Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11646/adaptacja-ciemno-prawie-noc-od-22-marca-w-kinach-konkurs

Adaptacja „Ciemno, prawie noc” od 22 marca w kinach [KONKURS]

3 wartościowy tekst

Od 13 marca w księgarniach w całej Polsce można kupić reedycję jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich lat. Na półki trafia bowiem uhonorowany Nagrodą Nike bestseller Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w wyjątkowym filmowym wydaniu. To idealna okazja, aby zapoznać się z tą wybitną książką jeszcze przed zobaczeniem jej adaptacji, która pojawi się w kinach 22 marca.

„Ciemno, prawie noc – ta zbitka słów prześladowała mnie, nie dawała o sobie zapomnieć. Gdy narodziły się z niej zalążki opowieści, przeraził mnie ich mrok – mówi Joanna Bator. – Jest taka scena we »Władcy Pierścieni«, gdy zrozpaczony, pozbawiony sił Frodo kryje się przed Nazgûlem w ruinach miasta. Stracił wiarę w sens swojej wędrówki. Po co to wszystko? Wierny towarzysz Sam odpowiada mu z właściwą sobie prostotą, że na tym świecie ciągle istnieje dobro i warto o nie walczyć. O tym jest ta książka”.

Historia Alicji Tabor osadzona w skrywającym mroczne tajemnice Wałbrzychu, entuzjastycznie przyjęta przez polską krytykę literacką, przyniosła jej autorce międzynarodową sławę oraz uznanie, do dziś pozostając jedną z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat.

Ekranizacja głośnej, uhonorowanej Nagrodą Literacką Nike powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza. Producentami filmu są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film, odpowiedzialni także za produkcję wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej rodziny”. Scenariusz „Ciemno, prawie noc” to wspólne dzieło Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza, które zręcznie łączy elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy. W rolę dziennikarki Alicji Tabor, która powraca do rodzinnego miasta, aby napisać reportaż o tajemniczych zaginięciach dzieci, wcieli się Magdalena Cielecka. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się również: Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Jerzy Trela, Dorota Kolak, Agata Buzek, Piotr Fronczewski i Roma Gąsiorowska.

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoło nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, ale i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym nasza bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…

Joanna Bator – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i filozofka. Za reportaż „Japoński wachlarz” (2004) otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak. Już pierwsza powieść „Piaskowa góra” (2009) przyniosła jej międzynarodowe uznanie. Jej „wałbrzyska trylogia” – „Piaskowa Góra” (2009), „Chmurdalia” (2010) i Ciemno, prawie noc” (2012) – została przetłumaczona na wiele języków. Powieść „Ciemno, prawie noc” zdobyła w 2013 roku Nagrodę Literacką Nike. Ostatnie wydane powieści autorki to „Rok królika” (2016) i „Purezento” (2017).

Konkurs

Z okazji premiery mamy dla was 10 podwójnych zaproszeń na przedpremierę filmu, która odbędzie się 20 marca o godzinie 18:30 w warszawskim kinie Atlantic (podajcie adres do wysyłki zaproszenia w zgłoszeniu).

Dla mieszkańców innych miast mamy 15 dwuosobowych zaproszeń do kin Ciema City w całej Polsce. Te bilety dotrą do was w formie kodów CC i będzie je można wykorzystać w dniach 25 marca – 7 kwietnia. Aby zdobyć wejściówki, wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie: Jakie trzy inne filmy wyreżyserował Borys Lankosz? Odpowiedzi wyślijcie na adres konkurs@lubimyczytac.pl. Macie czas do 17 marca, czyli do niedzieli.

Pamiętajcie, żeby w  mailu zawrzeć informację, o którą formę biletu walczycie i do jakiego miasta, w przypadku Warszawy wysłajcie od razu adres do wysyłki zaproszenia.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2156
LubimyCzytać
15-03-2019 11:41
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 6799
allison
15-03-2019 23:29
Chętnie obejrzę ekranizację, bo książka zrobiła na mnie duże wrażenie, przyznam jednak, że Cielecka ze swoimi trzema minami na krzyż już mi się opatrzyła.
To, co robiło wrażenie kilkanaście lat temu, teraz wygląda karykaturalnie.
Ale daję filmowi szansę, bo zawsze staram się widzieć szklankę do połowy pełną:)
książek: 1033
chimera
16-03-2019 08:57
Po jej słabej interpretacji Chyłki w ostatnim serialu wg Mroza też mam obawy
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1753
Renax
17-03-2019 06:34
A ja zamierzam czytać książkę.
książek: 130
Paulina
18-03-2019 09:21
Bardzo mroczny zwiastun ... lubię kryminały, ale nie wiem czy dam radę oglądnąć, nie podskakując ze strachu ...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Cynamon, chłopaki i ja

Do sięgnięcia po młodzieżówkę Dagmar Bach pod tytułem Cynamon, chłopaki i ja zachęcił mnie zapach cynamonu i ciekawy „wstępniak”. Nie ukrywam, że równ...

zgłoś błąd zgłoś błąd