Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11471/poznan-otwiera-sezon-targow-ksiazki

Poznań otwiera sezon Targów Książki

2 wartościowy tekst

Targi Książki to chyba jedna z najlepszych imprez, jakie mogą sobie wyobrazić książkoholicy. Wszystkie wydawnictwa w jednym miejscu, stoiska pełne nowości i autorzy, którzy z uśmiechem składają autografy. W tym roku sezon targów książki rozpoczyna stolica Wielkopolski. Poznańskie Targi Książki ruszą już 1 marca.

Poznańskie Targi Książki kontynuują tradycję Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które w ubiegłym roku obchodziły jubileusz dwudziestej edycji, oraz Targów Pegazik (Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców). Potencjał wystawienniczy, jakim dysponują Międzynarodowe Targi Poznańskie, zostanie wreszcie wykorzystany do promocji książki i czytelnictwa na szeroką skalę. Zapowiada się tłok – i autorów, i czytelników. W zeszłym roku targi odwiedziło 37,2 tysiąca osób. Zmieniona formuła ma ściągnąć do miasta koziołków i rogali marcińskich w tym roku o wiele większą reprezentację czytelników.

Targom (trwającym od 1 do 3 marca) towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany program, bogaty w spotkania autorskie, wystawy, konkursy, panele i spotkania w gronie specjalistów oraz wydarzenia dla dzieci.

Gośćmi Poznańskich Targów Książki będzie wielu popularnych polskich autorów, m.in. Jakub Małecki (autor „Śladów”, „Rdzy”, „Dygotu”), Marcin Szczygielski („Czarny Młyn”, „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”) czy Filip Springer („Miedzianka. Historia znikania”, „13 pięter”, „Księga zachwytów”, „Zegarmistrz”). Na wydarzeniu zatytułowanym „Kierunek: Północ!” dr Przemysław Czarnecki będzie rozmawiać z Natalią Kołaczek (autorką książki „I cóż, że o Szwecji”) oraz Maciejem Brenczem („Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc”). Fanów podróży i literatury faktu zainteresuje też spotkanie z Iloną Wiśniewską („Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”, „Hen. Na północy Norwegii”, „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”), które będzie prowadzić dziennikarz i reporter Włodzimierz Nowak („Obwód głowy”).

Atrakcyjnie zapowiada się też prezentacja „Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, której autorem jest sir John Dermot Turing, brytyjski specjalista w zakresie łamania szyfrów z czasów drugiej wojny światowej. Sir Turing (autor książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”) będzie uczestniczył w oficjalnym otwarciu Targów w piątek 1 marca o godz. 10.30, a z czytelnikami spotka się tego samego dnia o godz. 16.00. Jak mówi Bogusław Tobiszowski z wydawnictwa Rebis:

– Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń drugiej wojny światowej, które znacząco przyspieszyło jej zakończenie. Bratanek Alana Turinga, jednego z brytyjskich kryptologów, pisze jednak przede wszystkim o ludziach, indywidualistach i ekscentrykach, o ich niezwykłych zmaganiach intelektualnych i odwadze, oraz o tym, w jaki sposób współpraca przy łamaniu szyfru zmieniała ich losy. Sir Dermot Turing podkreśla znaczenie działań wszystkich państw biorących udział w złamaniu szyfru słynnej Enigmy: Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, nie zapomina także o osiągnięciach trzech polskich matematyków, którym jako pierwszym się to udało.

Miłośnicy nie tylko słowa, lecz także obrazu z pewnością ucieszą się z możliwości wzięcia udziału w spotkaniu z Bohdanem Butenką, ilustratorem i autorem wielu poczytnych książek. Stworzył on całą plejadę legendarnych postaci, m.in. Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Spotkanie będzie prowadzić Ewa Gruda, wieloletnia szefowa Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, autorka przygotowywanej właśnie książki o Bohdanie Butence (sobota 2 marca, godzina 14.00).

Na Targach nie zabraknie też znanych i sprawdzonych już wydarzeń, takich jak Mistrz Ilustracji – tu zaprazentowane zostaną prace Pawła Sochy („Pszczoły”, „Drzewa”) – czy Salon Ilustratorów, na którym wystawione będą prace młodych twórców.

Szczególnym momentem poznańskich spotkań będzie „Szara godzina”, zatytułowana w tym roku „Marzenie jest programem Joanny Kulmowej”. Od wielu lat organizatorzy w ostatniej godzinie pierwszego dnia Targów zapraszają wszystkich uczestników na chwilę refleksji z poezją w interpretacji uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. W tym roku utalentowana młodzież z Owińsk będzie czytać wiersze Joanny Kulmowej, wybitnej polskiej poetki, zmarłej w zeszłym roku.

W bogatym programie towarzyszącym Poznańskim Targom Książki znajdzie się też miejsce na spektakle teatralne: „Rozśpiewana wiosna – wielkopolskie zwyczaje wiosenne”, „100 lat od Odzyskania Niepodległości – jak brzmiała muzyka niepodległej Polski?” oraz „Legenda o rogalach świętomarcińskich”.

Uczestnicy Targów będą też mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Książka obrazowa – skarb czy problem?”, wysłuchać wykładu Magdaleny Sikorskiej „Anglojęzyczna literatura wizualna” czy obejrzeć prace zgromadzone na wystawie z okazji Nagrody IBBY 2018 (Sekcji Polskiej) i Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY – Zlata Stuha, które promują wartościową książkę dla dzieci.

Jak co roku wręczone zostaną również nagrody Pegazika oraz nagrody w konkursach na najlepszą książkę naukową i popularnonaukową.

Wstęp na Targi jest bezpłatny. Odbędą się one na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 1-3 marca.

Wielka wymiana książkowa „Z półki na półkę”

Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć obecności lubimyczytac.pl. Będziemy wraz z wami uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami i przeglądać nowości, a w sobotę, 2 marca, o godzinie 16.00 w sali G zapraszamy was na naszą wymianę książkową.

Na organizowanej przez nas wymianie „Z półki na półkę” będziecie mogli upolować m.in. nowości przekazywane przez wydawnictwa współpracujące z lubimyczytać.pl!

Jakie zasady obowiązują na wymianie?
– na wymianę można przynieść maksymalnie 5 książek,
– data wydania przyniesionych książek nie może być starsza niż 2000 rok,
– wymieniamy się książkami, które nie są zniszczone i z przyjemnością zostaną kolejny raz przeczytane.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2159
LubimyCzytać
15-02-2019 13:46
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1234
Bożena
20-02-2019 13:01
Bardzo mi przykro, że nie mogę być w Poznaniu 2 marca.
książek: 372
Marcin
22-02-2019 14:49
Na Małeckiego bym poszedł. Jeszcze nie czytałem jego powieści.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 862
Rabarbar
21-02-2019 17:52
Bardzo się cieszę i nie mogę już doczekać. Od kilku lat chodzę z dziećmi na te targi i zawsze kupuję za dużo książek. Może teraz dzięki wymianie, uda mi się trochę ocalić mój portfel.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Lucas

Autorka miesza teraźniejszość z przeszłością jak dla mnie jest to cholernie wkurzające – nie lubię czegoś takiego. Nie można tego jakoś rozdzielić, pr...

zgłoś błąd zgłoś błąd