Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5637/wrog-z-nagroda-dobre-strony-2015

„Wróg” z nagrodą DOBRE STRONY 2015!

4 wartościowy tekst

W czwartek wieczorem podczas uroczystego Wieczoru Laureatów  6. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY poznaliśmy laureata  konkursu „Dobre Strony 2015”. Prestiżowa nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, trafiła w tym roku do Wydawnictwa Zakamarki z Poznania. Jury spośród pięciu nominowanych tytułów wybrało książkę poruszającą temat wojny.

Ogólnopolski Konkurs „Dobre Strony” na Najlepszą Książkę dla Dzieci i Młodzieży jest stałym elementem  wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. W tym roku nagroda została przyznana już po raz piąty. Jury w składzie: Piotr Młodożeniec (przewodniczący), Ewa Gruda, Anita Wincencjusz-Patyna, Katarzyna Stoparczyk oraz Jakub Krofta w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody 5 tytułów wybranych spośród 40 zgłoszonych książek. Były to:

•    Davide Cali, Serge Bloch, Wróg, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014
•    Tomi Ungerer, Crictor i inne niesamowite stwory, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014
•    Blexbolex, "Ballada", Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2014
•    Taro Miura, Tokio, Wydawnictwo Tako, Toruń 2014
•    Iwona Chmielewska, W kieszonce, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2015

Wczoraj podczas uroczystego Wieczoru Laureatów wszyscy nominowani otrzymali dyplomy i luksusowe pióra z wygrawerowanym napisem upamiętniającym nominację. Wręczyli je organizatorzy wydarzenia: Andrzej Ociepa – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Anna Morawiecka – dyrektor Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Werdykt odczytał Piotr Młodożeniec – przewodniczący Jury, a główną nagrodę „Dobre Strony 2015” wręczył wraz z nim Jacek Sutryk - dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we wrocławskim Urzędzie Miejskim. Jury doceniło książkę „Wróg” wydaną przez Wydawnictwo Zakamarki za podjęcie i znalezienie odpowiedniej formy dla bez wątpienia jednego z najtrudniejszych tematów.

Pojawienie się tej książki uświadamia dziecku grozę i bezsens wojny. „Wróg” ma niewiele słów. Towarzyszy im oszczędny obraz. Wspólnie tworzą opowieść o niezwykle bogatej i ważnej treści – uzasadnia swój wybór Jury.
Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 30 tys. złotych jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wyróżnienie jest przyznawane corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po w okresie między 1 maja 2014 a 1 maja 2015r. Oprócz czeku na 30 tys. zł laureat otrzymuje statuetkę, której autorką jest Agata Brożek. 

Niespodzianką okazała się Nagroda Specjalna Jury, którą członkowie komisji postanowili przyznać Wydawnictwu Wydawnictwo Tako z Torunia za książkę „Tokio”.

- "Tokio" to książka ambitna, nowatorska pod względem formy. Narracja językowa mistrzowsko zespolona z narracją wizualną, tworzą kolorowy kalejdoskop zdarzeń związanych z odkrywaniem nieznanego dziecku wielkiego miasta. Tokio warte jest poznania! – opowiada o wyróżnionej książce Jury.

Wszystkie nominowane i nagrodzone książki można obejrzeć i kupić na 6. Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które w tym roku odbywają się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, ul Wystawowa 1.
Dobrym Stronom towarzyszy program pełen bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Znalazło się w nim także kilka bardzo interesujących wydarzeń dla dorosłych (np. sobota: 11:00 – warsztaty kreatywnego pisania z Martą Mizuro, 13:30 rodzinne warsztaty rzeźbiarskie z Józefem Wilkoniem, 14:00 Teatr na pudełkach – warsztaty dla dorosłych pracujących z dziećmi, 16:00 – 18:00 „Książka obraz(k)owa w różnych kręgach kulturowych” – wykład dr Junko Yokoty i panel dyskusyjny, w których udział wezmą: Junko Yokota, Iwona Chmielewska, Dorota Hartwich, Adam Jaromir – największe autorytety w dziedzinie książki obrazowej, niedziela: 12:00 premiera książki „abc.de” Iwony Chmielewskiej i spotkanie z autorką).
Warto także pamiętać, że w sobotę 30 maja Targi Dobre Strony będą otwarte aż do 23:00! Organizatorzy zapraszają na nocne buszowanie wśród książek oraz na specjalny wieczorny pokaz (ok. 21:30) multimedialnej fontanny, na której zobaczymy „Piękną i Bestię”.

Serwis lubimyczytać.pl objął Targi Dobre Strony swoim patronatem medialnym.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2159
LubimyCzytać
29-05-2015 11:38
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI

Zło fascynuje. Najlepszym na to dowodem jest popularność książek o tematyce okołokryminalnej, opisujących szczegóły zbrodni, których okrucieństwo trud...

zgłoś błąd zgłoś błąd