Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12360/365-ksiazek-w-prezencie

365 książek w prezencie

4 wartościowy tekst

Jaki może być najlepszy prezent dla ukochanego dziecka? Oczywiście, że książka. Australijczyk Matt Zurbo poszedł o krok dalej i postanowił podarować swojej córce 365 książek swojego autorstwa.

Dzisiaj (stan na 11 lipca) na blogu australijskiego autora opublikowana została 332. opowieść. Tym razem „O dziewczynce, która za dużo myśli”. I tak od 15 sierpnia 2018, kiedy to Matt Zurbo opublikował historię zatytułowaną „O smoku, który oddychał listami”, na jego stronie internetowej pojawia się codziennie treść nowej książeczki dziecięcej. Znajdziemy wśród nich wiersze, utwory opatrzone szerokimi didaskaliami, a także krótsze i dłuższe opowiadania. Wszystko napisane w hołdzie dla 20-miesięcznej (obecnie) córeczki Cielo, w przerwach od podstawowego zajęcia Zurbo – ciężkiej pracy na farmie ostryg.

Zapytaliśmy australijskiego pisarza o szczegóły jego intrygującego projektu.

Adam Jastrzębowski: Które z opowiadań jest ulubionym pańskiej córki?

Matt Zurbo: Cielo ma dopiero 20 miesięcy i uwielbia historie zawierające dużo dźwięków. Takie jak ta, gdzie pojawia się rechocząca żaba. Dla najmłodszych czytelników różnorodność odgłosów w książce jest bardzo ważna. Stąd bardzo rzadko pojawiają się u mnie zwierzęta zachowujące ciszę. Dźwięki są super!

Czy łatwo jest znaleźć codziennie czas na napisanie kolejnego opowiadania?

Bardzo ciężko. Najprościej o pomysł, one są wszędzie! Gdy dostanę temat i dosłownie chwilę na zastanowienie, to jestem w stanie opowiedzieć historię – jej zakończenie znajdzie się samo. A czas próbuję znaleźć pomiędzy pracą fizyczną, którą wykonuję, a obowiązkami związanymi z byciem ojcem. Najłatwiej jest w niedzielę, bo nie muszę siadać do pisania około 21-22, gdy po całym dniu jestem już wykończony. Ale nie narzekam, dzisiaj nikt nie ma nadmiaru czasu. A ja swoim projektem pokazuję, że zawsze można go wygospodarować i mam również nadzieję, że będzie to lekcja, którą uda mi się przekazać mojej córce.

Powiedział pan, że projekt 365 nie zostanie opublikowany w innej formie niż strona internetowa.

Nie znam żadnego wydawnictwa, które byłoby zainteresowane publikacją 365 historii niezawierających żadnych ilustracji. Ale oczywiście ucieszyłoby mnie, gdyby ktoś zechciał wydać najciekawsze spośród nich.

Pański projekt nieuchronnie zmierza ku końcowi. Jakie ma pan dalsze plany pisarskie po jego zakończeniu?

Tak jak mówiłem – mam miliony pomysłów, które chciałbym rozwinąć! Ale pewnie moja żona będzie chciała, bym w końcu porządnie się wyspał. A teraz przepraszam, muszę napisać kolejne opowiadanie dla mojej córki.

Matt Zurbo jest podróżnikiem i pisarzem. Był nominowany w 2004 roku do Aurelis Awards w kategorii „Najlepsza powieść młodzieżowa” za książkę „Hot Nights, Cool Dragons”.

Powiązane treści:
Rozmawiałem z ludźmi, którzy zabijają zawodowo – wywiad z Robertem Ziębińskim

Akcja najnowszego kryminału Roberta Ziębińskiego dzieje się w fikcyjnym Kościanie Dolnym. Porozmawialiśmy z autorem o jego zamiłowaniu do podglądania życia małych miasteczek, o Kalinie – głównej bohaterce powieści „Furia”, oraz o życiu po „Playboyu”. Autor wyjawił również, co łączy go ze Stephenem Kingiem.więcej
Kup sobie Garfielda

Dom aukcyjny Heritage Auctions wystawia na sprzedaż oryginalne paski komiksowe z Garfieldem z kolekcji Jima Davisa. A co może lepiej pasować do wnętrza sypialni niż najbardziej leniwy kot na świecie?więcej
Ponad 603 tysiące powodów do dumy. Wyniki Wielkiej Zbiórki Książek 2019

W ciągu dwóch miesięcy w ogólnopolską kampanię Wielka Zbiórka Książek 2019 zaangażowało się ponad 155 tysięcy osób, dzięki którym zebrana została rekordowa liczba 603 tysięcy książek!więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  Adam |  wypowiedzi: 8  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 906
Airain
12-07-2019 19:24
Ale córce wolno będzie czytać coś więcej niż twórczość tatusia?
książek: 58
Przeznaczenie
13-07-2019 08:42
On nie pisze 365 KSIĄŻEK, jak w tytule, a 365 OPOWIADAŃ. Jest różnica.
Ale tytuł ma być chwytliwy...
książek: 3552
natanna
13-07-2019 11:17
Świetna historia...wyjątkowy projekt.
Z pewnością znajdzie się ktoś, kto to wyda....i ktoś kto będzie chciał zilustrować. Fajna sprawa.
książek: 1879
Inka
13-07-2019 12:21
Świetna pamiątka na całe życie dla małej :)
książek: 496
Mili
13-07-2019 22:50
Ja piszę listy do mojego (obecnie dwuletniego) syna :))
Nie są regularne, ale dotyczą ciekawych momentów jego małego życia. Do każdej koperty wrzucam coś, co będzie mu przypominało o dzieciństwie np. ulubione naklejki, pierwsze bazgroły, zabawkę z jajka niespodzianki czy bilet ze wspólnego wypadu na basen. Do tego opisuję jego pierwsze, poważne przygody jak ta, gdy poszedł z tatą nad jezioro...
Ja piszę listy do mojego (obecnie dwuletniego) syna :))
Nie są regularne, ale dotyczą ciekawych momentów jego małego życia. Do każdej koperty wrzucam coś, co będzie mu przypominało o dzieciństwie np. ulubione naklejki, pierwsze bazgroły, zabawkę z jajka niespodzianki czy bilet ze wspólnego wypadu na basen. Do tego opisuję jego pierwsze, poważne przygody jak ta, gdy poszedł z tatą nad jezioro i złapała ich tam burza z piorunami :))
On tego pamiętał nie będzie, my pewnie też nie, ale gdy wręczę mu je w dniu osiemnastych urodzin, może być zabawnie.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Cmentarzysko

"Cmentarzysko" zaskoczyło mnie wszystkim. W pierwszej chwili sądziłam, że będzie to ładnie wydana młodzieżówka o „niesamowitej” przemianie m...

zgłoś błąd zgłoś błąd