Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12668/piata-edycja-poznanskiego-festiwalu-kryminalu-granda-juz-20-wrzesnia

Piąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA już 20 września!

2 wartościowy tekst

Takie stężenie kryminału ma miejsce w Poznaniu tylko raz w roku. Od 20 do 22 września po raz piąty miasto stanie się mekką starszych i młodszych miłośników zbrodni i zagadek oraz tych, którzy (na papierze) przekraczają granice praworządności, i tych, którzy ich strzegą. A wszystko to w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA, nad którym serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny.

Poznański Festiwal Kryminału GRANDA odbędzie się w Poznaniu po raz piąty. Wiekowo dojrzały, programowo jak zawsze obszerny, rusza przekraczać kolejne granice. Pośród plejady pisarzy, dziennikarzy i reportażystów w tym roku na GRANDZIE pojawią się m.in.: Remigiusz Mróz, Marek Sekielski, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Piotr Borlik, Przemysław Borkowski, Przemysław Semczuk, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska czy Robert Małecki i wielu innych. Z zagranicznych twórców zobaczymy Stefana Ahnhema, szwedzkiego pisarza i scenarzystę („Wallander”), oraz Brytyjkę Jenny Blackhurst. W sumie na festiwalu spotkamy ponad 60 gości. Pojedynczo, w duetach i większych grupach będą oni przepytywani, odpytywani i przesłuchiwani w kwestii przekraczania kryminalnych granic m.in. przez znane i cenione osobowości medialne: Sylwię Chutnik, Magdę Sobczak, Adama Górczewskiego, Przemka Poznańskiego czy Błażeja Wandtke.

Edycja: 5, idiom: Przekraczanie granic

Jak zawsze na GRANDZIE, nie zabraknie tematycznie mrocznych i emocjonalnie wymagających wykładów z serii 18 plus, prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu SWPS. Spodziewać się można także prelekcji przygotowanych przez ogólnopolskie autorytety z zakresu antropologii, genetyki czy medycyny sądowej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. Razem z profesjonalistami w ramach programu Niepodległa.pl GRANDA uczci też 100-lecie polskiej policji. Z tej okazji uczestnicy mogą się spodziewać m.in. pokazów technik kryminalistycznych oraz sprzętu policyjnego. Program dopełni spotkanie z aktorem Mirosławem Haniszewskim, znanym m.in. z serialu „Belfer”, oraz wręczenie nagrody za najlepsze opowiadanie kryminalne.

Kto dostanie Czarny Kapelusz?

Ale lista atrakcji jest dłuższa. Tradycyjnie GRANDA zaprosi na galę tegorocznych premier oraz – po raz pierwszy – wręczy nagrodę Czarnego Kapelusza za najciekawszą osobowość literacką minionego roku. Niedzielny poranek zarezerwowany jest dla najmłodszych miłośników GRANDY, na których czekać będą animowane spotkania z książkowymi bohaterami i filmami. Uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać z bogatego programu kilkudziesięciu spotkań, wykładów i pokazów oraz z całej serii wydarzeń w ramach Stacji Sensacji. Wśród tych ostatnich znajdzie się m.in. spektakl Asz.Teatru, muzyczno-teatralna gratka przygotowana przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego, wystawa Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej czy wystawy i spotkania w Bibliotece Raczyńskich, bibliotece w Rokietnicy i w poznańskich szkołach. A wszyscy młodzi duchem i umysłem, w ramach inauguracji uniwersytetu trzeciego wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym, będą mogli wziąć udział w dyskusji o tym, jak mózg łaknie sensu i cieszy się z suspensu. Organizatorzy przygotowują także garść niespodzianek, które będą stopniowo ujawniane.

Praktyczne informacje

PFK GRANDA potrwa od 20 do 22 września 2019 roku. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS Hanka (al. Niepodległości 26) oraz Aula Artis (ul. Kutrzeby 10). Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: festiwal-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY facebook.com/festiwalgranda.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację GRANDA jest bezpłatny. Na wybrane spotkania mogą obowiązywać wcześniejsze zapisy. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Powiązane treści:
Pokolenie Stephena Kinga

Od wczoraj w kinach można oglądać „To: Rozdział 2”, a już w przyszłym tygodniu premiera najnowszej książki Stephena Kinga, zatytułowanej „Instytut”. To świetny moment, by przyjrzeć się bliżej twórczości Mistrza Grozy. Wychowało się na niej całe pokolenie, a poznawało ją nie tylko z kart książek, lecz także z dużego i małego ekranu. Ekranizacjom Kinga przygląda się Bartosz Czartoryski.więcej
W pisaniu chodzi o szczerość. Nie tworzę pod publiczkę czy dla kasy – wywiad z W. Chmielarzem

„Żmijowiskiem” rozbił bank nagród literackich. Publikując nową książkę pt. „Rana”, zdecydował się na odważny krok – stworzył bowiem nie tylko wciągający kryminał, lecz także trudną opowieść o przemocy w rodzinie. Pisząc, Wojciech Chmielarz mówi do czytelnika: „tutaj widzę problem. Co ty o tym sądzisz?”.więcej
Kanon lektur nieczytanych – rozmowa z Katarzyną Wojtaszak

Zachęcamy do tego, by kanon potraktować jako coś istotnego dla naszej kultury, tożsamości; żeby zastanowić się, czy te postawy różnią się od dzisiejszych – mówi Katarzyna Wojtaszak, kuratorka wystawy „Kanon lektur nieczytanych” w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2390
LubimyCzytać
09-09-2019 13:48
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 84
Diabeł
09-09-2019 15:32
Będę i już nie mogę się doczekać :-)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Proś o wybaczenie

Masz ochotę na dobry thriller? Chcesz przeczytać coś mocnego, wciągającego, a zarazem nowego? W takim razie musisz poznać książkę pt."Proś o wyba...

zgłoś błąd zgłoś błąd