Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5709/festiwal-miasto-slowa-03-weekend-literacki

Festiwal Miasto Słowa – 03 Weekend Literacki

3 wartościowy tekst

Szykuje się kolejny pyszny literacko weekend nad morzem. 26 - 28 czerwca to 03 Weekend Literacki Miasta Słowa, festiwalu towarzyszącego Nagrodzie Literackiej GDYNIA. W ostatni weekend czerwca Gdynię odwiedzą m.in. wybitny kataloński pisarz Jaume Cabré, Ryszard Krynicki, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Illg, Tadeusz Dąbrowski i Ewa Winnicka.

Festiwal Miasto Słowa to strumień wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w przestrzeń miejską. Wydarzenie tworzą cztery Weekendy Literackie, zakończone wielkim finałem – wrześniową 10. Galą NLG.

W trzeci weekend pasjonaci literatury mają okazję spotkać się z takimi znakomitymi gośćmi jak m.in.: Jaume Cabré, Ryszard Krynicki, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Illg, Tadeusz Dąbrowski, Ewa Winnicka, Marcin Borchardt, Krzysztof Niedałtowski, Renata Gorczyńska, Tomasz Kopoczyński, Mateusz Wysocki, Agata Królak, Paweł Sitkiewicz.

Wielu czytelników najbardziej wyczekuje spotkania z Jaume Cabré, które odbędzie się w sobotę 27 czerwca o godz. 20:00. Poprowadzi je Urszula Kropiwiec. Jak łatwo można się domyślić, jej kluczowym tematem będzie zapewne najnowsza powieść katalońskiego pisarza, “Jaśnie pan”, która niedawno miała w Polsce premierę. To przełomowa powieść w karierze literackiej katalońskiego pisarza, pierwsza przyjęta z entuzjazmem przez czytelników i z uznaniem przez krytykę. Dzięki niej Jaume Cabré otrzymał Hiszpańską Nagrodę Literacką oraz szereg nagród katalońskich, jak Premi Joan Crexells, Crítica Serra d’Or, nagrodę czytelników pisma El Temps i nagrodę Prudenci Bertrana – przyznawaną przez czytelników i krytyków.


Jaume Cabre - fot. Xabier Mikel Laburu.

Sam autor tak wypowiada się o swoim dziele:

Zamiast przekopywać się przez archiwa, wolę drążyć sekrety ludzkiej duszy. Tak czy inaczej, często wizyta w archiwum staje się niezbędna, jak w przypadku „Jaśnie pana”, który mnie zmusił do wielogodzinnego ślęczenia nad dokumentami. Kwerenda, sprawdzanie źródeł jest niezbędne, jeśli się nie chce popełnić nieścisłości, popaść w anachronizmy, żeby nie pogrążyć dobrego pomysłu w steku bzdur. Ale kwerenda nie może być celem sama w sobie – to tylko proteza, laska, na której się wspierasz i która pomaga ci dobrze opowiedzieć  pisaną przez ciebie historię.
Oczywiście we współczesnej Barcelonie można odnaleźć wiele zakątków, które istniały w XVIII wieku. Cieszę się, że opracowane zostały trasy literackie po Barcelonie „Jaśnie pana”.
Ale dla mnie najlepszym sposobem przeniesienia się w tę epokę, w której chcę osadzić intrygę pisanej powieści, jest czytanie powstałej wtedy literatury, obcowanie z muzyką, malarstwem, architekturą – to daje mi najlepsze, choć nie całkiem precyzyjne pojęcie o sposobie bycia epoki. Pod warunkiem, że nie przeniosę intrygi do paleolitu...


Magdalena Grzebałkowska – fot. Renata Dąbrowska

Ucieszą się również ci czytelnicy, którzy podziwiają reporterski talent Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki głośnej biografii „Beksińscy. Portret podwójny”. Ostatnio na rynku ukazała się jej nowa książka „1945. Wojna i pokój”. Spotkanie w trakcie festiwalu, które odbędzie się w piątek 26 czerwca, będzie okazją, by dowiedzieć się więcej o tej reporterskiej opowieści o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia.

Ponadto w 03 Weekend Literacki odbędą się warsztaty dla dzieci oraz bardziej zaawansowanych miłośników słowa i literatury. Zajrzeć będzie można do Czytelni Dworcowej oraz na niedzielny piknik na schodach Muzeum Miasta Gdyni. Ogłoszony zostanie nabór do Chóru Czytelników. Poznamy też laureatów konkursów: poetyckiego oraz na tweet literacki, realizowanego wraz z blogiem „Krytycznym okiem”.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w festiwalu! Na kolejnej podstronie poznacie szczegółowy program wydarzenia.

Lubimyczytać.pl objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
17-06-2015 15:35
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Messier 13

Powieść z ciekawym założeniem, i dość dobrą końcówką. Za plus można też poczytać pozostawienie wielu elementów fabuły w niedopowiedzeniu. Ogólne wykon...

zgłoś błąd zgłoś błąd