Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/1293/opublikowano-nieznany-esej-christie-z-1945-roku

Opublikowano nieznany esej Christie z 1945 roku

7 wartościowy tekst

W Wielkiej Brytanii ukazał się w zeszłym tygodniu opublikowany po raz pierwszy esej Agaty Christie promujący angielskie kryminały. Autorka napisała go na zlecenie Ministerstwa Informacji w 1945 roku.

„Detective writers in England” to esej o charakterze czysto propagandowym – poprzez opis literatury kryminalnej, wychwala Wielką Brytanię i zachodni styl życia. Choć docelowo miał zostać szeroko rozpowszechniony, nie zyskał zbyt dużego rozgłosu.

Jak możemy przeczytać na łamach wczorajszego Guardiana, David Brawn, wydawca Christie, natrafił na zagubiony esej w 1997 roku podczas przeglądania archiwów pisarki, jednak aż do teraz nie miał okazji go opublikować. W końcu 13 września tego roku został dołączony w charakterze przedmowy do wznowionego wydania jednej z powieści „Ask a policeman” z 1933 roku, napisanej wspólnie przez członków Detection Club, klubu zrzeszającego autorów książek kryminalnych. Brytyjskie wydanie nie jest jednak prapremierowe.
W 1947 roku esej ukazał się w jednym z rosyjskich czasopism.

Na łamach eseju brytyjska królowa kryminałów bardzo pochlebnie wyraża się na temat twórczości Arthura Conana Doyle'a, którego nazywa „pionierem powieści detektywistycznej”. Docenia również powieści Dorothy Leigh Sayers, Ngaio Marsh oraz Johna Dickinsona Carra (określając go mianem „króla sztuki wprowadzania
w błąd”).

Pomimo propagandowego wydźwięku eseju, autorka pozwala sobie na krytykę niektórych twórców. Przykładowo twierdzi, że Margery Allingham podporządkowywała fabuły swoich powieści bohaterom, co sprawiało, że ich zakończenia często były przewidywalne i nieciekawe.

O sobie samej pisarka wyraża się powściągliwie, nazywając się „pracowitym rzemieślnikiem”. Co więcej ostrzega przed pochopnym wyborem głównego bohatera powieści, a zwłaszcza serii, wyznając, że jest już śmiertelnie znudzona postacią Herculesa Poirot.

Zdaniem Brawna po lekturze „Detective writers in England” wyraźnie widać, że Christie nie tylko pisała, ale również czytała dużo kryminałów i była na bieżąco z wszystkimi nowościami ukazującymi się na rynku. Dzięki temu esej ten jest ciekawym świadectwem przedwojennej brytyjskiej literatury kryminalnej.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2107
LubimyCzytać
19-09-2012 13:15
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Blaszany bębenek

Choć pewnie wielu osobom, które zdołają przeczytać opus magnum Grassa, "Blaszany bębenek" będzie kojarzył się przede wszystkim z masywną, ni...

zgłoś błąd zgłoś błąd