rozwiń zwiń

Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
16.07.2015

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zastajemy w stanie absolutnego szczęścia. Jest to nietypowa odmiana szczęścia – szczęście w chorobie. Pisarz usprawiedliwia je bliskością morza i śródziemnomorskiego krajobrazu. Zapraszamy do lektury drugiego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”.

Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

Polski pisarz, krytyk literacki, eseista, dziennikarz, żołnierz i więzień łagrów. Jego najbardziej znana książka opowiadająca o życiu obozie, Inny świat, była jedną z pierwszych prac w literaturze światowej podejmujących ten temat. Tym razem mamy okazję posłuchać, jak opowiada o terapeutycznej roli pejzażu włoskiego w jego życiu, która znajduje swoje odbicie na kartach dziennika. Herling-Grudziński leży w szpitalu u wybrzeży Morza Śródziemnomorskiego i nie może, nie chce spać, takie szczęście i ukojenie daje mu jego widok. Przywołuje słowa Alberta Camusa, który „pełen miłości i zachwytu” nazywał te okolice miejscem, gdzie poznaje się prawdziwe reguły życia. Pisze m.in. tak:

Morze cięte co jakiś czas długimi nożami świateł, promenada wysadzana storczykami lamp ulicznych i szum fal rozbijających się o falochron tak regularnie, że zdawał się tykaniem śródziemnomorskiego zegara.

W rozmowie pojawia się również wątek rosyjski i refleksja, że losy Polski zawsze będą zależeć od tego, co się będzie działo w Rosji.

Rozmowa pochodzi z archiwalnego nagrania BBC z 1988 roku. Audycję prowadziła Renata Gorczyńska. Fragmenty tekstów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Dziennika pisanego nocą 1993-1996 oraz Dziennika pisanego nocą 1989-1992 czyta Tomasz Marzecki.

Posłuchajcie fragmentu audycji:


Fragment audycji „Finezje literackie”; prod. Polskie Radio S.A.; więcej na ninateka.pl

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znanych twórców,  słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków.

Ilustracja: Gustaw Herling-Grudziński, mat. z archiwum prof. Włodzimierza Boleckiego.

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.

Zachęcamy do lektury pierwszego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”: Wojenne lato z Bobkowskim


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 16.07.2015 13:27
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post