Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2607/goscie-specjalni-konwentu-polcon

Goście specjalni konwentu Polcon

3 wartościowy tekst

W tym roku przypada 28 edycja konwentu Polcon, ogólnopolskiego zlotu miłośników wszelkich przejawów fantastyki w kulturze popularnej. Na wydarzenie zaproszeni zostali goście specjalni - Lucius Shepard, Lavie Tidhar i John Clute.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej, w dniach od 29 sierpnia do 1 września. Na program imprezy składać się będzie kilkaset godzin prelekcji, warsztatów i paneli dyskusyjnych podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych. Na uczestników czekać będą sesje gier fabularnych, gry planszowe do wypożyczenia oraz wiele innych atrakcji. Punkty programu prowadzić będą fani z całego kraju, reprezentanci klubów miłośników fantastyki, grup kreatywnych, wydawnictw i portali branżowych, a także wykładowcy uniwersyteccy z różnych uczelni.

Jak co roku, na konwent zaproszeni zostali goście specjalni – tym razem na zlocie pojawią się Lucius Shepard, Lavie Tidhar i John Clute.

Pierwszy z nich to postać owiana legendą, której w znacznej części sam pisarz jest autorem. Twórczość Sheparda jest charakterystyczna i rozpoznawalna ze względu na swą artystycznie wysublimowaną formę i barwnie opisywane miejsca akcji. W okresie publikacji swych pierwszych opowiadań został on uznany za największą wschodzącą gwiazdę fantastyki tamtego okresu. W 1984 roku ukazała się jego pierwsza powieść, „Green Eyes”, za którą otrzymał nagrodę im. Johna W. Campbella jako najlepszy debiutant. W 1986 przyznano mu Nebulę za „Przepustkę”, World Fantasy Award w 1988 za zbiór opowiadań „The Jaguar Hunter”, Hugo w 1990 za „Balladę o Billu Pąklarzu”. Większość opowiadań i nowel z tego okresu zebrano w dwóch zbiorach „The Jaguar Hunter” (1987) i „The Ends of The Earth” (1990) uznawanych dziś za pozycje kultowe. Wśród opublikowanych w ostatnim czasie tekstów na uwagę zasługują m.in. powieści „Modlitewnik amerykański” (2004), „Vacancy” (2009) a także dwa książkowe wydania mikropowieści o smoku Griaule’u: „Dom Kłamcy” (2004) i „Łuska Taborina” (2010). W roku 2008 opublikowano zbiór jego najlepszych opowiadań – „The Best of Lucius Shepard”. W tym samym roku pisarz otrzymał nagrodę Hugo za nowelę „Gwiazdy widziane przez kamień".

Lavie Tidhar należy do czołowych młodych twórców brytyjskiej literatury fantastycznej. Choć pierwsze swoje utwory − głównie poezję − tworzył po hebrajsku, od lat pisze i publikuje przede wszystkim po angielsku. W roku 2007 ukazał się jego pierwszy zbiór powiązanych ze sobą opowiadań „Hebrew Punk”, będących żartobliwymi pulpowymi przeróbkami motywów z legend żydowskich. W latach 2010-2012 Lavie publikował nieszablonową trylogię steampunkową, na którą złożyły się „The Bookman”, „Camera Obscura”, „The Great Game”. W roku 2011 nakładem PS Publishing (jednej z najbardziej prestiżowych brytyjskich oficyn niezależnych specjalizujących się w literaturze fantastycznej) ukazała się powieść „Osama” − brawurowo napisana opowieść o świecie alternatywnym. Rok po wydaniu zdobyła ona  World Fantasy Award, wygrywając z tak silną konkurencją, jak „Taniec ze smokami" Georga R.R. Martina czy „11/22/63” Stephena Kinga. W marcu bieżącego roku ukazała się kolejna nowela Lavie’ego w formacie książkowym, „The Martian Sands”, na październik zaś zapowiadana jest premiera powieści „The Violent Century”.

Trzeci z zaproszonych gości, John Clute chodzi za jednego z najwybitniejszych krytyków i badaczy fantastyki naukowej w historii gatunku. Jako recenzent współpracuje z najważniejszymi czasopismami literackimi, dziennikami brytyjskimi i amerykańskimi oraz periodykami branżowymi, takimi jak „New Worlds”, „The Magazine of Fantasty & Science Fiction”, „Interzone”, „Times Literary Supplement”, „New York Times”, „New York Review of Science Fiction”, „Los Angeles Times”, „Observer”, „The Independent”, „Strange Horizons”. Oprócz działalności krytyczno-badawczej i encyklopedycznej John Clute zredagował też kilka antologii. Dał się również poznać jako autor dwóch powieści –„ The Disinheriting Party” (1977) oraz znakomicie przyjętej przez krytykę i czytelników brawurowej space opery „Appleseed” (2001). Clute jest przy tym posiadaczem jednej z największych na świecie kolekcji pierwszych wydań książek fantastycznonaukowych oraz publikacji krytycznoliterackich dotyczących science fiction.


Konwent Polcon, na którym pojawią się wyżej wymienieni goście specjalni, odbędzie się pod patronatem Lubimyczytać.pl.
____________________________________________

Przeczytaj także:
Znamy nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2104
LubimyCzytać
24-07-2013 12:50
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historia II Wojny Światowej. Tom 6

Kolejny kwiatek w "tfurczości" "autorki". Tekst książki na poziomie szkoły podstawowej. Można dowiedzieć się np., że Polacy (jak...

zgłoś błąd zgłoś błąd