Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4071/marcin-wronski-laureatem-nagrody-wielkiego-kalibru-2014

Marcin Wroński laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2014

  wartościowy tekst

Marcin Wroński zgarnął wszystko w czasie sobotniej Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru. Pogrom w przyszły wtorek okazał się najlepszą powieścią kryminalną zdaniem Jury i czytelników.

Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska w laudacji podkreśliła, że po raz pierwszy Jury było jednomyślne i przyznało nagrodę z pełnym przekonaniem. "Pogrom w przyszły wtorek" to piąty kryminał retro z komisarzem Zygmuntem Maciejewskim. Przewodnicząca zwróciła uwagę, że Wrońskiemu udało się stworzyć bohatera, który się rozwija, a akcję osadzić w ciekawym okresie przełamywania się okupacji. Jest to książka o Lublinie i jego klimacie w pierwszych powojennych latach.

Nagrodę Wielkiego Kalibru (statuetka i 25 000 złotych) wręczył Wrońskiemu Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, a Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników wręczyła Dyrektor Biura Promocji Miasta Wrocław Dorota Ostrowska. To była szósta nominacja Marcina Wrońskiego. W ubiegłym roku został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść Skrzydlata trumna.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała nagrodę za debiut, którą otrzymał Bartłomiej Biesiekirski za powieść Jasnowidz.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał szwedzki pisarz Henning Mankell, jeden z najpopularniejszych autorów kryminałów na świecie. Największą popularność poza Szwecją przyniósł mu cykl powieści kryminalnych publikowanych od 1991 do 2013 roku. Jego głównym bohaterem jest komisarz Kurt Wallander, a akcja toczy się w Ystad. W swoich powieściach Mankell porusza problemy nękające współczesne społeczeństwa, takie jak: apartheid, mafia, imigracja, cyberterroryzm, zagrożenia globalizacji i międzynarodowego biznesu. Niestety, ze względu na chorobę autor nie mógł odebrać nagrody osobiście. Zrobiła to Konsul Honorowa Szwecji Pani Małgorzata Ryniak, która podziękowała w imieniu pisarza.

Marcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy" (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego wyraz dał w "Piękne jesteście przyjaciółki moje" i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: Morderstwie pod cenzurą (2007) oraz Kinie „Venus” (2008). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum. Pies Pański, w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim: A na imię jej będzie Aniela, w 2012 kolejna Skrzydlata trumna, w 2013 – Pogrom w przyszły wtorek, w 2014 najnowsza – Haiti. Mieszka w Lublinie.

W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadają: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof.  Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki oraz Grzegorz Sowula.

Pozostali autorzy nominowani do Nagrody to: Bartłomiej Biesiekirski (Jasnowidz), Wojciech Chmielarz (Farma lalek), Ryszard Ćwirlej (Śmiertelnie poważna sprawa), Piotr Głuchowski (Lód nad głową), Marta Guzowska (Głowa Niobe) oraz Jakub Szamałek (Morze Niegościnne).

źródło: materiały prasowe
 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2030
LubimyCzytać
03-06-2014 12:12
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 775
Omnikoron
03-06-2014 13:48
Gratulacje. Brzmi interesująco - zapewne sięgnę po ta pozycję.
książek: 1399
almos
04-06-2014 06:04
Gratulacje dla pana Wrońskiego! Należało się, pisze bardzo dobre kryminały retro.
książek: 3177
filozof
04-06-2014 09:32
Bardzo się cieszę,czytałem na razie tylko Morderstwo pod cenzurą i A,na imię jej będzie Aniela.Polecam.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Ten dzień

Bardzo czekałam na tą książkę, czując niedosyt po „365 dni”. Teraz znowu czuje niedosyt bo czekam na kolejną część:) Czytając nie umiałam się oderwać,...

zgłoś błąd zgłoś błąd