Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12649/kurier-z-toledo-nowosc-wojciecha-dutki-w-lirze

„Kurier z Toledo“: nowość Wojciecha Dutki w LIRZE

1 wartościowy tekst

Wojciech Dutka jest znany dzięki kilku powieściom historycznym i sensacyjnym, ale jego najsłynniejszą książką, która uzyskała w roku 2019 pozycję bestsellera jest „Czerń i purpura” - oparta na faktach opowieść o miłości między młodym esesmanem austriackiego pochodzenia i żydowską więźniarką. Jego nową powieść znajdziecie już w swoich księgarniach. 

Czy zatem Wojciech Dutka jest jako pisarz specjalistą od rzadko eksploatowanego w naszej rodzimej literaturze tematu miłości niemożliwej podczas wojny? Czy jest tak naprawdę, czytelnicy będą mogli się przekonać już 4 września 2019 roku, kiedy nakładem wydawnictwa LIRA ukaże się najnowsza powieść pisarza pod tytułem „Kurier z Toledo”.

Tym razem Dutka przenosi czytelnika do Hiszpanii podczas toczącej się w tym kraju wojny domowej w latach 1936-1939. Jego bohater, Antoni Mokrzycki, polski arystokrata, otrzymuje od ministra spraw zagranicznych Becka misję polegającą na zbieraniu materiałów o aktywności niemieckiego i sowieckiego wywiadu na potrzeby polskiego wywiadu wojskowego. Mokrzycki ma 28 lat, pozycję społeczną, a także narzeczoną Monikę Skirmuntównę - pochodzącą z jego klasy społecznej dziewczynę, której nie kocha. Potajemnie spotyka się także z żydowską tancerką Goldą Cwajnblum, która darzy go uczuciem i jako pierwsza poznała jego tajemnicę. Mokrzycki jedzie do Hiszpanii, którą zna, ale nie wie, co czeka go w kraju, w którym za chwilę wybuchnie wojna domowa. Aby nie spoilerować, możemy powiedzieć tylko tyle, że na drodze Mokrzyckiego stanie młody anarchista, 19-letni, Teo Gonzalez i wywróci ułożony i przewidywalny świat Mokrzyckiego do góry nogami wciągając go w relację, z której nie będzie już odwrotu.

„Kurier z Toledo” jest bardzo sprawnie napisaną powieścią – koleżem gatunków, powieści miłosnej, szpiegowskiej i sensacyjnej, w której jednak autor przemyca o wiele głębsze filozoficzne jądro. Próbuje dowieść, że miłości nie można posiąść, jak posiada się rzecz, że osoba, którą kochamy, wymyka się na nam i już nigdy nie można wrócić do relacji miłosnej przerwanej z powodu głębokich różnic światopoglądowych. Antoni Mokrzycki jest postacią tragicznie rozdartą, między swoimi własnymi poglądami i naznaczoną piętnem "ciemnej miłości” relacji z Teo. Jednak na drodze Mokrzyckiego stają fascynujące postacie historyczne, takie jak Ernest Hemingway, Federico Garcia Lorca, Simone Weil, Pablo Neruda, komunistyczny generał Walter-Świerczewski, czy sam generał Francisco Franco Behamonde, przywódca rebelii prawicy przeciwko republice hiszpańskiej. Jest to także ukrwiona mnóstwem szczegółów opowieść o niezwykle brutalnej wojnie domowej w Hiszpanii, którą można również czytać jako alegorię naszych polsko-polskich zmagań światopoglądowych. Dutka ukazuje kraj rozdarty, w którym brat strzela do brata, przyjaciel musi wydać przyjaciela, a kochankowie stają po przeciwnych stronach. Autor stara się podpowiedzieć: uważajmy, by piekło różnic w poglądach politycznych nie doprowadziło do realnego nieszczęścia.

Kluczową postacią dla intelektualnej warstwy tej powieści jest Federico Garcia Lorca (1898-1936) i jego poezja, dosłownie i z wielkim wyczuciem w powieści przywołana. Poeta jest alter-ego Mokrzyckiego, wieszczem przeczuwającym zagładę swego kraju i samego siebie. A Antoni Mokrzycki musi dokonać ostatecznego wyboru, za który zapłaci straszną cenę. Czy zdoła obronić miłość? Samego siebie? Ocalić trudne relacje z narzeczoną, a potem żoną?

„Kurier z Toledo” ukazuje Hiszpanię na chwilę przed kataklizmem i w czasie jego trwania. Jest to powieść wciągająca od pierwszej strony, zmuszająca do refleksji, nie oszczędzająca czytelnikowi widoku okrucieństw i rzezi i pokazująca wojnę domową bez retuszu, jako koszmar, w którym giną wszystkie wartości. I jest to propozycja LIRY tym bardziej warta odnotowania, że wydawnictwo planuje dwie następne części przygód Antoniego Mokrzyckiego, rozgrywające się w czasie II wojny światowej i tuż po niej. Będą to powieści zatytułowane „Kurier z Teheranu” i „Kurier z Tivoli”.

Artykuł sponsorowany

Powiązane treści:
„Harry Potter” usunięty ze szkoły katolickiej w Nashville

Przeszło 20 lat po premierze „Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” seria powieści o pochodzącym z Londynu czarodzieju dalej budzi kontrowersje. Tym razem elementów rodem z piekła w twórczości J.K. Rowling doszukał się ksiądz z St. Edward Catholic School w amerykańskim Nashville. więcej
Znamy już pełny program 6. MFF Kino Dzieci

Program Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest wypełniony po brzegi najlepszymi filmami dla młodego widza. Od 21 do 29 września widzowie zobaczą 154 tytułów z całego świata. Filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i gośćmi specjalnymi, seanse z muzyką na żywo oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych. Lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. więcej
Ogłoszono krótką listę nominacji do Nagrody Bookera. Wygra Atwood lub Rushdie?

Dziś ogłoszono krótką listę nominowanych do Nagrody Bookera. Na shortliście jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich znaleźli się między innymi Margaret Atwood i Salman Rushdie. W sumie o wygraną powalczy sześcioro literatów. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2376
LubimyCzytać
04-09-2019 10:42
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 7002
allison
04-09-2019 12:20
Z chęcią przeczytam.
książek: 69
Kwiatusznik
04-09-2019 12:26
Tego się nie spodziewałam - z pewnością przeczytam. "Czerń i purpura" wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, pomimo wszystko :)
książek: 212
Internetowa_cela
04-09-2019 13:48
W oczekiwaniu na kolejną pasjonującą historię ;)
O książce Czerń i purpura pisałem swego czasu w ten sposób:

Zderzenie dwóch przeciwstawnych światów w miejscu kaźni, jakim było Auschwitz, historia, jaką zainspirowały autentyczne wydarzenia – Milena, młoda, żydowska artystka ze Słowacji i Franz, podoficer SS, odpowiedzialny za segregowanie rzeczy po...
W oczekiwaniu na kolejną pasjonującą historię ;)
O książce Czerń i purpura pisałem swego czasu w ten sposób:

Zderzenie dwóch przeciwstawnych światów w miejscu kaźni, jakim było Auschwitz, historia, jaką zainspirowały autentyczne wydarzenia – Milena, młoda, żydowska artystka ze Słowacji i Franz, podoficer SS, odpowiedzialny za segregowanie rzeczy po zgładzonych Żydach. Czy tych dwoje ludzi mogło połączyć coś, o czym oni sami nie zdawali sobie sprawy? Jak spojrzeć w oczy wroga i kata, który nagle z niewiadomego powodu zaczyna okazywać zainteresowanie Żydówce?

W całości do odkrycia w blogu:
http://internetowacela.blogspot.com/2019/01/wojciech-dutka-czern-i-purpura.html
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Za zamkniętymi drzwiami

Najczęściej do wypromowanych i reklamowanych książek podchodzę z pewną rezerwą. Tak było w przypadku trylogii Millenium i tak było też tutaj. Bardzo m...

zgłoś błąd zgłoś błąd