Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12543/zakonczyl-sie-festiwal-stolica-jezyka-polskiego-nagroda-czlowieka-slowa-dla-urszuli-koziol

Zakończył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Nagroda Człowieka Słowa dla Urszuli Kozioł

3 wartościowy tekst

Wręczeniem Nagrody Człowieka Słowa podsumowano sześć dni Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Wyróżnieniem, które stworzono dla wybitnych postaci dbających o piękno polszczyzny uhonorowano Urszulę Kozioł – poetkę, prozaiczkę, felietonistkę, autorkę form dramatycznych, związaną z Roztoczem. W laudacji nagrody autorstwa Justyny Sobolewskiej uzasadniono, że twórczość laureatki to „poetycka podróż, odbywająca się w czasie i przestrzeni we wszystkich kierunkach, docierająca do matecznika polszczyzny”, zaś w jej wierszach „płynie rytm życia i historii”.

Statuetkę chrząszcza zaprojektowaną przez Józefa Wilkonia wręczyła Urszuli Kozioł Maja Komorowska, wyróżniona tytułem Człowieka Słowa w ubiegłym roku. Na scenie obecny był również Wiesław Myśliwski, pierwszy laureat Nagrody.

Fundatorami statuetek z brązu, które przekazano w sobotę wszystkim trzem twórcom uhonorowanych wyróżnieniem w 2017, 2018 i 2019 roku są odpowiednio Iwona Hofman, Natalia i Marcin Dzidowscy oraz Anna i Wojciech Sobierajowie.

Podczas uroczystej gali kończącej festiwalowe działania w Szczebrzeszynie ogłoszono również „Apel szczebrzeski”. Zainicjowane przez Festiwal Stolica Języka Polskiego coroczne odezwy powstały jako wyraz troski o bogactwo polszczyzny. Tym razem apelowano o „ratowanie biernika”, który coraz częściej jest wypierany w komunikacji przez dopełniacz.

Finałowym punktem sobotniego programu w festiwalowym miasteczku w Szczebrzeszynie był recital Edyty Geppert, a w niedzielę Stolica Języka Polskiego przeniosła się do Zamościa. Festiwal zakończył się koncertem „Pawlik/Moniuszko” w wykonaniu Włodek Pawlik Trio.

W programie tegorocznej odsłony Festiwalu Stolica Języka Polskiego znalazło się ponad sto wydarzeń, z czego większość stanowiły oczywiście odbywające się przez cały tydzień spotkania autorskie, których kuratorką była Justyna Sobolewska. W Szczebrzeszynie i Zamościu gościli między innymi Krzysztof Varga, Anna Bikont, Grzegorz Uzdański, Małgorzata Rejmer, Rafał Wojasiński, Wiesław Myśliwski, Małgorzata Lebda, Olga Hund, Wiktor Jerofiejew, Adam Wajrak, Jerzy Jarniewicz, Remigiusz Mróz, Marcin Wicha, Adam Zagajewski. Tradycyjnie nie zabrakło aktorskich czytań literatury, koncertów, pokazów filmów, rozegrano też poetycki mecz na wiersze Jana Brzechwy i Anny Świrszczyńskiej (tegorocznych patronów festiwalu).

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się w Szczebrzeszynie Mała Stolica Języka Polskiego, czyli poszerzony program dla najmłodszych, pełen kreatywnych warsztatów i spotkań z autorami książek dla dzieci przygotowany przez Magdalenę Kłos-Podsiadło i Katarzynę Stoparczyk.

We wszystkich wydarzeniach uczestniczyła licznie publiczność z całej Polski, korzystając nie tylko z okazji do spotkań ze znakomitymi pisarzami, ale też uroków wakacyjnego Roztocza.

Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, a jego mecenasem, od samego początku - Alior Bank. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Powiązane treści:
Rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Można go współtworzyć

W Szczebrzeszynie na Roztoczu rozpoczął się właśnie Festiwal Stolica Języka Polskiego. Przez siedem festiwalowych dni uczestniczyć można w prawie stu wydarzeniach, wszystkie są zupełnie bezpłatne.więcej
Świat jest substancją nieuporządkowaną – rozmowa z Adamem Zagajewskim

Czytać czy nie czytać? Pisać czy nie pisać? Myśleć czy nie myśleć? W świecie, który jest substancją nieuporządkowaną, być może już tylko pytania są oczywiste. O sztuce stawiania pytań, czyli eseju, i najnowszej książce pt. „Substancja nieuporządkowana” rozmawiałem z Adamem Zagajewskim.więcej
W podróży do krain literackich. 10 książek z kierunkiem w tytule

Kierunek: książka! Wraz z Jowitą Marzec, czyli użytkowniczką Róża_Bzowa, tropimy literackie krainy, do których zabierają nas pisarze przewodnicy. Jako wskazówki traktujemy tytuły książek. Wyruszacie z nami?więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2341
LubimyCzytać
12-08-2019 14:52
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6979
allison
12-08-2019 17:34
Gratulacje dla Pani Urszuli Kozioł !!! W pełni zasłużona nagroda !!!

I świetne, wzruszające, przepiękne zdjęcie laureatki oraz Pana Wiesława Myśliwskiego! Cieszę się, że zamieściliście je przy tekście.

Wajrak ze swoją "bandą" to też obrazek cudnej urody:) Chętnie bym dołączyła do tej ekipy:)
książek: 1854
Renax
13-08-2019 06:59
Gratulacje, choć to poetka pomijana na studiach polonistycznych, przynajmniej w Toruniu.
książek: 6979
allison
13-08-2019 13:54
Renax, to niewiarygodne! I skandaliczne.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Już mnie nie oszukasz

Coben jak zwykle porwał mnie od pierwszych stron. W tej fascynacji i ciekawości trzymał mnie aż do samego końca. Końca , który potrafił zaskoczyć. Czy...

zgłoś błąd zgłoś błąd