Stan Gabriela Garcíi Márqueza coraz gorszy

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.04.2014

Stan zdrowia Gabriela Garcíi Márqueza, najpopularniejszego kolumbijskiego pisarza i laureata Nagrody Nobla z 1982 roku, stał się sprawą publiczną. Popularna meksykańska gazeta twierdzi, że 87-letni pisarz trafił do szpitala z nawrotem choroby nowotworowej, natomiast kolumbijski prezydent zaprzecza tym doniesieniom.

Stan Gabriela Garcíi Márqueza coraz gorszy

Prezydent Juan Manuel Santos prosi o respektowanie prywatności rodziny pisarza i zaprzecza, jakoby doniesienia meksykańskiej gazety były prawdziwe: To nie jest prawda, co pisze meksykańska gazeta, że [Marquez] ma nawrót choroby. Cierpi na zapalenie płuc i jest już bardzo stary, ale wszystko jest pod kontrolą - powiedział prezydent w Radio Caracol Popayan.

Marquez żyje w Meksyku od ponad 50 lat. 12 lat temu u pisarza zdiagnozowano chłoniaka, którego udało się pokonać.

W poniedziałek gazeta „El Universal” opublikowała informację, że autor „Stu lat samotności” trafił do szpitala z przerzutami do płuc, węzłów chłonnych i wątroby. W wydanym przez rodzinę oświadczeniu znaleźć można informację, że stan zdrowia pisarza jest bardzo zły i pomimo tego, że aktualnie jest dość stabilny, to istnieje spore ryzyko powikłań, wynikających z zaawansowanego wieku pisarza oraz choroby Alzheimera, na którą cierpi od 2006 roku.

Pisarz zaczynał swoją karierę jako dziennikarz, pisał reportaże i opowiadania, ale najbardziej znany jest ze swoich powieści: „Sto lat samotności” (1967), „Jesień patriarchy” (1975) i „Miłość w czasach zarazy” (1985). W 1982 otrzymał literacką Nagrodę Nobla za powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu.


komentarze [0]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się