Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2382/gryfia-dla-zyty-oryszyn

​Gryfia dla Zyty Oryszyn

3 wartościowy tekst

W drugiej edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, przyznawanej przez „Kurier Szczeciński”, jury pod przewodnictwem Ingi Iwasiów postanowiło uhonorować Zytę Oryszyn za jej książkę Ocalenie Atlantydy.

Zyta Oryszyn urodziła się w 1940 r. w Zagórzu. Pisarka zadebiutowała w wieku trzydziestu lat książką „Najada". Ocalenie Atlantydy to wydana po ponad dwudziestu latach od poprzedniej publikacji (Historia choroby, historia żałoby) najnowsza książka autorki.

W Ocaleniu Atlantydy odmalowany jest kunsztowny, finezyjny obraz losów przesiedleńców i ich dzieci, którzy po wojnie osiadają w poniemieckim miasteczku na Dolnym Śląsku. To lekko groteskowa opowieść o sposobach na przeżycie w nowej, absurdalnie niebezpiecznej i wciąż zmieniającej się rzeczywistości, w czasach, gdy wszystko było polityczne i światopoglądowe.

Nagroda Literacka Gryfia dla Autorki została ustanowiona w ubiegłym roku przez „Kurier Szczeciński”. Gazeta nagrodę w wysokości 50 tys. złotych przyznaje pisarce, która w poprzednim roku napisała najlepszą książkę literacką lub humanistyczną o wartościach literackich. W pierwszej edycji konkursu, nagrodzona została Magdalena Tulli za powieść Włoskie szpilki.

 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
10-06-2013 16:33
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Przygody TinTina 7 - Czarna wyspa

Historia bardziej skupiona na samej intrydze i charakterystyka regionu (Szkocji) jest bardziej w tle. Szkocja przedstawiona ciekawie i bez...

zgłoś błąd zgłoś błąd