Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12359/ponad-603-tysiace-powodow-do-dumy-wyniki-wielkiej-zbiorki-ksiazek-2019

Ponad 603 tysiące powodów do dumy. Wyniki Wielkiej Zbiórki Książek 2019

4 wartościowy tekst

W ciągu dwóch miesięcy w ogólnopolską kampanię Wielka Zbiórka Książek 2019 zaangażowało się ponad 155 tysięcy osób, dzięki którym zebrana została rekordowa liczba 603 tysięcy książek! Wypracowane podczas pięciu lat działalności zaufanie społeczne pozwoli Fundacji Zaczytani.org dostarczyć ogromną porcję literatury na oddziały szpitalne w całym kraju.

Wielka Zbiórka Książek to inicjatywa, która łączy szeroką ideę promowania czytelnictwa z bezpośrednią pomocą osobom potrzebującym. Podczas akcji w 77 miastach w Polsce zbierane były książki, które po skrupulatnej klasyfikacji trafiają do Zaczytanych Bibliotek – otwartych książkowych regałów na oddziałach szpitalnych, w świetlicach środowiskowych, hospicjach i domach dziecka. Część książek zostanie przekazana honorowym dawcom krwi oraz do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a jeszcze inne staną się częścią całorocznego programu Bajkoterapii, prowadzonego przez Fundację.

Książkowy przykład pomocy

Tegoroczna, piąta już edycja zaowocowała zebraniem ponad 603 tysięcy książek, które mają niezwykłą misję uszczęśliwiania ludzi. Dzięki zebranym pozycjom oraz Fundacji Zaczytani.org powstanie ponad 100 nowych bibliotek, zasilone zostaną także regały 884 już istniejących. Takie wyniki osiąga się dzięki społecznemu zaangażowaniu oraz wsparciu ambasadorów i partnerów strategicznych. Wielką Zbiórkę Książek 2019 pod swoje skrzydła wzięło KPMG. Działania wsparł również Alior Bank, partner strategiczny Fundacji Zaczytani.org, który prowadził zbiórkę w 104 placówkach na terenie całej Polski. Niebieskie Zaczytane pudła zapełniały się książkami w ponad 1300 miejscach, w tym: szkołach, kawiarniach, hotelach i urzędach. Następnie pozycje trafiały do jednego z 7 magazynów w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Setki wolontariuszy dzień za dniem sortowały zebrane wolumeny, aby dopasować je do odpowiednich grup wiekowych i miejsc przeznaczenia.

Biblioteki, które inspirują

Według danych prezentowanych w Raporcie Wielkiej Zbiórki Książek 2019, Fundacji udało się osiągnąć imponujący wynik ponad 1,3-milionowego ekwiwalentu kampanii reklamowej. Zasięgi uplasowały się na poziomie 57 milionów! Duży udział w tym osiągnięciu miało 19 Zaczytanych Ambasadorów. W ich gronie pojawiły się gwiazdy, takie jak Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Wojtek Mazolewski, Kabaret Hrabi czy Kabaret Paranienormalni. Zgodnie z mottem Fundacji Zaczytani.org: oddali książkę, stworzyli bibliotekę i zainspirowali innych – tak jak każda zaangażowana w akcję osoba. Wolontariusze, artyści, aktorzy, przedstawiciele firm i przede wszystkim dzieci mieli okazję do wspólnego zaczytania się podczas 9 wydarzeń towarzyszących Wielkiej Zbiórce. Od Krakowa po Gdańsk odbywały się bajkoterapeutyczne warsztaty i wystawy Zaczytanych Ławek, otoczone czytelniczą aurą i uśmiechami najmłodszych.

Nad Wielką Zbiórką Książek 2019 został objęty Patronat Honorowy Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Patronat Honorowy Prezydentów Zaczytanych Miast: Gdańska, Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.

Powiązane treści:
Prequel „Gry o tron”. Pojawią się Starkowie, wilkory i mamuty

George R.R. Martin zdradził kilka szczegółów dotyczących nadchodzącego prequela „Gry o tron”. Poza enigmatycznym opisem producentów wiadomo już, które rody pojawią się w produkcji i jak będzie wyglądało Westeros pięć tysięcy lat przed wydarzeniami, które poznaliśmy do tej pory.więcej
Już niebawem 8. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni

Zapraszamy na wakacyjne spotkania z pisarzami i dobrą literaturą! Już po raz ósmy miasto Gdynia, spółka Targi Książki oraz Murator EXPO zapraszają na Nadmorski Plener Czytelniczy. W programie spotkania ze znanymi i lubianymi autorami, ciekawa oferta książek przygotowana przez ponad 60 wystawców oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.więcej
Patronaty tygodnia (8-14.07.2019)

Dzisiejszy chłodny początek tygodnia rozgrzewają książki z patronatem LC. Wśród nich idealna wakacyjna lektura, której akcja dzieje się w nadmorskim kurorcie, nietypowy horror dla miłośników sióstr Brontë oraz książka publikującego u nas regularnie Tomasza Pindla, w której zgłębia on temat polskiego fandomu. Polecamy!więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 11  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 328
Jagrys
11-07-2019 21:46
Moje też nie.
książek: 6933
allison
12-07-2019 08:57
Popieram takie akcje, ale mam też do nich dystans - zastanawiam się, ile z zebranych książek to naprawdę ciekawe, niezniszczone pozycje.
Pamiętam, jak kilka lat temu zorganizowałam dużą akcję zbierania książek dla polskich rodzin mieszkających na Ukrainie. Wiele osób przyniosło stare, zużyte, niekiedy zatęchłe książki, które chyba zalegały w piwnicach i na strychach... Byłam zniesmaczona i...
Popieram takie akcje, ale mam też do nich dystans - zastanawiam się, ile z zebranych książek to naprawdę ciekawe, niezniszczone pozycje.
Pamiętam, jak kilka lat temu zorganizowałam dużą akcję zbierania książek dla polskich rodzin mieszkających na Ukrainie. Wiele osób przyniosło stare, zużyte, niekiedy zatęchłe książki, które chyba zalegały w piwnicach i na strychach... Byłam zniesmaczona i oburzona, a najgorsze było to, że ci "wielcy darczyńcy" (byli wśród nich m.in. radni i lokalni przedsiębiorcy) obnosili się potem na prawo i lewo ze swoją rzekomą działalnością charytatywną i jeszcze domagali się podziękowań w prasie.

No dobra, ponarzekałam sobie od rana:) Na szczęście są też ludzie, którzy mają w głowach wszystkie klepki i oddają interesujące książki w stanie bardzo dobrym. Wszystkich ich pozdrawiam i życzę udanego weekendu:)
pokaż więcej
książek: 859
Darsky
12-07-2019 12:54
Przed moimi oczami też od razu zrodziła się wizja, że zdarzą się na pewno osoby, które taką akcję wykorzystają do pozbycia się niechcianych książek, z jednoczesnym uspokojeniem sumienia, że nie wyrzucili ich na śmietnik. Widzę podobną tendencję w bibliotece obok mnie, gdzie na półce bookcrossingu znajdują się same pozycje o wartości zwykłej makulatury ;P
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 624
KaMiŚ
12-07-2019 18:23
Może to nie do końca to samo, ale od pewnego czasu często spotykam się z możliwością oddania książki na aukcje charytatywna. Ostatnio sporo fajnych tytułów można było wylicytować w bazarku na rzecz Sznaucerów w Potrzebie. Oczywiście książki poszły często w wyższych cenach niż można je kupić w sklepie, ale były w doskonałym stanie a cel był zdecydowanie szczytny. Fajnie wiedzieć, że książki... Może to nie do końca to samo, ale od pewnego czasu często spotykam się z możliwością oddania książki na aukcje charytatywna. Ostatnio sporo fajnych tytułów można było wylicytować w bazarku na rzecz Sznaucerów w Potrzebie. Oczywiście książki poszły często w wyższych cenach niż można je kupić w sklepie, ale były w doskonałym stanie a cel był zdecydowanie szczytny. Fajnie wiedzieć, że książki mogą przysłużyć się nawet tym, którzy nie mogą ich czytać 😉
pokaż więcej
książek: 68
kaki15
14-07-2019 23:58
Popieram wypowiedź :) ostatnio sama przekazałam kilka książek zalegających mi na półkach na bazarek książkowy organizowany przez fundację którą znam z stąd, że zaadoptowałam od nich pieska :) kiedyś licytowałam książki na grupie na fb zbierającej na leczenie dziewczynki. To zawsze fajny pomysł!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 595
Irm
12-07-2019 19:02
W zasadach Wielkiej Zbiórki Książek jest napisane, że muszą to być książki wydane po 2000 r. w bardzo dobrym stanie. Nie oznacza to oczywiście, że ludzie nie oddają starszych książek, ale informacja o tym, jakie to powinny być książki, jest.

W mojej bibliotece, gdzie pracuję, zebrano kilkaset książek i znaczna, znaczna część z nich to były książki z ostatnich lat, w dobrym stanie, takie,...
W zasadach Wielkiej Zbiórki Książek jest napisane, że muszą to być książki wydane po 2000 r. w bardzo dobrym stanie. Nie oznacza to oczywiście, że ludzie nie oddają starszych książek, ale informacja o tym, jakie to powinny być książki, jest.

W mojej bibliotece, gdzie pracuję, zebrano kilkaset książek i znaczna, znaczna część z nich to były książki z ostatnich lat, w dobrym stanie, takie, które nadają się do czytania i które chce się przeczytać. Więc jest spora szansa, że w innych miejscach też tak było.

A tak w ogóle, to bardzo dobra akcja i cieszy, że z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i że aż tyle książek w tym roku zebrano :)
pokaż więcej
książek: 324
Gosia
15-07-2019 08:40
Świetna akcja. U mnie w mieście nie było zbiórki, ale w pobliskim już tak, więc mogłam dołożyć swoje książki. Biblioteczka mi bardzo nie zubożała, a 30 książek mam nadzieję da radość innym :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Byłam po drugiej stronie lustra. Wygrana walka ze schizofrenią

Książka o godnej uwagi tematyce, jaką jest rzadko obecnie w psychiatrii podejmowana udana próba wyleczenia silnych zaburzeń psychicznych za pomocą psy...

zgłoś błąd zgłoś błąd