Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4576/porwanie-michela-houellebecqa-w-kinach-od-26-wrzesnia

„Porwanie Michela Houellebecqa” w kinach od 26. września

6 wartościowy tekst

W „Porwanie Michela Houellebecqa” tytułową postać gra… sam Houellebecq, który nie szczędzi nam swoich kontrowersyjnych poglądów, w tym na temat Polski i Polaków. Reżyser filmu, Guillaume Nicloux, po zdjęciach tak mówił o pisarzu: Nie byłem w stanie napisać mu jednej linijki tekstu, wszystko mu ukradłem – sposób mówienia, zachowania, podejście do palenia, neurozy…

We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki Mapa i terytorium, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez Al Qaedę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami, albo przez UFO. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film „Porwanie Michela Houellebecqa” pokazuje natomiast, jak było naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie, pod warunkiem że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup. Tylko kto ma to zrobić?

W filmie „Porwanie Michela Houellebecqa” tytułową postać gra sam Houellebecq, który nie szczędzi nam swoich kontrowersyjnych poglądów, w tym na temat Polski i Polaków. Reżyser filmu po zdjęciach tak mówił o pisarzu: Nie byłem w stanie napisać mu jednej linijki tekstu, wszystko mu ukradłem – sposób mówienia, zachowania, podejście do palenia, neurozy.... Zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Berlinie film okazał się jedną z najczęściej dyskutowanych sensacji imprezy, a Tadeusz Sobolewski napisał o nim: w osobie reżysera Guillaume'a Nicloux Marek Piwowski wylądował w Berlinie z ekipą „Rejsu” i pokazał język temu festiwalowi kina zaangażowanego.

„Porwanie Michela Houellebecqa” w kinach od 26 września. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 8  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 834
patrycja_wojtowicz
23-09-2014 13:55
Bardzo chętnie obejrzę ten film!
książek: 4257
Delur
23-09-2014 14:01
Byłem na przedpremierowym [nie wygrałem na LC :(] i czytelnicy/czki Houellebecqa KONIECZNIE muszą pójść.
Reszta niech czym prędzej przeczyta Poszerzenie pola walki (jakieś 100 stron?) i idzie, jeden z lepszych filmów tego roku (a widziałem jak dotąd wszystkie ważniejsze), warto
książek: 698
jestemtu
23-09-2014 14:29

Delur 23-09-2014 14:01
Reszta niech czym prędzej przeczyta Poszerzenie pola walki (jakieś 100 stron?)


Czemu ważne to jest, żeby znać jego książki, jak np. to Poszerzenie pola walki? Ktoś kto nie czytał dużo traci? A po b, jakiego to typu humor, ten film?:)

Dziękuję :D
książek: 1672
lapsus
23-09-2014 16:36
Widziałem ten film na Nowych Horyzontach - absolutnie genialny mockument! Uśmiałem się do łez,a do tego są wątki polskie!!!
książek: 474
saviour
23-09-2014 21:19
Byłem onego dnia na targach w Krakowie z nadzieją na spotkanie z autorem i pamiętam konsternację oraz cichą rozmowę pomiędzy reprezentantem francuskiego konsulatu z jakąś panią:

"- gdzie on jest?
- nie wiemy, był w Belgii (?) po prostu kontakt się z nim urwał, ale to nie pierwszy raz..."

chętnie zobaczę co się w tedy na prawdę stało :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Żerca

Nie dotrwałem. Książka roku 2017 w kategorii Fantastyka. Głęboko wierzę, że ostatnie 27% książki jest arcydziełem. Ja skończyłem na 73%.

zgłoś błąd zgłoś błąd