Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4448/100-lat-temu-urodzil-sie-julio-cortazar

100 lat temu urodził się Julio Cortázar

7 wartościowy tekst

Argentyńczyk Julio Cortázar, jeden z najpopularniejszy prozaików XX wieku, urodził się 100 lat temu, 26 sierpnia 1914 r. w Brukseli. Jego słynna powieść, Gra w klasy jest jednym z pierwszych przykładów hipertekstu, zrywającego z tradycyjną formą opowiadania. 

Gdy Cortázar zmarł w 1984 r. w Paryżu, hiszpańska gazeta "El Pais" poświęciła mu artykuły, analizy literaturoznawcze i komentarze, określające go jako jednego z największych pisarzy latynoamerykańskich, choć argentyński pisarz od 1951 r. mieszkał w Paryżu, wyklęty w ojczyźnie przez wojskowy reżim. Cortázarowi zarzucano zbyt lewicujące poglądy. Gdy wreszcie wrócił do kraju, witany był jak narodowy bohater, idol studentów. Meksykański prozaik Carlos Fuentes nazwał Cortázara "Simonem Bolivarem prozy". "Ja, sfrancuziały Argentyńczyk" - mówi o sobie bohater jego "Gry w klasy" Horacio Oliveira. 

Corázar urodził się 26 sierpnia 1914 r. w Brukseli, okupowanej przez niemieckie wojska cesarza Wilhelma II. Wychował się jednak w Argentynie. Jego rodzina wróciła do kraju po wojnie i zamieszkała w Banfield, nieopodal Buenos Aires. Przedmieścia stanowiły dla młodego Cortázara źródło inspiracji; swoje młodzieńcze doświadczenie opisywał wiele lat później w opowiadaniach i powieściach. Cortázara wychowywała matka, która zapoznała go z literaturą, szczególnie z twórczością Julesa Verne'a. 

Spędziłem dzieciństwo pośród goblinów i elfów. Z poczuciem czasu i przestrzeni innym, niż u pozostałych dzieci - tłumaczył w wywiadach. Gdy skończył 18 lat podjął pracę jako nauczyciel, następnie uczęszczał na zajęcia na uniwersytecie w Buenos Aires, poświęcając się filozofii. Nie ukończył jednak studiów. Opuścił placówkę ze względów finansowych. W 1944 r. otrzymał tytuł profesora literatury francuskiej na uniwersytecie w Mendozie, porzucił jednak stanowisko, ze względu na polityczną presję ze strony peronistów. 

W 1951 r. Cortázar - początkujący pisarz, który w 1938 r. opublikował co prawda tomik sonetów pod pseudonimem Julio Denis, a także kilka opowiadań, większość utworów pisał jednak "do szuflady" - przyjechał do Paryża. Z początku utrzymywał się w stolicy Francji z pensji tłumacza dla UNESCO. W tym samym roku wydał tom opowiadań pt. "Bestiarium", a 9 lat później powieść "Nagrody", pełną wątków surrealistycznych i oniryzmu. W 1962 r. ukazują się "Opowieści o kronopiach i famach", tomik pełen krótkich, żartobliwych i filozoficzno-literackich żartów. Rok później do paryskich księgarń trafia "Gra w klasy", powieść, dzięki której Cortazar stał się jedną z największych gwiazd literackich. 

Powieść zerwała z tradycyjną formą narracji linearnej. Pisarz dał czytelnikom nieskończoną ilość możliwości interpretowania swego dzieła. Każdy ze 155 krótkich, impresyjnych rozdziałów książki oznaczony jest numerem, który odsyła do kolejnej części, tworząc "książkę otwartą", możliwą do czytania na wiele sposobów. Np. rozdział 42. sugeruje "przeskoczenie" do rozdziału 75., po którym następuje powrót do 43. Historia zmienia się wraz z wybranym modelem lektury. Mówiąc o swoich inspiracjach, pisarz podkreślał, jak wielki wpływ na jego frazę ma surrealizm, francuska "nowa powieść" i improwizowany jazz. Jedno ze swoich opowiadań oparł na biografii saksofonisty Charliego Parkera. 

"Gra w klasy" to obraz życia młodych intelektualistów, zasłuchanych w muzyce jazzowej i rozprawiających o filozofii i literaturze i ich zmaganiem z paryską rzeczywistością i drobnomieszczaństwem. W powieści świat rzeczywisty przeplatał się nieustannie z wyobrażonym. Otwarte pozostawało pytanie o to, który z nich faktycznie jest prawdziwy. W Polsce powieść ukazała się w 1968 r., wywołując sensację wśród środowisk studenckich. Cortázar stał się gwiazdą. 

Jest rzeczą zdumiewającą, że "Gra w klasy", która ukazała się w Polsce w 1968 r. jako książka autora w owym momencie jeszcze mało znanego, znalazła taki oddźwięk. Może dlatego, że obiektywizuje życie i postawy wobec niego w sposób, który leży na linii naszych własnych poszukiwań - pisała Zofia Chądzyńska, tłumaczka najsłynniejszej książki Argentyńczyka. Trudno jest oprzeć się ładunkowi napięcia, jakim przesiąknięta jest ta wielka książka. Dzięki temu, że do końca coś się nam w niej wymyka, że nigdy nie staje się naprawdę przeczytana, wiąże nas ze sobą na zawsze, jak wszystko co niespełnione - podkreśla. 

Jego kolejne prace utwierdzały go na pozycji jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Wykorzystał popularność, jaką cieszyła się proza iberoamerykańska, powieści Mario Vargasa Llosy, Gabriela Garcii Marqueza czy Carlosa Fuentesa. 

W 1966 r. Cortázar współpracował wraz z reżyserem filmowym Michelangelo Antonionim. Ich wspólny wysiłek przyniósł scenariusz do "Powiększenia", jednego z najwybitniejszych utworów filmowych i najsłynniejszego filmu Włocha. Wciąż wydawał tomy opowiadań - poruszające tematy od pięściarstwa i piłki nożnej po jazz i literaturę - sztuki, eseje i kolejne powieści. 

Zmarł w Paryżu w 1984 r. w wieku 69 lat. Jego grób, znajdujący się na cmentarzu w dzielnicy Montparnasse, do dziś jest miejscem pielgrzymek fanów prozaika z całego świata. Grób pokrywają listy, kwiaty oraz kasztany. 

źródło: www.dzieje.pl, Polska Agencja Prasowa
 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1806
LubimyCzytać
26-08-2014 14:49
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1418
castagna
27-08-2014 02:08
http://booklips.pl/zestawienia/gra-w-klasy-na-ulicach-paryza-odwiedzamy-9-miejsc-z-najslynniejszej-powiesci-julia-cortazara/

świetny artykuł z tej okazji zrobili
książek: 1418
castagna
27-08-2014 02:08
ouh, szkoda, że linki nie działają...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 6496
allison
27-08-2014 07:25
Cortazar był nie tylko kultowym pisarzem w latach 60. i 70. minionego wieku. W moich licealnych i studenckich czasach (czyli w latach 80. i 90.) nie wypadało nie znać jego "Gry w klasy" i opowiadań. Zaczytane egzemplarze krążyły z rąk do rąk niczym relikwia, prawie jak wydawnictwa z drugiego obiegu.

Obok Marqueza był wówczas najbardziej znanym w moim środowisku pisarzem iberoamerykańskim,...
Cortazar był nie tylko kultowym pisarzem w latach 60. i 70. minionego wieku. W moich licealnych i studenckich czasach (czyli w latach 80. i 90.) nie wypadało nie znać jego "Gry w klasy" i opowiadań. Zaczytane egzemplarze krążyły z rąk do rąk niczym relikwia, prawie jak wydawnictwa z drugiego obiegu.

Obok Marqueza był wówczas najbardziej znanym w moim środowisku pisarzem iberoamerykańskim, bardzo modnym, nieraz sięgało się po jego utwory ze snobizmu, ale ten snobizm wychodził czytelnikom na dobre w czasach mało interesującego komunistycznego rynku wydawniczego lat 80.
pokaż więcej
książek: 101
JareckiKCK
27-08-2014 11:39
Miałem szczęście trafić na "Grę w klasy" jakieś 4/5 lat temu dzięki koleżance z LO. Przeczytałem i zostałem wciągnięty w ten świat. Dziś mam własny egzemplarz (który dostałem od swojej kochanej kobietki... jakże trafiony prezent!) i co jakiś czas "odwiedzam" klasy w nadziei, że tym razem trafie do "nieba".
książek: 2230
Renax
11-12-2017 07:46
Dopiero przeczytałam....
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Dziewczyna wchodzi do baru

Dorwałam interaktywna książkę i uważam, że to wspaniała koncepcja, być bohaterem książki którą czytasz i decydować o tym, jak ma się potoczyć histori...

zgłoś błąd zgłoś błąd