Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12571/zakonczyl-sie-patrzac-na-wschod-wiejski-festiwal-literacki

Zakończył się „Patrząc na Wschód” – wiejski festiwal literacki

3 wartościowy tekst

Kameralny festiwal, organizowany w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, właśnie się zakończył. Uczestnicy brali udział w warsztatach przyrodniczych, spacerowali po okolicy, podglądając ptaki, i – oczywiście – prowadzili rozmowy o książkach. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Organizatorzy festiwalu to prawdziwi pasjonaci. Piotr Brysacz – dziennikarz, wydawca, oraz Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik, o wydarzeniu łączącym Wschód i Zachód pomyśleli już kilka lat temu. Od trzech lat tworzą „Patrząc na Wschód” – unikalne wydarzenie, dzięki któremu przez kilka dni ponad stuletnie gospodarstwo, kiedyś należące do staroobrzędowców, którzy w XVIII wieku założyli Budę Ruską, tętni życiem.

Program festiwalu łączy namysł nad literaturą z próbą przyjrzenia się otaczającej rzeczywistości – przyrodzie Suwalszczyzny, zamieszkującym ją zwierzętom oraz historii, która wpłynęła na to miejsce. Zaproszeni goście – etnolodzy, pisarze, ornitolodzy, dziennikarze, podróżnicy – dzieląc się swą unikalną perspektywą, wraz z uczestnikami na nowo próbują zdefiniować Wschód i Zachód.

Wiejski festiwal literacki, na którym można pogawędzić z ulubionym pisarzem, zasmakować potraw charakterystycznych dla kuchni Suwalszczyzny, jednocześnie odpoczywając wśród pięknych okoliczności przyrody – nad tak unikalnym wydarzeniem serwis lubimyczytać.pl musiał objąć patronat medialny.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbyły się spotkania m.in. z: Pawłem SmoleńskimKrzysztofem CzyżewskimMałgorzatą RejmerKrzysztofem Kopczyńskim (wraz z pokazem filmu „Dybuk”), Marcinem Sawickim (podczas którego odbyła się premiera reportażu „Ludzkie klepisko. Historie z Pogranicza: Białorusi, Litwy i Polski”), Wojciechem Góreckim, Piotrem Borowskim (wraz z pokazem filmu „Koniec pieśni”), Szymonem Hołownią, Michałem Książkiem, Ziemowitem Szczerkiem.

Ci, którzy w tym roku nie mogli dotrzeć do Budy Ruskiej, mogą zainteresować się książkami, które ukazują się nakładem festiwalowego wydawnictwa Paśny Buriat. Do tej pory pod jego szyldem ukazało się dziewięć książek. Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na wsparcie festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu miały miejsce premiery kilku kolejnych publikacji wydanych w wydawnictwie Paśny Buriat:

Powiązane treści:
Co ujrzymy, patrząc na Wschód?

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, na granicy Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu. W miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.więcej
Ile można zaoszczędzić dzięki bibliotece?

W bibliotece można odpocząć pośród półek z książkami, odnaleźć dawno poszukiwaną książkę czy wrócić do czytanej przed laty pozycji. Dzięki bezpłatnym wypożyczeniom sprawimy również, że w naszym portfelu zostanie jeszcze parę groszy. Dobitnie przekonał się o tym pewien czytelnik z Kansas.więcej
W pisaniu chodzi o szczerość. Nie tworzę pod publiczkę czy dla kasy – wywiad z W. Chmielarzem

„Żmijowiskiem” rozbił bank nagród literackich. Publikując nową książkę pt. „Rana”, zdecydował się na odważny krok – stworzył bowiem nie tylko wciągający kryminał, lecz także trudną opowieść o przemocy w rodzinie. Pisząc, Wojciech Chmielarz mówi do czytelnika: „tutaj widzę problem. Co ty o tym sądzisz?”.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2369
LubimyCzytać
19-08-2019 12:09
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zjazd absolwentów

Pierwsze moje spotkanie z Musso i francuska literatura. Źle nie było ale rewelacji też nie. Pomysł na książkę fajny ale historia trochę pokręcona i na...

zgłoś błąd zgłoś błąd