Kogo spotkamy na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.10.2014

Już w tym tygodniu zaczyna się kilkudniowe święto wydawców, pisarzy i czytelników, czyli Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. W tym roku obchodzą one swoje osiemnaste urodziny i na cześć tej pełnoletniości do nazwy dodano słowo „Międzynarodowe”. Jest to jak najbardziej uprawniona zmiana – krakowskie targi już od kilku lat zapraszają zagranicznych wydawców i pisarzy. W tym roku będzie ich wyjątkowo dużo, a miłośnicy słowa pisanego będą naprawdę mieli z czego wybierać – na targach spotkać będzie można pisarzy z Austrii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szkocji, Syrii, Węgier i Wielkiej Brytanii. Wystawiać się będą wydawcy z dwudziestu krajów – łącznie będzie ponad osiemdziesięciu zagranicznych wystawców! Jednocześnie w Krakowie odbywać się będzie zaczynający się właśnie Festiwal Conrada, którego organizatorzy także dbają o zapraszanie znanych pisarzy z zagranicy, fani mogą więc mieć trudny orzech do zgryzienia, podejmując decyzję, na które ze spotkań pójść. Kogo zatem będzie można spotkać w Krakowie?

Kogo spotkamy na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Tłumy zapewne wybiorą się na spotkanie z bardzo popularnym u nas ostatnio pisarzem z Katalonii – Jaume Cabré, autorem monumentalnej powieści „Wyznaję” i „Głosów Panamo”. „Wyznaję” przyniosło mu europejską sławę, a także kilka prestiżowych nagród. Targi odwiedzi także izraelski pisarz Etgar Keret, autor wielu zbiorów krótkich opowiadań. Miłośnicy kryminałów zapewne wybiorą się na spotkanie ze szwedzkim duetem - Jerker Eriksson i Håkan Axlandr Sundquist to autorzy thrilery pod pseudonimem Erik Axl Sund, w Polsce ukazały się już trzy ich książki, razem tworzące trylogię pod tytułem „Oblicza Victorii Bergman” wszystkie trzy ukazały się pod patronatem serwisu lubimyczytac.pl. Håkan to muzyk, dźwiękowiec i artysta, zaś Jerker pracuje w więziennej bibliotece.

Fani kryminałów nie będą zresztą mieli na co narzekać w Krakowie. Swoją obecność na Festiwalu Conrada potwierdził rosyjski mistrz kryminału Boris Akunin, znany przede wszystkim jako autor cyklu powieści o Eraście Fandorinie – fikcyjnym detektywie z czasów carskiej Rosji. Na świecie sprzedano już ponad 30 milionów egzemplarzy jego powieści. Festiwal Conrada zaprosił także wielką gwiazdę zza oceanu – Kraków odwiedzi Paul Auster, autor „Trylogii nowojorskiej” i wielu innych powieści, jeden z najważniejszych współczesnych prozaików amerykańskich. W kinie pod Baranami będzie też można obejrzeć filmy, w których powstanie Auster był zaangażowany. Miłośnicy literatury anglojęzycznej nie powinni także przegapić spotkania z Johnem Banville, laureatem nagrody Bookera za powieść "Morze".

Swoją obecność zaznaczą też pisarze z naszej części Europy. Targi odwiedzi Kateřina Tučková, czeska pisarka i kuratorka wystaw, której obsypana nagrodami książka „Boginie z Žítkovej” właśnie ukazała się w Polsce pod patronatem lubimyczytać.pl. Z Rumunii natomiast przyjedzie Gabriela Adameşteanu, autorka „Straconego poranka” i także laureatka wielu nagród literackich. Nastoletnie czytelniczki, choć zapewne nie tylko one, zapewne chętnie spotkają się z C. J. Daugherty – autorką serii „Nocna szkoła”, która ukazuje się pod patronatem lubimyczytać.pl.

Oczywiście nie zabraknie także polskich pisarzy, a liczba spotkań z nimi może przyprawić o ból głowy niejednego czytelnika. Na Targach spotkać będzie można między innymi Jacka Dehnela, Julię Hartwig, Grzegorza Kazdepke, Marka Krajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Romę Ligocką, Zygmunta Miłoszewskiego, Andrzeja Pilipiuka, Grażynę Plebanek, Małgorzatę Rejmer, Izabelę Sowę, Andrzeja Stasiuka, Olgę Tokarczuk, Barbarę Toruńczyk, Szczepana Twardocha,  Krzysztofa Vargę i Janusza L. Wiśniewskiego. Tłumy zjawią się zapewne zwłaszcza na spotkaniach z pisarzami, którzy właśnie wydali nowe książki. Niewątpliwie wielu czytelników czekało niecierpliwie na „Księgi Jakubowe” - nową książkę Olgi Tokarczuk. Swoich fanów nie zawiódł Vincent V. Severski, ostatni tom trylogii "Nieśmiertelni" będzie miał właśnie premierę na targach. Tłumy przychodzą też na spotkania z Andrzejem Stasiukiem i Zygmuntem Miłoszewskim, którzy od jakiegoś już czas podróżują po Polsce, promując swoje nowe książki. Także fani Jacka Dehnela na Targach właśnie będą mogli kupić "Matkę Makrynę", a zaraz potem ustawić się w kolejce po autograf.

Targi to jednak nie tylko spotkania z pisarzami. Odwiedzający będą mogli obejrzeć piękną kopię „Kroniki Galla Anonima”, wykonaną z wielką dbałością o szczegóły – zachowano nawet błędy, które można znaleźć w pierwowzorze. Odbędzie się też spotkanie blogerów piszących o książkach oraz zostanie wręczona nagroda im. Jana Długosza dla autora wybitnej książki humanistycznej. Nie sposób też zliczyć wszystkich spotkań branżowych i paneli dyskusyjnych.

Targi potrwają od 23 do 26 października i po raz pierwszy odbywać się będą w nowej hali Expo Kraków. Festiwal Conrada trwa od 20 do 26 października. Obie imprezy odbywają się pod patronatem serwisu lubimyczytac.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.10.2014 11:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post