Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/3600/nowy-przeklad-wyspy-skarbow

Nowy przekład "Wyspy skarbów"

8 wartościowy tekst

Kto nie zna historii młodego chłopaka Jima Hawkinsa i piratów poszukujących ukrytego skarbu? Kultowa powieść Roberta Louisa Stevensona Wyspa Skarbów ukazuje się w nowym współczesnym przekładzie wybitnego tłumacza literatury angielskiej Andrzeja Polkowskiego.

Wielokrotnie ekranizowana i tłumaczona powieść, szkolnego kolegi Artura Conan Doyle’a, dopisana do rysunku pirackiej mapy, elektryzując rzesze czytelników przeszła do klasyki gatunku powieści awanturniczej, a stworzony przez Stevensona wizerunek pirata stał się wzorem, inspirującym kolejne pokolenia twórców. Kto bowiem nie marzy o podróży życia i odkrywaniu nowych lądów?

Andrzej Polkowski, znany m.in. z przekładów Opowieści wigilijnej, Księgi dżungli, Opowieści z Narnii oraz cyklu o Harrym Potterze, przybliża współczesnym czytelnikom barwny świat piratów, który nie zestarzał się z upływem czasu. Świeży i plastyczny przekład uzupełniają malarskie ilustracje Roberta Innocentiego, laureata Nagrody im. H. Ch. Andersena, zwanej małym Noblem. Twórczy duet Polkowski i Innocenti zaprasza na pokład nowych czytelników, dowodząc w treści i formie, iż fabuła Stevensona, nie straciła nic ze swej atrakcyjności.

O autorach:

Robert Louis Stevenson – szkocki pisarz, urodzony w 1850 r. w Edynburgu. W latach 80. XIX wieku powstały jego najbardziej cenione powieści: "Wyspa Skarbów" (1883), "Porwany za młodu" (1886), "Doktor Jekyll i Pan Hyde" (1886) i "Czarna strzała" (1888). Pozostawił po sobie wielką spuściznę literacką, a jego książki do dziś cieszą się popularnością. Według Indexu Translatorium, przygotowanego przez UNESCO, Stevenson znajduje się na 26. miejscu najczęściej tłumaczonych pisarzy na świecie, wyprzedzając m.in. Balzaka, Hemingwaya i Tolkiena. 

Pomysł "Wyspy Skarbów" zrodził się, kiedy Stevenson narysował swojemu dwunastoletniemu siostrzeńcowi mapę prowadzącą do ukrytego skarbu. Do mapy pisarz dopisał fabułę i publikował odcinki książki w magazynie dla chłopców „Young Folks”, by w 1883 r. wydać całość. Powieść od razu zyskała duże powodzenie wśród czytelników, a Stevensonowi przyniosła sławę. Do końca lat 80. był on jednym z najpopularniejszych i najchętniej czytanych pisarzy swoich czasów. "Wyspa Skarbów" była wielokrotnie przenoszona na ekran kinowy, a inni pisarze dopisywali ciąg dalszy przygód bohaterów – m.in. Złoto z Porto Bello A.D. Howdena Smitha i Przygody Bena Gunna Ronalda F. Delderfielda. Również nowela "Doktor Jekyll i Pan Hyde" i powieści "Porawany za młodu" oraz "Czarna strzała" stanowiły inspirację dla wielu twórców, nie tylko literackich, ale zarówno teatralnych, jak i filmowych.

Roberto Innocenti – światowej sławy twórca ilustracji do literackiej klasyki: "Dziadka do orzechów", "Pinokia", "Opowieści wigilijnej", "Calineczki i innych baśni". Wielokrotnie nagradzany, m.in. prestiżową nagrodą im. Hansa Christiana Andersena (2008), przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). Ceniony zarówno przez czytelników, jak i krytyków – „New Yorker”, komentując "Pinokia" z jego ilustracjami, zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.

Powieść ukaże się 28 lutego nakładem Wydawnictwa Media Rodzina.

źródło: materiały prasowe.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2157
LubimyCzytać
24-02-2014 13:08
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6799
allison
24-02-2014 13:42
Nowy przekład na pewno się przyda, bo ten stary trącił myszką i dla najmłodszych czytelników był trochę "przyciężkawy".
książek: 214
Osioł_Dardanelski
24-02-2014 15:56
Fantastyczny news! I okładka na tyle sensowna, że nie będzie wstyd ją kupić!
książek: 1015
Mateusz
24-02-2014 19:36
Ja tam na stare tłumaczenie nie narzekałem, ale chętnie obadam nowe. Dobry pretekst, by po raz kolejny przeczytać tę genialną powieść.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Uwięzieni w raju

Książkę Xaviera Guella „Uwięzieni w raju” zdobyłam na portalu Czytam Pierwszy. Naziści postanowili uczynić z Theresienstadt obóz modelowy, który można...

zgłoś błąd zgłoś błąd