Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5645/wojciech-chmielarz-laureatem-nagrody-wielkiego-kalibru-2015

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015

4 wartościowy tekst

Przejęcie (wyd. Czarne) to trzecia powieść kryminalna Wojciecha Chmielarza oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej. Chmielarz odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 tys. złotych) z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Katarzyny Bondy za powieść Pochłaniacz. Nagrodę wręczyła mecenas Barbara Józefowicz-Olczyk z Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymała Małgorzata Sobieszczańska za powieść Z ostatniej chwili.

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce. „Przejęcie” to jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru (wcześniej był nominowany za Podpalacza w 2013 i Farmę lalek w 2014 roku). TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Håkan Nesser – szwedzki pisarz, trzykrotny zdobywca Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej. Debiutował w 1988 roku powieścią "Koreografen", ale sławę przyniósł mu dopiero cykl powieści o komisarzu Van Veeterenie. Dziesięciotomowa seria publikowana w latach 1993-2003 zyskała uznanie czytelników w ponad 25 krajach i stała się podstawą serialu telewizyjnego. Nesser jest także autorem pięciotomowego cyklu o inspektorze Gunarze Barbarottim, który rozpoczęła powieść Człowiek bez psa (2006).

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali: Janina Paradowska (przewodnicząca), Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 to: Katarzyna Bonda (Pochłaniacz), Mariusz Czubaj (Martwe popołudnie), Ryszard Ćwirlej (Błyskawiczna wypłata), Zygmunt Miłoszewski (Gniew), Małgorzata Sobieszczańska (Z ostatniej chwili), Marcin Wroński (Kwestja krwi).

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbył się w dniach 26-31 maja 2015 we Wrocławiu.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
01-06-2015 13:34
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 781
EmKa
01-06-2015 14:22
No proszę! Nie spodziewałam się tak słusznego wyboru. W poprzednich latach różnie bywało... Cieszę się, okazuje się, że można bez wielkiego rozgłosu, wywiadów w prasie kobiecej, akcji PR-owych, tytułu króla/królowej etc. robić swoje i jednak zostać zauważonym! :-)
książek: 3332
filozof
01-06-2015 17:46
I bardzo dobrze ! Bo książki pisze Chmielarz naprawdę dobre.Farma Lalek,Podpalacz.Nagroda zasłużona.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zasilanie walczących wojsk

Znamy mnóstwo wybitnych teoretyków (Vegetius) jak i praktyków wojskowych (Napoleon) ze swoimi słynnymi powiedzeniami na temat tego jak ważne jest zaop...

zgłoś błąd zgłoś błąd