Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2592/trasa-poematu-o-miescie-lublinie

Trasą „Poematu o mieście Lublinie”

2 wartościowy tekst

(www.teatrnn.pl)

Dzisiaj mieszkańcy Lublina mogą wziąć udział w magicznym spacerze trasą poematu Józefa Czechowicza. W nocną wędrówkę po mieście, w trakcie pełni księżyca, zabierze ich tajemniczy przewodnik - wędrowiec.

Wydarzenie organizowane jest już po raz jedenasty przez Ośrodek Brama Grodzka. Pierwsze przejście odbyło się w nocy 13/14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin poety. Organizatorzy rozpoczęli w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w „Poemacie”. Spacer odbywa się zawsze w lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec. 

Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez „Kalinowszczyznę i Czwartek” opuszcza rodzinne Miasto. Będzie to droga w miejsca dobrze mieszkańcom znane, ale i te, które zniknęły już z planu Lublina.

Początek spaceru zaplanowany jest na godz.19:00. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas spaceru uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z tekstu „Poematu o mieście Lublin” w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

„Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza powstał w 1934 roku, a jego akcja dzieje się w lipcu, przy pełni księżyca. W poemacie znajdują się wiersze już wcześniej zamieszczone w innym tomiku, poeta dokonał w nich jednak drobnych zmian, połączył prozą poetycką, a na marginesie tekstu rękopisu zaznaczył swoje uwagi. Powstały w ten sposób utwór jest pierwszym napisanym przez Czechowicza słuchowiskiem radiowym.Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
22-07-2013 10:25
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 2597
electric_cat
22-07-2013 10:30
Kurczę, szkoda że nie wiedziałam o tym wcześniej. Kiedyś zupełnie przez przypadek [pomyliłam pociągi] znalazłam się w Lublinie i strasznie mi się to miasto spodobało.
Plany już poczynione, zatem piszę się na następny raz.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Niewyjaśnione okoliczności

Dobrą chwilę wahałam się nad wystawieniem oceny. 7 czy 8? Stanęło na ósemce. Nie do końca mogłam przekonać się do stylu opowiadania autora (miałam wra...

zgłoś błąd zgłoś błąd