Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11873/nowa-seria-klasycznych-powiesci-science-fiction-pt-wehikul-czasu

Nowa seria klasycznych powieści science fiction pt. „Wehikuł Czasu”

8 wartościowy tekst

Jednym z niezrealizowanych marzeń ludzkości są podróże w czasie. Nowa seria od wydawnictwa Rebis w pewnym stopniu spełnia to marzenie: publikowane w niej powieści umożliwią czytelnikom wyprawy w przyszłość – do opisanych przez autorów futurystycznych światów, w przeszłość – w historię literatury fantastycznej, a także – części z nich – sentymentalne podróże do czasów młodości, gdy po raz pierwszy sięgali po te książki.

Brakuje na rynku wydawniczym dobrej serii ukazującej różne oblicza światowej science fiction, prezentującej najważniejsze, najczęściej nagradzane i uznane dzieła najwybitniejszych twórców. Brakuje serii poświęconej klasyce SF, która zainteresowałaby nie tylko nieco dojrzalsze pokolenie czytelników, ale także to młodsze, mniej wyrobione, które chce dopiero poznać dobrą fantastykę naukową. Brakuje serii, którą chce się czytać, ale także z przyjemnością wziąć do rąk i po przeczytaniu postawić na półce, uzupełniając kolekcję.

W serii „Wehikuł Czasu” znajdziecie bardzo różne powieści. Takie, które na stałe zagościły w historii, a ich wartości dla światowej literatury nikt nie kwestionuje. Takie, które nadal próbują wywalczyć sobie uznanie czytelników głównego nurtu, ale przynależność gatunkowa i uprzedzenia do fantastyki im to uniemożliwiają. Takie, które weszły do kanonu literatury SF, przyczyniwszy się do rozwoju tego gatunku. Takie wreszcie, które zyskały sympatię czytelników na całym świecie, a pod płaszczykiem niewymagającej rozrywki starały się przekazać coś więcej, niż wynikałoby to z efektownej fabuły.

Seria „Wehikuł Czasu” może stać się drogowskazem dla tych wszystkich, którzy kochają dobrą, ważną i znaczącą literaturę SF. To seria, którą po prostu trzeba mieć!

Kwiaty dla AlgernonaDaniel Keyes

Premiera: 23 kwietnia

Trzydziestodwuletni Charlie Gordon jest upośledzony umysłowo, ma iloraz inteligencji na poziomie 68 punktów. Uczy się czytać i pisać na zajęciach w Beekman College. Dwaj naukowcy z tej uczelni, doktor Nemur i doktor Strauss, prowadzą badania nad wzrostem inteligencji. Udało im się już za pomocą zabiegu chirurgicznego zwiększyć zdolności umysłowe myszy o imieniu Algernon i teraz chcą przeprowadzić taki sam eksperyment z człowiekiem.

Daniel Keyes (1927–2014) – amerykański pisarz. Jego opowiadanie „Kwiaty dla Algernona” otrzymało nagrodę Hugo w 1960 roku. Rozwinięte do formy powieści pod tym samym tytułem doczekało się z kolei nagrody Nebula w roku 1966, a dwa lata później zostało zekranizowane jako „Charly”. Keyes opublikował także m.in. obsypaną nagrodami książkę non-fiction „The Minds of Billy Milligan”.

„Koniec dzieciństwa”Arthur C. Clarke

Premiera: 23 kwietnia

Gdy człowiek ma już ruszyć na podbój kosmosu, nad największymi miastami Ziemi pojawiają się statki obcych. Po daremnych próbach oporu sytuacja się normalizuje: przybysze jednoczą państwa, eliminują ubóstwo i przestępczość, zaprowadzają pokój. Większość ludzi jest zadowolona i tylko nieliczni już pytają, jaki cel mają nadzorcy ludzkości.

Arthur C. Clarke (1917–2008) – klasyk literatury SF i wizjoner. Wydał ponad 30 książek i 14 zbiorów opowiadań. Laureat najważniejszych nagród w dziedzinie science fiction: Hugo, Nebula, Campbella i Locusa. Najbardziej znaną ekranizacją jego prozy jest film „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka.

Jako następne w serii „Wehikuł Czasu” ukażą się:

„Aleja Potępienia”, Roger Zelazny

Premiera: 29 maja

Stany Zjednoczone zniszczone po wojnie nuklearnej. Pozostali przy życiu ludzie skupiają się w małych enklawach. Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swoich zbrodni. Ma dostarczyć leki z Los Angeles do leżącego na wschodnim wybrzeżu Bostonu. Jest to jednak misja niemalże samobójcza, bo musi on pokonać radioaktywną pustynię, nękaną huraganami i burzami ognistymi, zamieszkaną przez mutanty i potwory.

Roger Zelazny (1937–1995) – syn Amerykanki irlandzkiego pochodzenia i polskiego emigranta, jest autorem wielu klasycznych dzieł science fiction i fantasy, m.in. cyklu „Kroniki Amberu” oraz powieści „Ja, nieśmiertelny”, „Pan światła” i „Wyspa umarłych”. Zdobył m.in. sześć nagród Hugo i trzy nagrody Nebula.

„Hiob: Komedia sprawiedliwości”Robert A. Heinlein

Premiera: 25 czerwca

Dla Alexa Hergensheimera nierozważny zakład na Polinezji staje się początkiem serii zmian. Gdy odzyskuje przytomność, jego świat nie jest już taki sam, a on nie nazywa się bynajmniej Hergensheimer. Dla zdezorientowanego Amerykanina oparciem jest jedynie stewardesa Margrethe, lecz przemiany rzeczywistości gwałtownie przyspieszają, a sytuacja zakochanych tylko się pogarsza. Przekonany, że wielkimi krokami zbliżają się Armagedon i dzień Sądu Ostatecznego, Alex robi wszystko, by Margrethe znalazła się w stanie łaski. Bo bez niej niebo nie będzie dla niego rajem.

Robert A. Heinlein (1907–1988) – jeden z największych mistrzów SF, autor 40 opowiadań i ponad 30 powieści, z których cztery – „Dubler”, „Kawaleria kosmosu”, „Obcy w obcym kraju” i „Luna to surowa pani” – otrzymały nagrodę Hugo. W młodości był oficerem amerykańskiej marynarki wojennej, w 1975 roku komentował lądowanie człowieka na Księżycu w ramach misji Apollo 11, a jego nazwiskiem nazwano asteroidę.

artykuł sponsorowany


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 14  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 520
Armand_Duval
23-04-2019 14:27
I to jest słuszna koncepcja. Szkoda tylko, że w tym wydaniu "Kwiatów..." jako bonus nie znajdzie się opowiadanie o tym samym tytule.
książek: 820
Airain
23-04-2019 18:01
Popieram, moim zdaniem opowiadanie było lepsze.

(Pamiętam też genialny monodram Romana Wilhelmiego zrobiony z tego opowiadania - klasa!)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1481
Villiana
23-04-2019 17:05
Kusząco wyglądają, prawdopodobnie dam się naciągnąć jak na serię Artefakty od Maga :) Odkryłam tam wiele perełek, może i tutaj coś się znajdzie :)
książek: 1297
asymon
23-04-2019 20:03
Myślę że warto, Keyes bardzo dobry, Clarke jest super, Zelazny dobry, ale to taka przygodówka, osobiście wolałbym "Deus Irae".

Różnica jest taka, że Wehikuł to książki (w większości) wydane kiedyś po polsku, Artefakty to zwykle premiery, rzeczy czemuś pominięte. Mam teorię, że w Artefaktach wydawane są "dziury" z anglojęzycznej serii SF Masterworks wydawnictwa Gollacz, w sensie tytuły...
Myślę że warto, Keyes bardzo dobry, Clarke jest super, Zelazny dobry, ale to taka przygodówka, osobiście wolałbym "Deus Irae".

Różnica jest taka, że Wehikuł to książki (w większości) wydane kiedyś po polsku, Artefakty to zwykle premiery, rzeczy czemuś pominięte. Mam teorię, że w Artefaktach wydawane są "dziury" z anglojęzycznej serii SF Masterworks wydawnictwa Gollacz, w sensie tytuły dotychczas nie wydane po polsku.
pokaż więcej
książek: 6
Rogu
24-04-2019 21:53
"Deus Irae" jest już wydane przez Rebis w serii Philipa Dicka i nie wydaje mi się aby dublowali sami sobie tytuły.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 222
woit
23-04-2019 21:24
Kwiaty dla Algernona Kwiaty dla Algernona świetna powieść, niekoniecznie SF.
książek: 1297
asymon
24-04-2019 10:59
Jak najbardziej jest to SF, tylko "science" to w tym przypadku neurologia, nie astrofizyka :-) 

Jurassic Park: Park Jurajski Jurassic Park: Park Jurajski to też SF, z archeologią w roli głównej (plus trochę matematyki). Peanatema Peanatema...
Jak najbardziej jest to SF, tylko "science" to w tym przypadku neurologia, nie astrofizyka :-) 

Jurassic Park: Park Jurajski Jurassic Park: Park Jurajski to też SF, z archeologią w roli głównej (plus trochę matematyki). Peanatema Peanatema jest z kolei najbardziej oparta na filozofii (i trochę na mechanice kwantowej), Opuścić Los Raques Opuścić Los Raques napisał z kolei lekarz psychiatra, choć niby opowiada o inwazji Obcych, itp., itd.

Nie sprowadzajmy science-fiction do prymitywnego naparzania z laserów do Marsjan.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 2354
sulibrat
25-04-2019 00:35
I bardzo ładnie. Stara się Rebis, stara. Świetnie, ze wydali wzbogacony cykl "Fundacja" Asimova, "Diunę" i dzieła Dicka. Jednak jeśli idzie o perełki to nie przebiją wydawnictwa Stalker Books (dawniej Solaris). Niewielkie wydawnictwo o wielkim zaangażowaniu. Maja we mnie dozgonnego miłośnika! Szacunek!
książek: 42
Legeriusz
25-04-2019 15:20
Tak jest! Pan Sedeńko bardzo dużo zrobił dla upowszechnienia fantastyki.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Hyperion

:___: Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia czemu ten cykl ma status kultowego, i nie wiem od czego zacząć. Może od tego że książka część pierwsza, która...

zgłoś błąd zgłoś błąd