Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4915/klucze-do-wyobrazni---magdalena-tulli

Klucze do wyobraźni - Magdalena Tulli

  wartościowy tekst

Program „Klucze do wyobraźni”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to roczny cykl spotkań z wybitnymi współczesnymi polskimi pisarzami, poetami oraz znakomitymi krytykami. Każde ze spotkań złoży się z debaty krytyków o twórczości autora, która przechodzić będzie w rozmowę z głównym gościem, ta zaś – w klasyczny wieczór autorski (lekturę tekstów). Zależy nam na takim sposobie mówienia o literaturze, z którego wyłoni się różnorodny i niezdawkowy portret danego pisarza.

Magdalena Tulli (1955) – debiutowała w 1995 roku książką Sny i kamienie, cztery lata później wydała W czerwieni. W 2003 roku ukazał się Tryby, w 2006 – Skaza. Tymi czterema opowieściami Tulli przyzwyczaiła czytelników do afabularnych eksperymentów, określanych często jako „antyproza”, i literackich labiryntów, konstruowanych z wielopiętrowej metaforyki – pisał Grzegorz Wysocki. Zasadniczy zwrot w twórczości Magdaleny Tulli przyniosły Włoskie szpilki z 2011 roku – zbiór siedmiu opowiadań o wyraźnie autobiograficznym charakterze. W podobnym tonie utrzymana jest jej najnowsza książka Szum (2014). Nie jest to jednak prosta kontynuacja „Włoskich szpilek”, choć w obu książkach bohaterką jest dziewczynka, która żyje w polsko-włoskiej rodzinie w czasach PRL-u.

Nikt jeszcze nie uzdrowił siebie samego pisaniem – mówi Tulli. – W każdym razie ja bym na to nie liczyła. Dla mnie pisanie książek jest szukaniem porozumienia z innymi ludźmi, jakiejś wspólnoty, czegoś, co nas łączy. Nie być samotnym ze swoim doświadczeniem to potrzeba wielu osób i moja także. Dobrze jest poczuć się częścią większej całości.

Termin: 09.12.2014 18:00
Lokalizacja: CK Zamek
Spotkanie z Magdaleną Tulli z udziałem krytyków Barbary Sienkiewicz i Marka Zaleskiego. Prowadzenie: Marcin Jaworski
Sala Wielka / wstęp wolny

Cykl Klucze do wyobraźni jest objęty patronatem serwisu lubimyczytac.pl


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
08-12-2014 12:02
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
W grobie

Bones i jego puszczalska przeszłość zaczynają mnie już lekko irytować. Facet zaczyna być momentami zbyt kontrolujący i stara się zamknąć główną bohate...

zgłoś błąd zgłoś błąd