Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/5256/ulubiona-bohaterka-literacka-konkurs

Ulubiona bohaterka literacka – konkurs

18 wartościowy tekst

Zofia Karaszewska - new business manager

Holly Golightly w “Śniadaniu u Tiffany’ego”. Ekscentryczna, cyniczna i słodka. Zbzikowana romantyczka. Uwodzi i wykorzystuje bogatych mężczyzn. Nie ulega konwenansom, nie stosuje się do zasad, żyje tu i teraz w poszukiwaniu szczęścia. Na swojej wizytówce przecież zaznaczyła: w permanentnej podróży. Postrzelona. Zakręcona. Robi to, na co ma ochotę: śpi do południa, stroi się na wieczorne przyjęcia i łamie męskie serca. Nie należymy do nikogo, nawet do siebie samych - mówi, a zarazem łaknie miłości. Jest dzika, zagubiona, roztrzepana. Taką być jak ona - nigdy bym się nie odważyła i chyba dlatego tak ją lubię.

Truman Capote chciał, by w filmie postać uroczej Holly zagrała jego przyjaciółka Marilyn Monroe. Może dlatego bohaterka w książce jest złotowłosą blondynką. Ale przecież każdy czytelnik powieści i tak ma przed oczami wiotką Audrey Hepburn: zawsze szykowną, w czarnej sukience od Givenchy, w perłach i ciemnych okularach, stojącą przed witryną Tiffany’ego przy 5thAvenue z kubkiem kawy i rogalikiem.

Agnieszka Zienkowicz - młodsza specjalistka ds. patronatów i reklamy

Ulubiona bohaterka literacka? Żelazna dziewica, adeptka głowologii, dumna właścicielka spiczastego kapelusza – babcia Weatherwax. Esme jest czarownicą w Głupim Ośle w królestwie Lancre, niewielkiej wiosce niczym niewyróżniającej się spośród innych wiosek w Świecie Dysku. Wróć! Wyróżniającej się tym, że rządzi nią babcia Weatherwax, najbardziej kompetentna czarownica na Dysku. Może i Esme jest gderliwa, może i nie jest tak rozrywkowa jak inne wiedźmy (choćby Gytha Ogg znającą wszystkie zwrotki słynnej pieśni „I tylko jeża przelecieć się nie da”), za to jako jedyna potrafi sobie poradzić z elfami, wampirami, wilkołakami, najpaskudniejszymi chorobami i... ludzką głupotą. Radzi sobie z tym wszystkim dzięki głowologii – czymś pomiędzy magią a psychiatrią. Kiedy psychiatra ma do czynienia z pacjentem, który wierzy, że ściga go wielki i straszny potwór, będzie się starał go przekonać, że potwory nie istnieją. Babcia da komuś takiemu stołek, żeby na nim stanął, i bardzo gruby kij. (1)

Uwielbiam babcię Weatherwax przede wszystkim za trzy rzeczy:

1.      niezłomność charakteru (Babcia Weatherwax nie umiała przegrywać. Z jej punktu widzenia przegrywanie było czymś, co przytrafiało się tylko innym. (2))
2.      życiową mądrość (Nagrodą za trud jest większy trud. Jeśli ktoś kopie najlepsze rowy, dają mu większą łopatę. (3))
3.      wyjątkową kreatywność w doborze imion dla zwierząt (kotka babci nazywa się „Ty”, jak w „Ty! Wynoś się stąd!” (4))

Jeśli chcesz, żeby babcia Weatherwax stała się również Twoją ulubioną bohaterką, zajrzyj do Świata Dysku Terry’ego Pratchetta.

Cytaty pochodzą z: (1)„Równoumagicznienia”, (2) „Wyprawy czarownic”, (3) „Carpe Jugulum”, (4) „Zimistrza”.


KONKURS

A teraz zadanie dla Was! Napiszcie, kto jest Waszą ulubioną bohaterką literacką i dlaczego. Czekamy na teksty o objętości do 1000 znaków ze spacjami.

Autor lub autorka najciekawszej odpowiedzi otrzyma od nas zestaw sześciu książek: Tajemnica morskiej latarni, Kurort amnezja, Kolor bursztynu, Cząstka ciebie, Kobieta z Impetem, Do trzech razy Natalie.

Regulamin

1. Konkurs trwa od 8 do 15 marca włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
2. Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1000 znaków ze spacjami.
3. Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
4. Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
5. Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl.
6. Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.


Pokaż wszystkie aktualności


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 153  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 309
mruczak
15-03-2015 09:39
Moją ulubioną bohaterką jest Liesel Meminger, złodziejka książek. Tą dobroduszną dziewczynkę spotkał szereg nieszczęść. Śmierć brata, wyjazd do rodziny adopcyjnej z dala od matki. Mimo to odnajduje się w nowym dla niej świecie. Czyni to dzięki cechom ccharakteru, które bardzo cenię. Jest ambitna, pragnie się uczyć i poznawać świat. Ma pasję - czytanie, którą spełnia mimo niesprzyjających... Moją ulubioną bohaterką jest Liesel Meminger, złodziejka książek. Tą dobroduszną dziewczynkę spotkał szereg nieszczęść. Śmierć brata, wyjazd do rodziny adopcyjnej z dala od matki. Mimo to odnajduje się w nowym dla niej świecie. Czyni to dzięki cechom ccharakteru, które bardzo cenię. Jest ambitna, pragnie się uczyć i poznawać świat. Ma pasję - czytanie, którą spełnia mimo niesprzyjających okoliczności. I przede wszystkim ma ogrome serce dla drugiego człowieka. Jej przyjaźń z Żydem jest bezinteresowna i wzruszająca. W dzisiejszych czasach w których tak trudno o szczere uczucie każdy powinien się wiele od niej nauczyć. Ja również wzięłam lekcję życia. Dziękuję Liesel.
pokaż więcej
książek: 911
kinga5350
15-03-2015 18:05
Ulubiona książka? Kryminał! A jak kryminał to tylko z humorem, jak u Chmielewskiej. Dlatego moją ulubioną postacią literacką, przez swój talent do wpadania w kłopoty jest Zuzanna Roszkowska, bohaterka książek Czarkowskiej. Zuzanna, do której przyjaciele zwracają się po prostu Zu, a siostra i mąż najczęściej ‘jełopo’, to żona, siostra, agentka nieruchomości z agencji Cztery Kąty - kobieta... Ulubiona książka? Kryminał! A jak kryminał to tylko z humorem, jak u Chmielewskiej. Dlatego moją ulubioną postacią literacką, przez swój talent do wpadania w kłopoty jest Zuzanna Roszkowska, bohaterka książek Czarkowskiej. Zuzanna, do której przyjaciele zwracają się po prostu Zu, a siostra i mąż najczęściej ‘jełopo’, to żona, siostra, agentka nieruchomości z agencji Cztery Kąty - kobieta zdolna do wszystkiego. Jej niezdarność i zakręconą naturę najlepiej oddają słowa męża: „No bo co to za problem, że drzwi wejściowych nie zamknęła, zostawiła odkręcony kran albo spaliła czajnik, bo zapomniała nalać do niego wody? Może to faktycznie nie jest problem, jeśli przytrafia się co kilka lat. Gorzej, jeśli ktoś, podobnie jak Zu, na wyprodukowanie wszystkich tych nieszczęść potrzebuje zazwyczaj zaledwie kilku godzin…” Beztalencie kulinarne + roztrzepanie + przezabawne przypadki (zagadka detektywistyczna, uciekający trup, zabójcza cebula i zielony karawan) = kobieta do zadań specjalnych.
pokaż więcej
książek: 399
agatrzes
15-03-2015 23:50
Moją ulubioną bohaterką literacką jest Mercedes Thompson. Kobieta – kojot, mechanik samochodowy, która doskonale radzi sobie z wilkołakami, a nawet z wampirem, ale drży przed własną matką. Odważna, niepokorna, pyskata i przyciągająca kłopoty jak magnes. Jeśli w okolicy czai się zło, nie ma wątpliwości, że stanie na drodze naszej miłej Mercy, która zawsze podejmuje rzuconą jej rękawicę,... Moją ulubioną bohaterką literacką jest Mercedes Thompson. Kobieta – kojot, mechanik samochodowy, która doskonale radzi sobie z wilkołakami, a nawet z wampirem, ale drży przed własną matką. Odważna, niepokorna, pyskata i przyciągająca kłopoty jak magnes. Jeśli w okolicy czai się zło, nie ma wątpliwości, że stanie na drodze naszej miłej Mercy, która zawsze podejmuje rzuconą jej rękawicę, przyprawiając nie tylko o ból głowy swojego narzeczonego i towarzysza Adama – alfę stada wilkołaków. Skradła moje serce nieprzeciętną osobowością w której łączy delikatność i wrażliwość z niezłomnością i stanowczością - ogień i lód. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę, która wiedziałaby kiedy mnie przytulic i wysłuchać, a kiedy kopnąć w tyłek. I choć nasze spotkania są krótkie i kończą się zbyt szybko, to dla tych wrażeń i emocji jakich mi dostarcza mi jestem gotowa czekać aż znów pojawi się w moim progu i zabierze mnie do swojego świata.
pokaż więcej
książek: 2043
LubimyCzytać
16-03-2015 11:24
Konkurs zakończony. Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.
Laureata ogłosimy w piątek.
książek: 2043
LubimyCzytać
20-03-2015 14:05
Wybór nie był prosty, tak jak Wam trudno było wybrać jedną ulubioną bohaterkę literacką, tak nam trudno było wybrać jedną pracę. Ale po odrzuceniu dużej liczny prac ze względu na przekroczenie liczby znaków oraz po budzliwej dyskusji zdecydowaliśmy się, że pakiet książek otrzyma agrafka.

Gratulujemy. Z laureatką skontaktujemy się osobiście.
Wybór nie był prosty, tak jak Wam trudno było wybrać jedną ulubioną bohaterkę literacką, tak nam trudno było wybrać jedną pracę. Ale po odrzuceniu dużej liczny prac ze względu na przekroczenie liczby znaków oraz po budzliwej dyskusji zdecydowaliśmy się, że pakiet książek otrzyma agrafka.

Gratulujemy. Z laureatką skontaktujemy się osobiście.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Gej w wielkim mieście

I mamy kolejną katastrofę literacką. Ostatnio ile razy wezmę do ręki książkę o tematyce gejowskiej, tyle razy jest źle. Fatum? Zmowa jakaś? O co chodz...

zgłoś błąd zgłoś błąd