Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2523/10-pisarzy-w-roli-scenarzystow

10 pisarzy w roli scenarzystów

8 wartościowy tekst

Jedną z profesji, jakimi zajmują się pisarze, zwłaszcza gdy staną się już sławni, jest scenopisarstwo. Porywająca fabuła, skrzące się dowcipem dialogi, plastycznie odmalowane sceny - któż napisze je lepiej niż świetny autor? Jacy prozaicy związani byli z filmem?

Mariaż literatury i filmu zdarza się często, i to częściej niż myślimy. Znane powieści reżyserzy adaptują na potrzeby srebrnego ekranu. Pisarze stają się aktorami i grają w filmach. Wreszcie znani pisarze, tak jak Hank Moody z serialu "Californication", otrzymują zlecenie na napisanie scenariusza do swojej książki lub na stworzenie całkiem nowej historii na potrzeby filmu.

Oto 10 pisarzy, którzy zaistnieli w świecie filmu i pracowali jako scenarzyści.


1. Cormac McCarthy
Przede wszystkim jest to pisarz, którego książki są nader często adaptowane. Zekranizowano m.in. Drogę, Rącze konie i To nie jest kraj dla starych ludzi. Na tym jednak nie kończy się kontakt McCarthy'ego z kinematografią. W 2011 roku na ekranach kin wyświetlano film w reżyserii Tommy'ego Lee Jonesa "Sunset Limited", do którego autor "Drogi" napisał scenariusz. Jeszcze w tym roku swoją premierę będzie mieć inny film, którego scenarzystą był Cormac, a reżyserem Ridley Scott - "The Counsellor". Na razie wiadomo jedynie, że opowiada on historię prawnika, który uwikłał się w handel narkotykami. Obejrzyjcie zwiastun:


2. Gore Vidal
Amerykański pisarz, twórca około 25 powieści, jako pierwszy sięgnął do homoseksualnej tematyki i losów transseksualistów. Wiele jego książek przeniesiono na ekrany. Jednak prawdziwie polubił Hollywood w 1959 roku, gdy napisał scenariusz do "Nagle, ostatniego lata", które było ekranizacją prozy Tennessee Williamsa. Wśród innych jego scenariuszy są też "The Left-Handed Gun" z Paulem Newmanem i "Kaligula". Poniżej kadr z "Nagle, ostatniego lata".3. Paul Auster
Autor słynnej "Trylogii nowojorskiej" współtworzył również kilka filmów. Napisał scenariusze m.in. do "Dymu", "Lulu na moście", "Brooklyn Boogie" i "The Inner Life of Martin Frost" - był również reżyserem tych filmów.
Poniżej kadr z "Lulu na moście".


4. F. S. Fitzgerald
Znany głównie jako autor Wielkiego Gatsby'ego, Fitzgerald pracował również w Hollywood jako scenarzysta. Pisał scenariusze, w tym również reklamowe, poprawiał teksty innych scenarzystów (np. po Aldousie Huxleyu scenariusz "Madame Curie" dla Grety Garbo, szlifował też tekst "Przeminęło z wiatrem"). Wiadomo, że jego ostatnie honorarium wyniosło 700 dolarów tygodniowo.
Poniżej kadr z "Madame Curie".


5. William Gibson
Amerykański pisarz science fiction, uznawany za ojca cyberpunku i wizjonera, który stworzył słowo "cyberprzestrzeń" i opisał koncepcję internetu i wirtualnej rzeczywistości na długo przed ich powstaniem. Poza stworzeniem licznych opowiadań i powieści, ma na koncie napisanie wielu scenariuszy filmowych i telewizyjnych, w tym m.in. do "Obcego 3" (choć zrealizowana ostatecznie wersja znacznie różni się od scenariusza Gibsona), "Johnny Mnemonic" oraz do dwóch odcinków serialu "Z archiwum X": "Kill Switch" i "First Person Shooter". Kadr z tego ostatniego poniżej.


6. Michael Crichton
Twórca powieści określanych jako technothrillery, których popularność znacząco wzrosła dzięki adaptacjom filmowym, np. Parku Jurajskiego w reżyserii Stevena Spielberga. Był również pomysłodawcą i producentem serialu "Ostry dyżur" oraz autorem scenariuszy wielu filmów, m.in. "Twister", z którego kadr poniżej:


7. Elia Kazan
Pisarz, którego uznaje się za jednego z najlepszych reżyserów Broadwayu, m.in. dzięki inscenizacji "Tramwaj zwany pożądaniem". Jego filmy wielokrotnie oceniono jako kontrowersyjne. Pierwszym, jaki najczęściej nasuwa się na myśl, jest Układ - film nakręcony na podstawie książki i scenariusza Kazana. Tak, poniżej kadr z niego.


8. John Irving
To nie tylko autor Świata według Garpa, zresztą zekranizowanego i to z udziałem w epizodycznej roli samego Irvinga, ale również scenarzysta filmowy. Za scenariusz do filmu "Wbrew regułom", zrealizowanego na podstawie powieści Regulamin tłoczni win, otrzymał Oscara.
Zgodnie z regułami tekstu poniżej kadr z "Wbrew regułom".


9. Roald Dahl
Sławę zdobył jako uwodziciel bogatych Amerykanek i pisarz. Wydał dwie autobiografie, dwie powieści i kilkanaście książek dla dzieci, m.in. Charlie i fabryka czekolady, Matylda i Fantastyczny pan Lis. Tworzył również scenariusze filmowe, m.in. do serialu Alfred Hitchcock przedstawia (1955), obrazu z Jamesem Bondem – "Żyje się tylko dwa razy" i do ekranizacji "Charliego" z 1971 roku:


10. Neil Gaiman
Angielski pisarz, wymieniany jako jeden z najwybitniejszych żyjących twórców fantasy, stworzył również scenariusze do filmów, w tym m.in. "Beowulf" i "Lustrzana maska". Poniżej kadr z tego pierwszego.


Znacie innych pisarzy, którzy zaistnieli również jako scenarzyści filmowi?


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 14  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 210
Lilaa
07-07-2013 23:06
Stephen King Stephen King

Scenariusz m.in do 'Sztormu stulecia', 'Lśnienia', 'Smętarzu dla zwierzaków' czy 'Czerwonej Róży'.

Nicholas Sparks Nicholas Sparks

Scenarzysta 'Ostatniej piosenki'.
książek: 75
oddball
08-07-2013 01:13

Lilaa:
Stephen King Stephen King
Scenariusz m.in do 'Sztormu stulecia', 'Lśnienia', 'Smętarzu dla zwierzaków' czy 'Czerwonej Róży'.

Jeżeli chodzi o Lśnienie, to akurat scenariusza nie robił King, co więcej, King był wpieniony na ostateczny kształt scenariusza.
książek: 1014
Mateusz
08-07-2013 10:49
Ale napisał scenariusz do miniserialu "Lśnienie".
książek: 340
fossa
08-07-2013 11:04
I jeszcze:

Tennessee Williams
Arthur Miller
książek: 2
Henryk
08-07-2013 11:48
Tak, to prawda. Napisałem trzy scenariusze filmowe, (serial) na motywach moich powieści, Kręte Drogi, Pamiętne Chwile i Prawda i Prawda. Mam gotowe, treatmenty. Myślę, że reżyserzy i producenci spojrzą na nie łaskawym okiem.
http://www.nexto.pl/audiobooki/burzliwe_lata_-_tom_1_p17714.xml#reviews
http://wydaje.pl/u/literat4
http://ksiegarnia.publikatornia.pl/autor/HenrykLonginRogowski
...
Tak, to prawda. Napisałem trzy scenariusze filmowe, (serial) na motywach moich powieści, Kręte Drogi, Pamiętne Chwile i Prawda i Prawda. Mam gotowe, treatmenty. Myślę, że reżyserzy i producenci spojrzą na nie łaskawym okiem.
http://www.nexto.pl/audiobooki/burzliwe_lata_-_tom_1_p17714.xml#reviews
http://wydaje.pl/u/literat4
http://ksiegarnia.publikatornia.pl/autor/HenrykLonginRogowski
http://www.lulu.com/spotlight/rogowski?searchTerms=&pageOffset=1
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Archipelag ludzi odzyskanych

Jedynie przekartkowałam ją, bo jej nie sposób przeczytać od deski do deski. Mówiąc krótko, to słaba książka. Nie dziwię się już, że nie podają jej w b...

zgłoś błąd zgłoś błąd