Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11678/czy-zwierze-moze-byc-geniuszem-10-ksiazek-o-przyrodzie-ktore-warto-znac

Czy zwierzę może być geniuszem? 10 książek o przyrodzie, które warto znać

14 wartościowy tekst

Dziś 21 marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – idealny pretekst, by przyjrzeć się budzącemu się do życia światu przyrody. Z tej okazji przedstawiamy 10 najlepszych książek dla miłośników natury, ekologii i życia w rytmie slow. Autorzy opowiadają w nich o geniuszu udomowionych i dzikich zwierząt, zdradzają sekrety życia Puszczy Białowieskiej oraz przypominają nam, że świat jest jednością.

Szybki rozwój cywilizacyjny narzuca nam swoje tempo. Szybciej, więcej, mocniej… Jednak tego, jak zwolnić i wrócić do życia w harmonii z otaczającym światem warto się uczyć od roślin i zwierząt. Mądrość tę możemy czerpać z najlepszych książek, które pomagają zrozumieć przyrodę, ekologię i zasady zero waste. Wybór jest naprawdę spory – od reportaży i książek popularnonaukowych po fikcję literacką.

1. „Ukryty geniusz zwierząt. Wieloryby, mówiące obcymi językami, ptaki inteligentniejsze od małp i inne zadziwiające odkrycia”, Katharina Jacob

Ukryty geniusz zwierząt

Zestawienie otwiera książka, na którą czekamy najbardziej. „Ukryty geniusz zwierząt” będzie mieć premierę 11 kwietnia i ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Katharina Jacob pasjonująco pisze o inteligencji zwierząt – od pszczół tworzących mapę topograficzną okolic ula, po szympansy, które potrafią gotować. Nie nadaje im jednak ludzkich cech, a raczej zmienia definicje tego, co postrzegamy jako „zwierzęce”. Planowanie przyszłości, empatia, inteligencja? Przygotujcie się na książkę, po przeczytaniu której inaczej spojrzycie nawet na wróbla, niewinnie skaczącego na gałęzi za oknem.

2. „Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben

Sekretne życie drzew

Peter Wohlleben to nazwisko, które znają wszyscy miłośnicy przyrody. Leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem, który zrezygnował z urzędniczej posady, aby poświęcić się popularyzacji wiedzy o naturze. Choć opiera się on na faktach, można odnieść wrażenie, że napisał powieść fantastyczną. Drzewa, które komunikują się ze sobą, dbają o swoje potomstwo, pamiętają o przeszłych wydarzeniach i mają emocje. Zdumiewająca lektura, która pozostawia nas we wzruszeniu i podziwie dla natury.

3. „Duchowe życie zwierząt”, Peter Wohlleben

Duchowe życie zwierząt

Każdy właściciel psa zna dobrze jego charakter i może w wielu zabawnych anegdotach opisać jego zadziorność lub nieśmiałość, poczucie humoru albo niewzruszony spokój, odwagę i uczuciowość. „Nie wątpię, że zuchwale może brzmieć twierdzenie, że świnia czuje tak samo jak my”, pisze Peter Wohlleben. Na każdej stronie tej książki autor, podobnie jak świetny tłumacz, wyjaśnia nam, jak wyniki badań przekładają się na dzisiejszy stan wiedzy o zwierzętach. Okazuje się, że są one do nas bardziej podobne, niż byśmy myśleli!

4. „Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?”, Brian Hare, Vanessa Woods

Psi geniusz. Dlaczego psy są mądrzejsze niż nam się wydaje?

Skoro już o psach mowa, to w zestawieniu nie mogło zabraknąć tej pozycji. Autorzy pracują w ośrodku akademickim Duke Canine Cognition Center i opierając się na badaniach naukowych, wyjaśniają, jak myślą psy. Ta wiedza przyda się nie tylko osobom zajmującymi się szkoleniem psów, lecz także każdemu opiekunowi czworonoga, który patrząc głęboko w mądre, wierne oczy swego psiego przyjaciela, zachodzi w głowę, „o czym do diaska myśli mój pies?”.

5. „Boskie zwierzęta”, Szymon Hołownia

Szymon Hołownia - Boskie zwierzęta

Czy mamy moralne prawo do zjadania zwierząt? Dlaczego zapomnieliśmy już, że raj był wegański? Czy grzechem jest jedzenie mięsa we wszystkie dni tygodnia, a nie tylko w piątek? Szymon Hołownia stawia podobne, zaczepne pytania, które skłonią do myślenia nie tylko katolika. Przede wszystkim jednak w niezwykle zajmujący i pełen erudycji sposób przypomina nam, że duchowość możemy odnaleźć w pełnym szacunku podejściu do przyrody, a niejedzenie mięsa to wyraz troski i miłości do bliźniego.

6. „Wilki”, Adam Wajrak

Adam Wajrak - Wilki

Adam Wajrak to jeden z najbardziej znanych polskich działaczy na rzecz ochrony przyrody. Jak własną kieszeń zna Puszczę Białowieską i jej mieszkańców, w tym otoczone złą sławą drapieżniki. Wajrak weryfikuje uprzedzenia, które mają źródło w baśniach i legendach, a nie faktach naukowych. To nie jest romantyczna lektura, a raczej mocna rzecz, która stawia jedno zasadnicze pytanie: „Kto jest bardziej brutalny – wilki czy ludzie?”.

7. „Saga Puszczy Białowieskiej”, Simona Kossak

Simona Kossak - Saga Puszczy Białowieskiej

Biolożka Simona Kossak sama siebie określała jako zoopsychologa. Choć pochodziła z artystycznej rodziny, swoje życie poświęciła nauce. Mieszkała w Puszczy Białowieskiej ponad 30 lat, a swoją małą ojczyznę udokumentowała na kartach „Sagi”. Od nas zależy, czy tę piękną książkę będziemy kiedyś określać jako elegię – niepewna przyszłość Puszczy jest tylko w naszych rękach.

8. „Mądrość i cuda świata roślin”, Jane Goodall, Gail Hudson

Jane Goodall - Mądrość i cuda świata roślin

Nazwisko Jane Goodall od razu przywodzi na myśl szympansy. Legendarna badaczka zrobiła wiele, by badać te niezwykłe ssaki i popularyzować o nich wiedzę. Dziś możemy powiedzieć, że w zasadzie zdefiniowała człowieka na nowo. Goodall doskonale zna także świat flory, a „Mądrość i cuda świata roślin” zostały powszechnie uznane za biblię literatury przyrodniczej. Autorka analizuje w niej naszą zależność od roślin jako pożywienia i lekarstw oraz daje wskazówki, jak naprawić szkody, które wyrządziliśmy naturze.

9. „Historia pszczół”, Maja Lunde

Historia pszczół

„Historia pszczół” otwiera serię „Kwartet klimatyczny”. Należące do niej powieści łączy wspólny mianownik – natura i ekosystem, którego wszyscy jesteśmy częścią. Akcja pierwszej książki cyklu toczy się na trzech płaszczyznach. Niezależnie od tego, w którym wieku i gdzie żyją bohaterowie – w Chinach, Anglii czy Stanach Zjednoczonych – ich losy splatają się w jedno. Maja Lunde potrafi przejmująco pisać o ludzkich emocjach i motywacjach, nie zapominając przy tym o roli tytułowych owadów w ludzkiej cywilizacji.

10. „Czochrałem antarktycznego słonia i inne opowieści o zwierzołkach”, Mikołaj Golachowski

Czochrałem antarktycznego słonia

Autor tej książki bada zwierzęta od ponad 20 lat. Najbardziej pokochał jedne z najzimniejszych, najmniej dostępnych zakątków Ziemi: Antarktydę na południowym krańcu Ziemi i Arktykę, skutą lodami na północy. To właśnie tam, z dala od hałasu przeludnionych miast, może podziwiać piękno przyrody. Pasjonująco opowiada o spotkaniach z niedźwiedziami polarnymi, zabawach małych pingwinów, poruszających się majestatycznie lodowcach. „Kilka razy spojrzeliśmy sobie w oczy i miałem wrażenie, jakbym spoglądał w głąb myślącego kosmosu”. Warto sprawdzić samemu, o jakim 18-metrowym zwierzęciu pisał w ten sposób.

Wszystkie powyższe książki (i o wiele więcej) możesz kupić, wybierając Allegro Smart! Kliknij poniżej, by dowiedzieć się szczegółów. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 44  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 3523
Beata-Chiara
22-03-2019 21:00
Do tej listy dodałabym jeszcze dwie książki pani Doroty Sumińskiej:
Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny Autobiografia na czterech łapach czyli historia jednej rodziny
Dalej na czterech łapach Dalej na czterech łapach
książek: 731
Airain
22-03-2019 23:59
W dzieciństwie zaczytywałam się w książkach Teodora Goździkiewicza. Uwielbiałam też książki Piotra Kordy o wilkach i ludziach w czasach prehistorycznych, jak Rudogrzywa, córka Wadery. Stare, ale i tak jare. :)
książek: 4334
ryszpak
23-03-2019 00:13
Polecam również starsze rzeczy, niekoniecznie słabsze od wymienionej dziesiątki. Na pewno inne, z innej perspektywy i - oczywiście - pisane w innych czasach.
Wychowywałem się na książkach prof. Sokołowskiego. Oprócz biblii ptakolubów Ptaki ziem polskich. Tom 1 Ptaki ziem polskich. Tom 1 i drugiego tomu, polecam...
Polecam również starsze rzeczy, niekoniecznie słabsze od wymienionej dziesiątki. Na pewno inne, z innej perspektywy i - oczywiście - pisane w innych czasach.
Wychowywałem się na książkach prof. Sokołowskiego. Oprócz biblii ptakolubów Ptaki ziem polskich. Tom 1 Ptaki ziem polskich. Tom 1 i drugiego tomu, polecam niewielkie, kilkunasto- lub kilkudziesięciostronicowe książeczki Profesora - Sowy Sowy, Dzięcioł Dzięcioł, Pasikoniki Pasikoniki i wiele innych. Troszkę grubsza jest wspaniałe Z biologii ptaków Z biologii ptaków, nawet największy laik pozna dzięki niej tajemnice ptaków.
Oprócz prof. Sokołowskiego muszę wymienić również Jana Jerzego Karpińskiego i jego książki o Puszczy Białowieskiej - m.in. Z puszcz i lasów Z puszcz i lasów.
Włodzimierz Puchalski i jego książki już były wymieniane, podobnie jak wspaniałe opowieści o zwierzętach dr. Jana Żabińskiego Z życia zwierząt. Tom I Z życia zwierząt. Tom I i kolejne tomy.
Warto również zajrzeć do wydanego niedawno reprintu Nasz las i jego mieszkańcy Nasz las i jego mieszkańcy Bohdana Dyakowskiego.
Tytus Karpowicz - i jego wspaniała Księga puszczy Księga puszczy czy również znany i często czytany (kiedyś!!!) Żelazny wilk Żelazny wilk
Farley Mowat i jego przepiękny Nie taki straszny wilk Nie taki straszny wilk, ech, łza się w oku kręci...
Troszkę nowsza rzecz - Jaguar. Samotna walka o pierwszy na świecie rezerwat jaguarów Jaguar. Samotna walka o pierwszy na świecie rezerwat jaguarów, o tworzeniu rezerwatu jaguarów w Belize.

Uff... wymieniać by można jeszcze długo, a i tak wielu bym pominął. Pamięć już nie ta, wybaczcie.

PS. No i muszę edytować... Jak ja mogłem zapomnieć o Arkadym Fiedlerze, o książkach, które towarzyszyły mi całe dzieciństwo i lata młodzieńcze??? Wstyd i hańba!!! Nie każdemu spodoba się jego styl pisania, ale dla mnie to mistrz.
pokaż więcej
książek: 731
Airain
23-03-2019 00:24
Tak, Tytus Karpowicz wymiata.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3523
Beata-Chiara
23-03-2019 07:14
Dla miłośników psów rasowych z kolei polecam "biblię kynologiczną":
Encyklopedia psów rasowych Tom I Encyklopedia psów rasowych Tom I
Encyklopedia psów rasowych Tom II Encyklopedia psów rasowych Tom II, a także Psy, rasy i wychowanie
Dla miłośników psów rasowych z kolei polecam "biblię kynologiczną":
Encyklopedia psów rasowych Tom I Encyklopedia psów rasowych Tom I
Encyklopedia psów rasowych Tom II Encyklopedia psów rasowych Tom II, a także Psy, rasy i wychowanie Psy, rasy i wychowanie- książkę wyjątkowego kynologa, który opisuje jak np tworzono wzorzec rasy owczarka podhalańskiego czy jaka jest geneza powstania rasy chart polski. Również wiele książeczek z niedocenianej serii "Hobby" (wyd. Mako) zawiera unikatowe wiadomości- chodzi mi głównie o te o różnych psich rasach (choć "Chomiki" też są dobrze napisane). Niestety niektóre niestety odstają poziomem od reszty- "Świnka morska" itp. Chociaż najuczciwiej byłoby napisać, że te książeczki są bardzo nierówne, jeśli chodzi o poziom... No i należą raczej do poradników, jak zrobić żeby zapewnić pupilowi odpowiednie warunki, oprócz tego każda książka zawiera innej wartości treść np. o pochodzeniu gatunku, zwyczajach itd. Jednak ze względu na to, że nasz rynek nie obfituje w tego typu literaturę, stwierdziłam, że wspomnę o tych książkach. Te które zrobiły na mnie szczególne wrażenie:
Chomiki Chomiki,
Amstaff Amstaff,Chart polski Chart polski.
pokaż więcej
książek: 572
Labirynt
23-03-2019 22:37
"Botanika duszy" Elizabeth Gilbert
książek: 3523
Beata-Chiara
24-03-2019 17:11
Przyznam się że mam tę książkę, ale jeszcze jej nie czytałam.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Unicestwienie

Przyciąga stylistyką, fajnym zamysłem na formę, pokręconą fabułą i dziwnymi wymysłami. Może nie "w stylu Strugackich", jak z blurba, ale na...

zgłoś błąd zgłoś błąd