Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5914/mariusz-szczygiel-opowiada-o-trzeciej-antologii-polskiego-reportazu-xx-wieku

Mariusz Szczygieł opowiada o trzeciej „Antologii polskiego reportażu XX wieku”

6 wartościowy tekst

W październiku ukaże się trzeci tom Antologii polskiego reportażu XX wieku opracowany i zredagowany – podobnie jak poprzednie dwa – przez Mariusza Szczygła. Stanowi on kontynuację i uzupełnienie poprzednich. To był duży ból – pomijać niektóre nazwiska – pisze Szczygieł, komentując jego zawartość.

Na początku projekt miał zamknąć się w dwóch – i tak trzeba przyznać niezwykle potężnych, nie tylko pod względem objętości – tomach. Jednak zbierając do nich materiały, Mariusz Szczygieł dotarł do tylu tekstów, których żal mu było nie publikować, że postanowił opracować trzeci zbiór prezentujący najlepszych twórców polskiego reportażu. W doprowadzeniu projektu do szczęśliwego końca w formie publikacji pomogło również ogromne zainteresowanie, jakim cieszyły się poprzednie dwie książki. Mariusz Szczygieł ostrzega, że znów nie wykorzystał wszystkich znalezionych przez siebie materiałów – w trzecim tomie zawarł jedynie jedną czwartą z nich.

Wiedziałem, że tom trzeci powinien różnić się trochę od pozostałych i mieć nie tylko głośne, mocne i niezapomniane reportaże, ale także coś ekstra.

- Pracując przez prawie rok nad trzecim tomem, poznałem tylu nowych dla mnie i zapomnianych dziś reporterów, że znów miałem ten sam dylemat: kto ma wejść do antologii? - pisze reporter w artykule opublikowanym na łamach Press.pl. - Wiedziałem jednak, że tom trzeci powinien różnić się trochę od pozostałych i mieć nie tylko głośne, mocne i niezapomniane reportaże, ale także coś ekstra. Te elementy ekstra to na przykład teksty niereporterów. Albo inaczej: autorów, którzy byli reporterami, potem zaś reportaż zdradzili.

Szczygieł sygnalizuje, że w zbiorze znajdą się elementy „podłe” i że nie zawsze reportaż w Polsce był oazą przyzwoitości. Czasem służył propagandzie i celom politycznym. Dopiero czytając trzeci tom, poznamy 10 najwybitniejszych w polskim reportażu autorów, którymi według redaktora zbioru są m.in.: Jerzy Ambroziewicz, Wojciech Adamiecki i Joanna Siedlecka.

- Jeśli chodzi o okres międzywojenny – pisze Szczygieł – są w nim perełki. Mało kto wie, że najobszerniej opisywanym w książkach wydarzeniem sprzed 1939 roku jest wojna domowa w Hiszpanii. W ciągu dwóch lat powstało na jej temat w Polsce osiem książek reporterskich. Materiał z jednej z nich – Romana Fajansa – znajdzie się w antologii. To jedyny polski dziennikarz, który zrobił też wywiad z Mussolinim. Mało kto wie również, że polska literatura obozowa czy też łagrowa powstawała już przed wojną. Reportaże z niemieckich obozów koncentracyjnych pisali Stanisław Nogaj czy Jerzy Rogowicz.

Tego ostatniego Mariusz Szczygieł foruje jako „wielki talent!”.

"Kroniki" Prusa uwielbiam, czytam je na wyrywki, wiele ich fragmentów mogłoby się ukazać w dzisiejszych gazetach.

- Cały tom zaczyna się od Bolesława Prusa, którego „Kroniki” uwielbiam, czytam je na wyrywki, stoją u mnie w sypialni i wiele ich fragmentów mogłoby się ukazać w dzisiejszych gazetach, bo ani trochę nie straciły na aktualności. W "Kronikach" jest mnóstwo fragmentów reportażowych. Niestety są także fragmenty antysemickie, ponieważ Prus był antysemitą, choć prawdopodobnie o tym nie wiedział. No ale – jak mówiłem – mówi Szczygieł – nie zawsze reportaż był oazą przyzwoitości.

W trzecim tomie znajdą się teksty takich autorów jak: Bolesław Prus, Edward Słoński, Maria Helena Szpyrkówna, Ferdynand Ossendowski, Wanda Mazanowska, Zdzisław Kleszczyński, O.P. [dziennikarz „Tajnego Detektywa”], Hanna Boguszewska, Stefania Zahorska, Bernard Singer, Arkady Fiedler, Jerzy Rogowicz, Józef Kisielewski, Roman Fajans, Stanisław Nogaj, Jan Dąbrowski, Zofia Petersowa, Jerzy Pytlakowski, Rachela Auerbach, Kazimierz Koźniewski, Kazimierz Dziewanowski, Lesław Gnot, Klemens Krzyżagórski, Jerzy Ambroziewicz, Olgierd Budrewicz, Monika Warneńska, Andrzej Brycht, Maria Osiadacz, Bogdan Szczygieł, Wiesława Grochola, Helena Kowalik, Ewa Szumańska, Wiktor Osiatyński, Jakub Kopeć, Wojciech Adamiecki, Romuald Karaś, Joanna Siedlecka, Jacek Snopkiewicz, Teresa Torańska, Stanisław Stanuch, Jerzy Szperkowicz, Radosław Sikorski, Piotr Pytlakowski, Wojciech Górecki, Olga Stanisławska, Magdalena Grochowska, Elżbieta Kotarska, Włodzimierz Kalicki, Cezary Łazarewicz, Katarzyna Surmiak-Domańska.

Książka ukaże się w księgarniach 28 października 2015.

Pełen tekst artykułu Mariusza Szczygła można przeczytać na stronie www.press.pl


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2285
LubimyCzytać
11-08-2015 14:36
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1626
Simple
11-08-2015 19:09
Widzę, że szykuje się kolejna dawka dobrych reportaży - dwa poprzednie tomy już stoją na mojej półce, trzeba zrobić miejsca dla jeszcze jednej "cegły".
Nie mogę nic jednak poradzić na to, że od kolejnej antalogii wolałabym jakiś nowy reportaż autorstwa Szczygła, bo bardzo polubiłam jego styl czytając "Gottland" czy "Láska nebeská". Czekam na kolejne historie z Czech lub innych zakątków...
Widzę, że szykuje się kolejna dawka dobrych reportaży - dwa poprzednie tomy już stoją na mojej półce, trzeba zrobić miejsca dla jeszcze jednej "cegły".
Nie mogę nic jednak poradzić na to, że od kolejnej antalogii wolałabym jakiś nowy reportaż autorstwa Szczygła, bo bardzo polubiłam jego styl czytając "Gottland" czy "Láska nebeská". Czekam na kolejne historie z Czech lub innych zakątków świata.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Piąte przez dziesiąte

Bardzo ciekawe wspomnienia, napisane z typowo Wiechowym humorem. Krótkie opowiastki o Warszawie i jej mieszkańcach.

zgłoś błąd zgłoś błąd