Patronaty tygodnia (23-29.09.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.09.2019

Wydawnictwa nie dają czytelnikom odpocząć po zeszłotygodniowej klęsce urodzaju. Nasze pomarańczowe logotypy znajdziecie między innymi na nowych powieściach Samanthy Shannon i Jakuba Małeckiego, które swoje premiery miały w zeszłym tygodniu. A także na kolejnych książkach z cyklu „Nierozłączki”, nowości, którą osobiście poleca prezes lubimyczytac.pl, przygodach siostry słynnego detektywa czy książce popularnonaukowej, która wyjaśni, dlaczego przeklinamy. W tym tygodniu każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś dobrego.

Patronaty tygodnia (23-29.09.2019)

„Zakon Drzewa Pomarańczy”Samantha Shannon, tłumaczenie: Maciej Pawlak (wyd. Sine Qua Non)

Rozdarty świat.

Królowiectwo bez dziedziczki.

W trzewiach ziemi pradawny wróg budzi się z tysiącletniego snu.

Dom Berethnet włada Inys od stuleci. Wciąż niezamężna królowa Sabran IX musi wydać na świat córkę, by uchronić swoje królowiectwo przed zgubą – lecz u jej wrót kłębią się skrytobójcy. Ead Duryan, choć jest na dworze od lat i wyniesiono ją do rangi damy dworu, pozostaje lojalna jedynie wobec tajemniczej organizacji czarodziejek. Ma za zadanie strzec Sabran przed zakazaną magią.

Po drugiej stronie mrocznego morza Tané jest gotowa poświęcić wszystko, by zostać jeźdźcem smoków, ale los zmusza ją do podjęcia decyzji, która może zniszczyć jej życie.

Wschód i Zachód nie potrafią się wyzbyć wzajemnej wrogości nawet w obliczu wzbierających sił chaosu, żądnych na zawsze odmienić oblicze świata.

„Zakon Drzewa Pomarańczy. Część 2”Samantha Shannon, tłumaczenie: Maciej Pawlak (wyd. Sine Qua Non)

Epicka powieść o świecie na krawędzi wojny ze smokami. I o kobietach, które zaciekle walczą o jego ocalenie

Rozdarty świat.

Królowiectwo bez dziedziczki.

W trzewiach ziemi pradawny wróg budzi się z tysiącletniego snu.

Dom Berethnet włada Inys od stuleci. Wciąż niezamężna królowa Sabran IX musi wydać na świat córkę, by uchronić swoje królowiectwo przed zgubą – lecz u jej wrót kłębią się skrytobójcy. Ead Duryan, choć jest na dworze od lat i wyniesiono ją do rangi damy dworu, pozostaje lojalna jedynie wobec tajemniczej organizacji czarodziejek. Ma za zadanie strzec Sabran przed zakazaną magią.

Po drugiej stronie mrocznego morza Tané jest gotowa poświęcić wszystko, by zostać jeźdźcem smoków, ale los zmusza ją do podjęcia decyzji, która może zniszczyć jej życie.

Wschód i Zachód nie potrafią się wyzbyć wzajemnej wrogości nawet w obliczu wzbierających sił chaosu, żądnych na zawsze odmienić oblicze świata.

Część druga wydania dwutomowego.

„Horyzont”Jakub Małecki (wyd. Sine Qua Non)

Czasami prawda rozciąga się daleko za horyzont.

Jałowe lata bez wschodów i zachodów słońca. Wspomnienia jak burza piaskowa, jak skrzypienie desek w starym domu. Smugi przeszłości płytko pod skórą. Gry komputerowe i bułgarski rap.

Maniek i Zuza mieszkają po sąsiedzku na warszawskim Mokotowie. On, były saper, próbuje spisać wspomnienia z misji w Afganistanie, mając nadzieję wreszcie stamtąd wrócić. Ona, dziecko pokolenia Y, uczy się żyć na własny rachunek i mimowolnie zatraca się w rodzinnej tajemnicy. Choć z pozoru nic ich nie łączy, ciążą ku sobie, niezdolni i niechętni do pielęgnowania więzi z otoczeniem.

Nowa książka Jakuba Małeckiego to zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze. O konfrontacji z zadrą – własną i cudzą. O próbach znalezienia właściwej wersji siebie.

„Enola Holmes. Sprawa Leworęcznej Lady”Nancy Springer, tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon (wyd. Poradnia K)

Polscy czytelnicy poznali młodszą siostrę słynnego Sherlocka w listopadzie zeszłego roku, kiedy to rozwiązała swą pierwszą sprawę, odnajdując zaginionego markiza. W „Sprawie leworęcznej lady”, której premiera zaplanowana jest na 18 września, Enola, wcielając się w rolę asystentki znanego perdytorysty, panny Ivy Meshle, prowadzi dochodzenie dotyczące zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy okazji dowiaduje się, jakie są konsekwencje leworęczności w wiktoriańskim społeczeństwie oraz co to znaczy „proletariat”.

Czytelnicy pokochali odważną nastolatkę-detektywa, która nie bacząc na konwenanse podróżuje na rowerze i przemierza samotnie ulice wielkiego miasta w poszukiwaniu matki i nowych spraw do rozwiązania. Enola jest bystra i ma dobre serce – nocami pomaga londyńskim biedakom, rozdając jedzenie i ciepłe ubrania. W dzień natomiast ukrywa się przed braćmi i tropi złoczyńców i krętaczy.

„Zatrutka”Ewa Przydryga (wyd. Novea Res)

Wydaje ci się, że doskonale znasz osobę, z którą dzielisz życie? A co by było, gdyby nagle okazało się, że w jej życiorysie aż roi się od tajemniczych epizodów, o których nie miałeś pojęcia? Że ktoś, kogo kochasz, w jednej chwili stał się dla ciebie obcy?

Te pytania wkrótce będzie musiał zadać sobie Piotr, mąż cierpiącej na depresję poporodową Anny. Kobieta pewnego dnia wychodzi na spacer, z którego nie wraca, a znalezione na plaży rzeczy jasno sugerują, że popełniła samobójstwo. Piotr nie przyjmuje jednak tej wersji zdarzeń do wiadomości. Tym bardziej że w materacu ich wspólnego łóżka znajduje netbook – dowód na to, że Ania nigdy nie była tą, za którą ją uważał. Zarówno w trakcie ich małżeństwa, jak i przed nim, prowadziła sekretne życie jako liderka czarnego teatru. Coraz więcej wskazuje też na to, że Ania miała związek z tragiczną śmiercią koleżanki. Być może jednak granica między byciem ofiarą a sprawcą jest cieńsza, niż mogłoby się wydawać..

„Przypływy”Brigitte Vaillancourt, tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka (wyd. Polarny Lis)

Jest lato. Wakacje. Siedemnastoletnia Capucine spędza je na brytyjskiej wyspie Jersey. Kąpie się w morzu, jeździ na rowerze, surfuje. I poznaje swoją starszą siostrę. Siostrę, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia. Mają takie same rude włosy, dużo piegów, skłonność do alergii i bezsenności. Czy to wystarczy, żeby poczuć się rodziną? Powieść Brigitte Vaillancourt Przypływy to historia o rodzinnych tajemnicach. O poznawaniu siebie i o budowaniu relacji. Kanadyjska pisarka pięknie opowiada o rodzinie, miłości do morza, dorastaniu. Jej Przypływy pozostają w pamięci na długo.

„What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych”Benjamin K. Bergen (wyd. Copernicus Center Press)

Można je „wypikać”, można zastąpić gwiazdką, można ocenzurować – mimo to, przekleństwa są tak pociągające, że nie jesteśmy w stanie przestać ich używać. W jak dotąd najzabawniejszym i najklarowniejszym omówieniu najświeższych naukowych doniesień na ten temat Benjamin Bergen tłumaczy, dlaczego tak jest i co mówi nam to, o naszym języku i umyśle. Niemal wszyscy klniemy – po zbyt wielu drinkach, kopnięciu się w palec albo przyłapani na gorącym uczynku. Kiedy jednak zakazuje się używania przekleństw w telewizji czy cenzuruje książki, siedzimy bezczynnie. Uważamy, że powinno się wyciąć wulgaryzmy ze swojego słownika i karzemy dzieci, kiedy wykrzykują te same słowa, które z ulgą wymrukujemy pod nosem sekundę po tym, jak pójdą spać. Wygląda na to, że przeklinanie jest tą intymną częścią naszego życia, której istnienie zdecydowaliśmy się wyprzeć.W swoim przełomowym, ale i żywiołowo lekkim przedzieraniu się przez językowe niziny, Bergen odpowiada na intrygujące pytania: Jak to się dzieje, że pacjenci po zawale, utraciwszy zdolność mówienia, wciąż krzyczą Szlag!, kiedy są zdenerwowani? Dlaczego pierwszym słowem samoańskich maluchów nie jest mama tylko żryj gówno? Jak to się stało, że Wacek przestał być tylko jednym z wielu imion? Dlaczego gówno jest wulgarne, a kupcia tylko dziecinna? Czy obelgi zmieniają nasz stosunek do obrzucanych nimi osób? I dlaczego, pokazując faka, prostujemy środkowy palec? Błyskotliwe jak diabli i zajebiście śmieszne, What the F jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak i dlaczego przeklinamy.

„Milczenie aniołów”Joanna Jax (wyd. Videograf)

Opowieść o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Różne przeżycia i inne spojrzenie na sytuację w Polsce sprawiają, że nawet przy rodzinnych stołach dochodzi do konfliktów i zadrażnień.

Bohaterowie znani z "Zemsty i przebaczenia" oraz "Zanim nadejdzie jutro" tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, Nadia Niechowska i Kuba Staśko to tylko niektóre postaci, znane z poprzednich sag, które spotkacie na kartach tej powieści.

„Rekursja”Blake Crouch (wyd. Zysk i S-ka)

Mój syn został wymazany…

To ostatnie słowa, które słyszy detektyw Barry Sutton od kobiety, która chwilę później skacze z dachu wieżowca na Manhattanie. To nie był jednak odosobniony przypadek, w całym kraju ludzie budzą się rano do życia diametralnie innego niż to, w którym zasnęli wieczorem.

Czy cierpią na Zespoł Nieprawdziwych Wspomnień – tajemniczą przypadłość, która doprowadza chorych do szaleństwa wspomnieniami z życia, którego nigdy naprawdę nie przeżyli? Czy może za fasadą z pozoru normalnej rzeczywistości kryje się złowieszczy spisek, który kieruje naszym życiem?

Doktor neuronauki Helena Smith wie, jaką potęgą jest pamięć: dlatego poświęciła życie na stworzenie technologii, która pozwoli ludziom zachować najważniejsze wspomnienia z przeszłości. Gdyby jej się to udało, każdy mógłby przeżyć na nowo pierwszy pocałunek czy narodziny dziecka. Jednak jej odkrycie będzie znacznie donioślejsze dla całej rzeczywistości niż się początkowo wydaje…

Szukając prawdy, Barry staje twarzą w twarz z przeciwnikiem bardziej przerażającym niż jakakolwiek choroba – siłą, która atakuje nie tylko ludzkie umysły, ale wszystko co ich otacza… Pamięć tworzy rzeczywistość – to słowa, które detektyw zapamięta na zawsze.

"W odniesieniu do tego thrillera kategorie „porywający”, „wstrząsający”, „genialny” ulegają rekalibracji. Crouch po mistrzowsku miksuje rzeczywistość, jej alternatywne wersje i technologię. Najwyższej klasy thriller, od którego nie można się oderwać i o którym nie można przestać myśleć".
Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl

„Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata”Annie Barrows, tłumaczenie: Emilia Kiereś (wyd. Egmont)

Lilka i Pestka wracają z nową przygodą!

Pestka się nudzi, nudzi, NUDZI... dopóki wychowawczyni nie pokazuje jej Niezwykłej księgi rekordów. Pestka dowiaduje się o wszystkich największych, najmniejszych i najdziwniejszych rzeczach, jakie istnieją. Wkrótce drugoklasistów opanowuje gorączka bicia rekordów. Kto najwięcej razy zrobi gwiazdę? Kto powiesi sobie na twarzy szesnaście łyżeczek? Czy naprawdę można krzykiem sprawić, że szkło pęknie? Lilka i Pestka mają własny pomysł na pobicie rekordu, pomysł, na który składają się ziemia, skamieliny, taśma klejąca i – jak zawsze – mnóstwo dobrej zabawy!

„Nierozłączki. Heca z opiekunką”Annie Barrows, tłumaczenie: Emilia Kiereś (wyd. Egmont)

ALARM! Pestka dowiedziała się właśnie, że rodzice zamierzają zostawić ją na całe popołudnie z Anką, okropną starszą siostrą. Co robić? Czy Pestka ma siedzieć grzecznie na kanapie w salonie i przestrzegać siostrzanych zasad? A może powinna upleść drabinkę linową i wyjść po niej przez okno? Co za niemądre pytanie. Pestce potrzebna jest i lina, i kryjówka, przede wszystkim jednak – potrzebna jest jej Lilka. Wspólnie dziewczynki wpadną na to, co należy zrobić, żeby popołudnie z kiepską opiekunką zamieniło się w świetną zabawę.


komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
silentlyhere 02.10.2019 14:31
Czytelniczka

Zdecydowanie najgorętszym patronatem dla mnie jest Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim
Dzisiaj biorę się za czytanie i dam znać po lekturze :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim
WolneLitery 02.10.2019 14:22
Czytelniczka

Jestem już po lekturze Zakonu! Zakon Drzewa Pomarańczy i jak dla mnie perełka, jeśli chodzi o fantastykę! Szczerze ją Wam wszystkim polecam. To ponad 1000 stron magicznej przeprawy pelnej smoków i czarów. :) Mnie porwała ta książka całkowicie i ciężko mi się z nią było rozstawać. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zakon Drzewa Pomarańczy
Wioletta Kamińska 28.09.2019 18:34
Czytelniczka

Zakon Drzewa Pomarańczy
Zakon <3 To chyba będzie najlepsza powieść fantasy tego roku <3 Pomimo ponad 1000 stron pochłania się błyskawicznie <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zakon Drzewa Pomarańczy
Pani_Ka 23.09.2019 18:30
Czytelniczka

Za mną już Horyzont, polecam całym sercem. Przede mną Zatrutka. A że czasem lubię skubnąć coś z zupełnie inne beczki, to chętnie spojrzę też na Rekursja. Miłego tygodnia : )

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Horyzont  Zatrutka  Rekursja
Książka_koc_kot 23.09.2019 17:18
Czytelniczka

Horyzont, Zatrutka i Milczenie aniołów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Horyzont  Zatrutka  Milczenie aniołów
Anna-Maria 23.09.2019 19:13
Czytelniczka

Ja to samo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
23.09.2019 15:00
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Deutschland91 23.09.2019 13:59
Czytelniczka

Zaciekawiły mnie Zatrutka i Milczenie aniołów

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zatrutka  Milczenie aniołów
Ania 23.09.2019 12:42
Czytelniczka

z tego tygodniowych patronatów "zaliczyłam" już "Rekursję" i "Horyzont", zupełnie różne powieści, ale obie polecam :) zainteresowało mnie natomiast What the F. i chętnie po nią sięgnę

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Menia71 23.09.2019 12:09
Czytelniczka

"Zakon Drzewa Pomarańczy" czeka już w mojej kolejce na przeczytanie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Strzelba 23.09.2019 11:17
Bibliotekarka

Na pewno sięgnę po Rekursja :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rekursja
Ewwwa 23.09.2019 11:47
Czytelnik

Ja też! :) I jeszcze po "Przypływy"

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się