Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11897/wieslaw-mysliwski-laureatem-poznanskiej-nagrody-literackiej

Wiesław Myśliwski laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej

7 wartościowy tekst

Prozaik i dramaturg Wiesław Myśliwski otrzymał Nagrodę im. Adama Mickiewicza w ramach 5. Poznańskiej Nagrody Literackiej. 87-letni pisarz został uhonorowany za całokształt twórczości oraz za wydaną w zeszłym roku powieść „Ucho Igielne”.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 24 kwietnia w poznańskim CK Zamek, jury ogłosiło laureatów 5. Poznańskiej Nagrody Literackiej. Dla uhonorowanego Nagrodą im. Adama Mickiewicza Wiesława Myśliwskiego to kolejna w tym tygodniu, po nominacji do 12. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, dobra wiadomość.

Wydana w 2018 roku powieść „Ucho Igielne” była już wcześniej nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2018 lubimyczytać.pl.

W uzasadnieniu decyzji jury poznańskiego konkursu, napisanym piórem Bogumiły Kaniewskiej, możemy przeczytać:

Wszystko, co dzieje się w świecie Myśliwskiego, dzieje się między człowiekiem a człowiekiem. Historia, polityka, miłość, miłosierdzie, dobro i zło – to nie idee, to zdarzenia, spotkania: z radzieckim czy niemieckim żołnierzem, z sanitariuszką, pasterzem, nauczycielem, prostytutką, księdzem, policjantem, szewcem, sklepową, z żydowską dziewczynką… To konkretne twarze i biografie, rozmowy wpisujące się w horyzont naszego świata, tworzące naszą opowieść o samych sobie. I o nas samych.

Przewodniczący konkursowej kapituły prof. Piotr Śliwiński z poznańskiego UAM dodaje, że „Myśliwski przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, mówiąc o sprawach ważnych w sposób przemyślany, konsekwentny i nowatorski”.

Wiesław Myśliwski, to jeden z najważniejszych żyjących polskich prozaików i dramaturgów. W swoim dorobku literackim ma między innymi uhonorowane nagrodami Nike powieści „Widnokrąg” (1996) i „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007). Debiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas konferencji prasowej ogłoszone zostały także nazwiska trzech młodych pisarzy nominowanych do Nagrody-Stypendium im Stanisława Barańczaka. Są to: Tomasz Bąk – za książkę „Utylizacja. Pęta miast” (Wydawnictwo WBPiCAK, 2018); Mira Marcinów – za „Historię polskiego szaleństwa” (Fundacja Terytoria Książki, 2017), Dawid Szkoła – za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu” (Wydawnictwo Officyna, 2018).

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej odbędzie się 15 maja w poznańskim Collegium Maius.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 815
Airain
25-04-2019 21:12
Gratulacje!!!
książek: 135
nick_fantasta
25-04-2019 22:58
Będzie więc można spotkać pana Myśliwskiego 15 maja na gali i zebrać autograf? Skończyłem dzisiaj Traktat o łuskaniu fasoli i chociaż trudno mi ocenić tę książkę to czuję, że z pewnością jeszcze do niej wrócę. To, co mnie zachwyciło to to jak rytm wypowiedzi bohatera monologu jest świetnie wyważony, czytając sobie na głos ma się nieodparte wrażenie, że bez problemu możemy przejąć rolę bohatera... Będzie więc można spotkać pana Myśliwskiego 15 maja na gali i zebrać autograf? Skończyłem dzisiaj Traktat o łuskaniu fasoli i chociaż trudno mi ocenić tę książkę to czuję, że z pewnością jeszcze do niej wrócę. To, co mnie zachwyciło to to jak rytm wypowiedzi bohatera monologu jest świetnie wyważony, czytając sobie na głos ma się nieodparte wrażenie, że bez problemu możemy przejąć rolę bohatera i samemu snuć opowieść o swojej przeszłości, stawiać filozoficzne pytania, próbować odkryć tajemnicę losu/ przypadku, a może przeznaczenia kierującego naszym życiem. A wszystko to spięte jakąś magią nostalgii za dawnymi czasami. Coś niezwykłego i rzadko spotykanego w polskiej literaturze jak mniemam.
pokaż więcej
książek: 2583
jatymyoni
25-04-2019 23:46
Gratulacje, w pełni zasłużona nagroda. Czekam na następną książkę. Świadczy ta nagroda o wysokim poziomie Poznańskiej Nagrody Literackiej.
książek: 1805
Renax
26-04-2019 06:22
Gratuluję. Jestem wielką fanką książek pana Myśliwskiego.
książek: 334
BIETKA
26-04-2019 10:17
Również gratuluję! To jest piękna, misterna polska proza:-))
Subtelny pisarz z niuansami. Zanim przeczytam "Ucho igielne", mam
jeszcze na półce "Ostatnie rozdanie"...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Rytmatysta

Wydawca: Hej Brandon, czy mógłbyś na cito napisać jakąś książkę, serię najlepiej, dla nastolatków, wiesz coś jak Harry Potter. Sanderson: Ok, skończę...

zgłoś błąd zgłoś błąd