Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/1365/powrot-laureatow-do-literackiej-gdyni

Powrót Laureatów do Literackiej Gdyni

1 wartościowy tekst

Zgodnie z tradycją, rokrocznie, laureaci Nagrody Literackiej Gdynia wyłonieni w bieżącej edycji konkursu, powracają do Gdyni na specjalne wieczory autorskie. Tym razem będzie to jeden wieczór – 19 października, ale za to jaki!

W gościnnych murach Teatru Miejskiego spotkają się z publicznością kolejno Marian Sworzeń, Marta Podgórnik i Magdalena Tulli.

„Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia” rozpocznie debata poświęcona prof. Mieczysławowi Porębskiemu, któremu przyznano w tym roku w Gdyni specjalną Nagrodę Osobną. – To wspaniałe, że w wieku 91 lat otrzymuje się nagrodę nie za całokształt, a za ostatnią książkę – dziękował syn autora, Jerzy Porębski, który odbierał laur w Jego imieniu podczas czerwcowej Gali Finałowej. Niestety, Pan Profesor kolejnej już nie napisze. 10 września pożegnaliśmy tego wybitnego historyka i teoretyka sztuki. Dyskusję o przebogatym dorobku M. Porębskiego podejmą Krystyna Czerni, Paweł Huelle i Jacek Friedrich.

Tuż po debacie uwaga zostanie skierowana w stronę literatury faktu. Marian Sworzeń, nagrodzony w kategorii „eseistyka”, ponownie w swoich opowieściach uda się śladami Gogola po Ukrainie. A wszystko to w towarzystwie prof. Małgorzaty Czermińskiej, która poprowadzi spotkanie.

Szczególna będzie część poetycka wieczoru. - Nie tylko za sprawą obecności Marty Podgórnik, ale też dzięki premierze jej najnowszego wyboru wierszy, dokonanego przez Romana Honeta, która nastąpi właśnie w Gdyni – podkreśla dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, organizator imprezy. Tytuł nowego wydawnictwa autorki, które ukaże się nakładem Biura Literackiego, to Nic o mnie nie wiesz.

Ostatnim punktem „Jesiennych Spotkań” będzie proza. Włoskie szpilki Magdaleny Tulli to najbardziej entuzjastycznie przyjęta książka tej autorki i bodaj najbardziej przejmująca. Pisarka podkreśla, że zawsze chętnie wraca do Gdyni, co może być tylko zapowiedzią udanego i wciągającego wydarzenia, którego będzie główną bohaterką.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Szczegółowe informacje na nagrodaliterackagdynia.pl oraz facebook.com/nagroda.literacka.gdynia.

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym Nagrody Literackiej Gdynia.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2102
LubimyCzytać
05-10-2012 10:10
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
A.B.C.

Ktoś próbuj zakpić z Herkulesa Poirot. Detektyw otrzymuje listy z informacją o miejscach zbrodni podpisane A.B.C. Morderstwa dokonywane są w dni opis...

zgłoś błąd zgłoś błąd