Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2094/5---10---15-mlodych-polskich-tworcow-reporterzy

5 - 10 - 15 młodych polskich twórców: reporterzy

5 wartościowy tekst

Zamykamy dziś zestawienie trzydziestki młodych polskich pisarzy, poetów i reporterów. Po 15 prozaikach i 10 poetów nadszedł czas na 5. obiecujących reporterów. Oto nasze typy.

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy nazwiska 15 polskich pisarzy i 10 poetów, którzy nie ukończyli jeszcze 40-ego roku życia, a są jednymi z najbardziej obiecujących twórców w Polsce. Niektórzy z nich swój debiut mają już dawno za sobą, inni dopiero zaczynają publikować.

Dziś zamykamy nasze zestawienie dopisując do tych list jeszcze 5. przedstawicieli młodej polskiej szkoły reportażu - tych wszystkich piszących, którzy poszli w ślady Mariusza Szczygła, Jacka Hugo-Badera czy Małgorzaty Szejnert. Oto oni.


5 polskich reporterów

 

1. Max Cegielski
Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Po podróży do Indii napisał pierwszą powieść pt. "Masala" (2002), w późniejszym okresie ukazały się następne książki jego autorstwa: "Apokalipso" (2004) i "Pijani bogiem" (2007). Jedną z jego najbardziej znanych książek jest reportaż Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (2009).

2 i 3. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski
To duet, który odwiedził wspólnie jeden z najmniej znanych zakątków świata położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią a Skandynawią. Po tej podróży napisali razem książkę 81:1. Opowieści z Wysp Owczych - niezwykłą reporterską etiudę na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Pełni pasji młodzi reporterzy dają nam kompendium wiedzy o owianym tajemnicą archipelagu i jego mieszkańcach.


 

4. Filip Springer
Reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012.

5. Witold Szabłowski
Jako stażysta telewizji CNN Türk przejechał całą Turcję wzdłuż i wszerz. To umożliwiło mu napisanie reportaży ze zbioru Zabójca z miasta moreli, za które otrzymał kilka nagród dziennikarskich. W 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską Parlamentu Europejskiego za reportaż "Dziś przypłyną tu dwa trupy".


Jakich reporterów dopisalibyście do naszego zestawienia? 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2291
LubimyCzytać
08-04-2013 11:24
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 673
ŁuP
09-04-2013 01:53
Dopisałbym Andrzeja Dybczaka.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kronika zapowiedzianej śmierci

Płynie arka ciszy po oceanie krwi. Wiosła dłoni pokonują niesforne fale. Dwóch mężczyzn stoi na burcie patrząc błagalnie w nadchodzącą smierć. Za chwi...

zgłoś błąd zgłoś błąd