Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12334/80-lat-z-batmanem

80 lat z Batmanem

4 wartościowy tekst

80 lat temu, na łamach 27. numeru pisma „Detective Comics”, po raz pierwszy pojawiła się postać Batmana. Nowojorskie Society of Illustrators przygotowało z tej okazji rocznicową wystawę, która upamiętnia Księcia Ciemności i przypomina o jego niesłabnącej popularności.

W trzech salach galeryjnych wystawionych zostało ponad 250 ilustracji, składających się na opowieść o historii jednego z najpopularniejszych superbohaterów popkultury. Najważniejszy punkt wystawy znajduje się w głównej sali, gdzie zaprezentowano oryginalne okładki i kadry. Są wśród nich prace ponad pięćdziesięciu artystów, między innymi takich jak Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller Carmine Infantino. Nadzorowana przez Roba Pistellę i Johna Linda ekspozycja uzupełniona została o liczne przedmioty kolekcjonerskie związane z Batmanem oraz część teoretyczną, przybliżającą światowy fenomen kultowego superbohatera.

Równie ciekawa wydaje się druga część wystawy, poświęcona adaptacji Batmana na rynku japońskim. Jest ona oparta o książkę „Bat-Manga!: The Secret History of Batman in Japan”, której autorem jest projektant i miłośnik historii o Mrocznym Rycerzu, Chip Kidd. W latach 60., na fali popularności serialu telewizyjnego w Kraju Kwitnącej Wiśni, wydawca Shōnen Gahōsha wykupił licencję do tworzenia opowieści o Batmanie. Dzięki temu powstała manga „Batman”  (w oryginale (バットマン, „Battoman”), którą stworzył japoński artysta Jiro Kuwata. 

Prywatne zbiory wspomnianego już Chipa Kidda wypełniają trzecie piętro Society of Illustrators. Wśród użyczonych przez designera przedmiotów znajdują się nie tylko oryginalne komiksowe ilustracje, lecz także zabawki, rzadkie przedmioty kolekcjonerskie i plakaty. Oprócz prac kojarzonego głównie z „Powrotem Mrocznego Rycerza” Franka Millera odwiedzający mogą również zapoznać się z twórczością Alexa Rossa czy Davida Mazzucchelliego.

Wystawa w Nowym Jorku trwa od 12 czerwca i zakończy się 12 października, w siedzibie Society of Illustrators.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 12  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2427
welesxxi
09-07-2019 00:12
"...która upamiętnia Księcia Ciemności"
Jaki kurde Książę Ciemności? Pomylić Batmana z Draculą? Nie wiecie nawet o kim piszecie artykuł.
książek: 1256
byłem_fprefectem
09-07-2019 12:29
Oj się czepiasz książę ciemności czy rycerz ciemności alias mroczny rycerz. Toż książę też mógł być rycerzem, wiedzą że gdzieś dzwoni...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 387
Paweł
09-07-2019 06:53
Przyznaję, że nie śledzę przygód Batmana od początku ;)
książek: 128
Adam-Dz
09-07-2019 09:48
Fenomen popularności Batmana w znacznej części opiera się na jego człowieczeństwie. Jakby nie patrzeć jest jednym z nas. Nie posiada kosmicznego pochodzenie i super mocy. Sprawia to że łatwiej się z nim utożsamiać.
książek: 2376
sulibrat
09-07-2019 12:45
Eeeee, jeden z nas? No nie wiem. Nie każdy z nas jest dziedzicem fortuny, opływający w dostatek, nowinki technologiczne i sprawność fizyczną godną akrobaty :) My tutaj panie, klasa średnia tylko :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 900
Airain
09-07-2019 11:26
Noo, krzepki staruszek. :)
książek: 7430
QUEENfan
09-07-2019 16:49
Najlepszego netoperku :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
No i ja

Jest w niej coś takiego, co wzrusza i potrafi zachęcić znów do czytania kogoś, komu z czytaniem ostatnio nie po drodze.

zgłoś błąd zgłoś błąd