Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12022/wieslaw-mysliwski-z-poznanska-nagroda-literacka

Wiesław Myśliwski z Poznańską Nagrodą Literacką

10 wartościowy tekst

W środę podczas uroczystej gali w poznańskim Collegium Maius Wiesław Myśliwski został uhonorowany nagrodą im. Adama Mickiewicza w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureatem stypendium im. Stanisława Barańczaka został poeta Tomasz Bąk.

W swojej laudacji prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że „nie mogliśmy wybrać lepiej, bo nie ma wśród polskich pisarzy twórcy godniejszego nagrody Mickiewicza niż Wiesław Myśliwski”. Przypomniała także, że pisarstwo Myśliwskiego cechuje niezwykły szacunek dla słowa, które stara się nadać znaczenie każdemu okruchowi ludzkiego życia. A jak pokazuje autor wydanej w 2018 roku powieści „Ucho Igielne”, to życie nie jest proste, a rozpięte między biegunami śmierci i życia, śmiechu i rozpaczy, samotności i poczucia pełni.

Wiesław Myśliwski w swoim wystąpieniu wspominał, że pierwszym dużym miastem, które zobaczył za swoich młodzieńczych lat, był właśnie Poznań, gdzie miał okazję zwiedzić targi. „Tamten młodzieńczy pobyt w Poznaniu spinam sentymentalną klamrą z pobytem obecnym i otrzymaniem tej nagrody” - dodał.

Podczas tej samej gali poznaliśmy również laureata stypendium im. Stanisława Barańczaka. Został nim poeta Tomasz Bąk, którego najnowszy tom poetycki „Utylizacja. Pęta miast” ukazał się w 2018 roku.

Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej. W ubiegłych latach laureatami Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a Nagrodą-Stypendium im. Stanisława Barańczaka uhonorowani dotychczas zostali Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 19  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 312
Anna
16-05-2019 23:56
Moje gratulacje dla Pana Wiesława Myśliwskiego.
Życzę Panu kolejnych sukcesów literackich.
książek: 1806
Renax
17-05-2019 07:15
Gratulacje! Powiem Wam, że wzruszyły mnie te słowa o klamrze. Jest w tym coś szczerego, a to takie rzadkie teraz, żeby ktoś publicznie mówił od serca. Literatura polska jest czymś naprawdę wybitnym przynajmniej w zasięgu europejskim - odstaje na plus z czego możemy jako kraj być dumni.
książek: 210
Mariusz
18-05-2019 21:56
Polecisz mi jeszcze jakiegoś polskiego autora poza Wiesławem Myśliwskim?
(Bez ironii). :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 334
BIETKA
17-05-2019 09:21
Chapeau bas dla wielkiego,polskiego twórcy!
I cieszę się,że sentymentalnym miastem dla Pana
Myśliwskiego jest Poznań, miasto mojej Mamy:-))
książek: 820
Airain
17-05-2019 11:58
Gratulacje z powodu nagrody - jak najbardziej zasłużonej!
książek: 0
zarywak
19-05-2019 13:18
Pan Myśliwski jest autorem którego darzę niezwykłą sympatią i szacunkiem. Pisarz który zna życie, wie o czym pisze, jest mądry i szczery. Z kim można Go porównać? Na próżno szukać pisarza o podobnych walorach. Mam książki Pana Myśliwskiego od dawna. Czytam je z wielką pasją i do nich wracam. Dzięki temu nie boję się wyłączenia prądu przez elektrownię, gazu przez dostawcę czy też zawieszenia... Pan Myśliwski jest autorem którego darzę niezwykłą sympatią i szacunkiem. Pisarz który zna życie, wie o czym pisze, jest mądry i szczery. Z kim można Go porównać? Na próżno szukać pisarza o podobnych walorach. Mam książki Pana Myśliwskiego od dawna. Czytam je z wielką pasją i do nich wracam. Dzięki temu nie boję się wyłączenia prądu przez elektrownię, gazu przez dostawcę czy też zawieszenia internetu.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wszędzie i we wszystkim

„Mama Yolandy zmarła” – czytamy na pierwszej stronie książki o wyjątkowo pięknej okładce. Nie byłam na to zdanie przygotowana – nie od razu. Gdzie cza...

zgłoś błąd zgłoś błąd