Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12507/cate-blanchett-w-ekranizacji-bestselleru-gdzie-jestes-bernadette-konkurs

Cate Blanchett w ekranizacji bestselleru „Gdzie jesteś, Bernadette?” [KONKURS]

4 wartościowy tekst

„To bardzo zabawny i jednocześnie pełen bólu wizerunek kobiety, która znalazła się w stanie narastającego od dawna życiowego kryzysu” – mówi Cate Blanchett o bohaterce „Gdzie jesteś, Bernadette?”. Premiera tego filmu już w przyszłym tygodniu. Objęliśmy nad nim patronat medialny i przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są bilety do kin w całej Polsce.

Bernadette Fox (Cate Blanchett) ma kochającego, choć zapracowanego męża (Billy Crudup) oraz wspaniałą córkę, nastolatkę Bee (Emma Nelson), dla której jest najlepszą przyjaciółką. Uważana w kręgach designu za genialną rewolucjonistkę w dziedzinie architektury, Bernadette jest kobietą ekscentryczną, nieunikającą konfliktów z otoczeniem. Pewnego deszczowego dnia znika w dziwnych okolicznościach. Bee, która postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć, stopniowo odkrywa zaskakujące fakty z życia matki.

Film powstał na podstawie powieści Marii Semple „Gdzie jesteś, Bernadette?”. Jego premiera już 16 sierpnia 2019 roku.

Humor i przenikliwość

Maria Semple (ur. 1964) to ceniona powieściopisarka, scenarzystka i producentka telewizyjna, która pracowała przy tak znanych serialach, jak „Beverly Hills 90210”, „Bogaci bankruci”, „A teraz Susan” czy „Szaleję za tobą”. Jest córką słynnego scenarzysty telewizyjnego (serial „Batman”), mającego na koncie również wybitne scenariusze filmowe („Papillon”, „Syndykat zbrodni”, „Trzy dni Kondora”, „King Kong”, „Nigdy nie mów nigdy”) – Lorenza Semple’a Jr. (1928–2014). Maria Semple napisała trzy powieści: „This One is Mine” (2006), „Today Will Be Different” („Dziś będzie inaczej”) oraz najbardziej popularną spośród nich „Where'd You Go, Bernadette” (2012), w Polsce wydaną pod tytułem „Gdzie jesteś, Bernadette?”. Powieść utrzymywała się przez rok na liście bestsellerów „New York Timesa” i została bardzo ciepło przyjęta przez krytykę. Podkreślano niezwykle zręczne połączenie ironicznego poczucia humoru, psychologiczną przenikliwość w kreśleniu barwnych postaci i nieco dziwacznych sytuacji oraz umiejętność budzenia wzruszeń bez popadania w naiwny sentymentalizm. Pisano o niewymuszonej błyskotliwości i umiejętności przykuwania uwagi czytelnika bez uciekania się do emocjonalnego szantażu.

W drodze na ekran kinowy

Reżyserem filmu został Richard Linklater („Boyhood”), który tak tłumaczył swe zainteresowanie powieścią:

– To doskonały portret kobiety w średnim wieku, wybitnej, może wręcz genialnej architektki, która od lat nie uprawia swej sztuki. Klimat tej opowieści jest bardzo zabawny, a jednocześnie nieco przerażający. Mamy tu też temat rodzicielstwa – wzlotów i upadków w tej trudnej dziedzinie życia.

Linklater znany jest z niezależnych filmów, którymi zdobywa nie tylko sympatię widzów, lecz także uznanie krytyków. Jak więc pracowało mu się przy produkcji z Cate Blanchett w roli tytułowej?

– Ważne było, że miałem dużą swobodę. Scenariusz bazuje na bestsellerze, lecz film finansowany był przez niezależnego producenta, Annapurna Pictures. No i udało się pozyskać tak znane, a przy tym świetne aktorki, jak Cate Blanchett i Kristen Wiig. (...) Ciekawe, że po sukcesie „Boyhood” (co było dość niespodziewane), nie miałem praktycznie żadnych propozycji od wielkich studiów. Cóż, chyba za dobrze mnie znają. Potem pojawiły się propozycje, z mojego punktu widzenia dziwne – filmów, które powinni reżyserować raczej szefowie ekip kaskaderskich, co w końcu dochodziło zresztą do skutku. Tego typu oferty odrzucałem co do jednej. Wolę opowieści o ludziach. Ten film, mam nadzieję, taki właśnie będzie.

Linklater z reguły nie rzuca słów na wiatr. Jako wielbiciel kina europejskiego, wielką wagę przywiązujący do dialogu i do pracy z aktorami, doceniany jest przede wszystkim za umiejętność oddawania subtelnych emocji – wystarczy wspomnieć jego słynną trylogię zapoczątkowaną filmem „Przed wschodem słońca”, z pamiętnymi rolami Ethana Hawke'a i Julie Delpy.

Z Cate Blanchett na planie

Laureatce dwóch Oscarów i licznych innych nagród filmowych, która zachwycała widzów kreacjami aktorskimi w „Carol” i „Blue Jasmine”, partnerować będą między innymi Kristen Wiig i Billy Crudup. Aktorka przeczytała powieść Marii Semple i zachwyciła się nią.

– To bardzo zabawny i jednocześnie pełen bólu wizerunek kobiety, która znalazła się w stanie narastającego od dawna życiowego kryzysu – tłumaczyła aktorka. – Jestem zdania – i Maria Semple w pełni się ze mną zgodziła – że Rick, współtworząc scenariusz, doskonale oddał klimat bolesnej dezorientacji. To, co do mnie najbardziej przemówiło, to myśl, że naprawdę nie można uciec od samej siebie, że bez uczciwego spojrzenia w przeszłość nie da się czasem sensownie żyć. Tak, w wielkiej mierze identyfikuję się z Bernadette. Lęk przed twórczą blokadą jest i moim lękiem. Każdy aktor ma dość cienką skórę, bo jego prawdziwe, czy też tylko pozorne, błędy są wystawione na widok publiczny, a oczekiwania bywają ogromne, zwłaszcza jeśli udało mu się odnieść sukces. Dlatego dobrze rozumiem bohaterkę, która zrealizowała dwa wspaniałe projekty i poczuła ogromną presję. Zniknąć z życia publicznego jest stosunkowo łatwo. Jednak powrócić do tego, co się kochało, po wielkim rozczarowaniu – to nie takie proste, a czasem bywa wręcz niemożliwe.

KONKURS

Mamy dla was bilety na pokazy „Gdzie jesteś, Bernadette?” – 20 dwuosobowych kodów do wykorzystania w sieci Cinema City w terminie od 16 do 29 sierpnia 2019.

Aby wygrać zaproszenie na film, napiszcie nam po prostu, dlaczego chcecie się na niego wybrać. Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzu do tej aktualności, pamiętając o tym, by nie przekraczały one 1000 znaków ze spacjami. Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy biletami. 

Macie czas do 9 sierpnia do godz. 12.00

Artykuł sponsorowany


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 35  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 138
Adam
09-08-2019 11:00
Bez przesady z ta Blanchet. Może 20 lat temu, ale teraz? Kolejna pudrowana babcia retuszowana fotoszopem. Bez tego to nawet nie pasuje do roli, w książce to bohaterka ma ile...40+ ?
Treść książki tez raczej dziwna. Dramat rozpadu rodziny. Matka porzuca nastoletnia córkę, żeby odnaleźć sens życia? no śmiech na sali.
Ale czemu można iść na film? Bo będą góry lodowe i pejzaże Antarktydy... to...
Bez przesady z ta Blanchet. Może 20 lat temu, ale teraz? Kolejna pudrowana babcia retuszowana fotoszopem. Bez tego to nawet nie pasuje do roli, w książce to bohaterka ma ile...40+ ?
Treść książki tez raczej dziwna. Dramat rozpadu rodziny. Matka porzuca nastoletnia córkę, żeby odnaleźć sens życia? no śmiech na sali.
Ale czemu można iść na film? Bo będą góry lodowe i pejzaże Antarktydy... to zawsze warto popaczać ;)
pokaż więcej
książek: 0
femina
09-08-2019 13:20
Z wypowiedzi wnioskuję, że pisze to nastolatek, albo dojrzały facet o mentalności nastolatka ;) Gdy dobijesz wieku Cate Blanchette, będziesz pewnie wyglądał jak własny ojciec, a nawet "pudrowanie" nic nie pomoże. Od zgorzkniałości i zgryźliwości człowiek psuje się od środka.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 0
Jolanta
09-08-2019 11:23
Każdy z nas kryje w sobie jakąś tajemnicę, mniejszą lub większą. Tajemnicę, która blokuje nasze działania, jest przyczyną lęków i obaw. Dopiero kiedy stajemy twarzą w twarz z naszymi obawami, otwierają się przed nami nowe możliwości. Książkę przeczytam na pewno. Do obejrzenia filmu zachęcił mnie trailer obejrzany w kinie oraz odtwórczyni głównej roli, Cate Blanchett, która po przeczytaniu... Każdy z nas kryje w sobie jakąś tajemnicę, mniejszą lub większą. Tajemnicę, która blokuje nasze działania, jest przyczyną lęków i obaw. Dopiero kiedy stajemy twarzą w twarz z naszymi obawami, otwierają się przed nami nowe możliwości. Książkę przeczytam na pewno. Do obejrzenia filmu zachęcił mnie trailer obejrzany w kinie oraz odtwórczyni głównej roli, Cate Blanchett, która po przeczytaniu powieści stwierdziła, że ..."bez uczciwego spojrzenia w przeszłość, nie da się czasem sensownie żyć"...
pokaż więcej
książek: 441
Blodeuwedd
09-08-2019 11:45
Historia Bernadette do złudzenia przypomina historię mojej mamy... która jednak nie uciekła przez okno. Jeszcze. Chociaż od lat odgraża się, że wyruszy w podróż dookoła świata, bo ma dość. Wiem, że poświęciła dla mnie wiele – stanowczo zbyt wiele – i zastanawiam się, czy dojdzie do momentu przełomu. Jedna część mnie boi się tej chwili, a druga z nadzieją na nią czeka – bo marnowanie takich... Historia Bernadette do złudzenia przypomina historię mojej mamy... która jednak nie uciekła przez okno. Jeszcze. Chociaż od lat odgraża się, że wyruszy w podróż dookoła świata, bo ma dość. Wiem, że poświęciła dla mnie wiele – stanowczo zbyt wiele – i zastanawiam się, czy dojdzie do momentu przełomu. Jedna część mnie boi się tej chwili, a druga z nadzieją na nią czeka – bo marnowanie takich talentów i takiej szalonej inteligencji, to po prostu grzech i niesprawiedliwość.
Chciałabym zabrać na ten film właśnie moją mamę. Być może w efekcie cały dom stanie na głowie. Być może nic takiego się nie wydarzy i mama tylko spojrzy na Bernadette jak na kogoś, kim chciałaby być, ale nie ma w sobie dość odwagi. Ale w głębi duszy chciałabym, żeby to nasze wspólne wyjście do kina stało się iskrą, która coś w niej zapali. Niezależnie od konsekwencji, bo życie jest tylko jedno i trzeba z niego korzystać, zwłaszcza gdy ma się w sobie pasję i zdolności.
pokaż więcej
książek: 565
Eilein
09-08-2019 11:58
Nigdy nie wiemy co dzieje się w drugim człowieku. Wszyscy posiadamy, wykształconą lepiej lub gorzej, zdolnośc do ukrywania naszych emocji i pragnień.Szczególnie kobiety opanowały tę zdolnośc do perfekcji. Ostatnio fascynuje mnie tematyka silnych kobiet. Kobiety, które próbują znalezć równowagę pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym. Kobiety,które oddają się swojej pracy.Kobiety,które spełniają... Nigdy nie wiemy co dzieje się w drugim człowieku. Wszyscy posiadamy, wykształconą lepiej lub gorzej, zdolnośc do ukrywania naszych emocji i pragnień.Szczególnie kobiety opanowały tę zdolnośc do perfekcji. Ostatnio fascynuje mnie tematyka silnych kobiet. Kobiety, które próbują znalezć równowagę pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym. Kobiety,które oddają się swojej pracy.Kobiety,które spełniają się w służbie bliskim. Kobiety,które szukają swojej drogi i odnajdują siebie. Ten film zapowiada się genialnie i idealnie wpasowuje się w tematykę,która mnie ostatnio pochłania. Szczególnie ze względu na zachwycającą Cate Blanchett musze się na niego wybrać.
pokaż więcej
książek: 2341
LubimyCzytać
09-08-2019 13:15
Konkurs został rozwiązany, informacje wysłaliśmy w wiadomościach prywatnych.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Biesy

Ł A Ł !!! Toż to istna Teksańska masakra piłą mechaniczną! Z tego co pamiętam podczas lektury naliczyłam kilkanaście trupów.

zgłoś błąd zgłoś błąd