Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2197/65-urodziny-terry-ego-pratchetta

65. urodziny Terry'ego Pratchetta

5 wartościowy tekst

28 kwietnia swoje urodziny świętuje Terry Pratchett. Słynny pisarz fantasy i science fiction, który pierwszą pracę opublikował jako nastolatek, kończy tego dnia 65 lat. Z okazji tego okrągłego jubileuszu życzymy mu wszystkiego najlepszego!

"Na następne urodziny poprosiła o teleskop. Wtedy jeszcze żyła matka i zaproponowała kucyka, ale ojciec tylko się zaśmiał (...). Kto by chciał mieć kucyka, kiedy można mieć cały wszechświat? Jest dużo ciekawszy i nie trzeba było raz na tydzień czyścić stajni z gnoju" (fragment z książki Nacja).

Po takim postawieniu sprawy trudno jest Terry'emu Pratchettowi czegokolwiek życzyć. Jeśli wszechświat wystarcza, a nie mamy prawa ani możliwości w to wątpić, to czego można życzyć pisarzowi, który posiadł go poprzez tworzenie i modelowanie według swoich wyobrażeń?

Terry Pratchett to angielski pisarz, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny'ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.


"Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre".

Pratchett zaczął pisać w wieku 13 lat, a swoją pierwszą pracę opublikował jako piętnastolatek. Jego pierwsza powieść, Dywan, została opublikowana w 1971 roku. Zaś pierwsza książka z serii Świat Dysku - Kolor magii - ukazała się w 1983 roku i od tego momentu autor kończy średnio dwie książki rocznie.

W latach 90. był najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie sprzedał przeszło 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki.


"A potem stało się teraz".

Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii, a w USA siódmym najchętniej czytanym pisarzem niepochodzącym ze Stanów Zjednoczonych.

Terry Pratchett został Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego w 1998 roku za "zasługi dla literatury". Jego powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie zdobyła w 2001 roku nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci. Książki Pratchetta zyskały już epitet kultowych.

Do tej pory trzy powieści Pratchetta zostały objęte patronatem lubimyczytać.pl: Spryciarz z Londynu, Niuch i Długa Ziemia.

Życzymy udanego dnia urodzin Pratchetta!

Wszystkie cytaty zaczerpnięte są z książek Terry'ego Pratchetta.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 357
Czomper
28-04-2013 13:56
To on mi podarował najlepszy rodzaj humoru we wszechświecie :) Zdrowia i niekończącej się weny!
książek: 607
Rabarbarowiec
28-04-2013 14:20
Życzę Autorowi (chociaż z własnych, egoistycznych pobudek) żeby cykl Świat Dysku nigdy się nie skończył. Te książki to jedna z niewielu rzeczy, które potrafią podnieść mnie na duchu. Sto lat i dziękuję za wszystkie dzieła!
książek: 1001
Peggy_Brown
28-04-2013 15:18
Nie za wiele czytałam Terrego, ale Humor i mądrość Świata Dysku stoi na mojej półeczce. Genialne poczucie humoru. Tyle, że powinniśmy mu raczej życzyć udanej eutanazji, a nie jakichś tam 100, 200 czy 500 lat. Myślę, że doceniłby to malowniczo wisielcze poczucie humoru;> A może nie...?
książek: 1360
clsBartek
29-04-2013 17:59
Jeden z nielicznych autorów potrafiących wywołać uśmiech na twarzy słowem pisanym. I to w zagrażający dużych dawkach.
książek: 2856
A--
30-04-2013 14:47

Rabarbarowiec97: Życzę Autorowi (chociaż z własnych, egoistycznych pobudek) żeby cykl Świat Dysku nigdy się nie skończył. Te książki to jedna z niewielu rzeczy, które potrafią podnieść mnie na duchu. Sto lat i dziękuję za wszystkie dzieła!


Obrazek został usunięty ze zdalnego serwera.


Nie skończy się. Terry już wdraża w temat swoją córę dbając o przyszłość Świata Dysku.

Rabarbarowiec97: Życzę Autorowi (chociaż z własnych, egoistycznych pobudek) żeby cykl Świat Dysku nigdy się nie skończył. Te książki to jedna z niewielu rzeczy, które potrafią podnieść mnie na duchu. Sto lat i dziękuję za wszystkie dzieła!


Obrazek został usunięty ze zdalnego serwera.


Nie skończy się. Terry już wdraża w temat swoją córę dbając o przyszłość Świata Dysku.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Opowiem Ci o zbrodni

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Każde jest o czym innym i napisane w inny sposób co pozwala porównać też style pisania różnych autorów. Fajna, ciekawa i...

zgłoś błąd zgłoś błąd