Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11367/poznalismy-laureatow-nagrod-magazynu-literackiego-ksiazki

Poznaliśmy laureatów nagród „Magazynu Literackiego Książki”

6 wartościowy tekst

Już po raz siedemnasty redakcja „Magazynu Literackiego Książki” przyznała nagrody za Książki Roku. Redaktorzy wybrali również Wydawcę Roku, Audiobook Roku, Wydarzenie Roku i Wydawcę Stulecia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelników ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie i artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród Książek Miesiąca wybranych zostaje pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książek Roku.

Nagrody Książki Roku otrzymały tytuły: Wyspa Węży Małgorzaty Szejnert (Znak), Patria Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Sonia Draga), Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), Hotel Bristol Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz Polska Wschodnia Adama Bujaka (Biały Kruk).

W tym roku przyznano również Nagrodę Specjalną Ars et Patria dla wydawnictwa Biały Kruk za najbogatsze uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.

Nagrodę Audiobook Roku 2018 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymały: Kamerdyner (Agora) w kategorii single-voice oraz Filary Ziemi Kena Folletta (Albatros) w kategorii superprodukcja audio.

Tytuł Wydarzenie Roku 2018 otrzymało wydawnictwo Zielona Sowa za Mirabelkę autorstwa Cezarego Harasimowicza – symbol spajania pokoleń i pamięci o losach Polski.

Wydawcą Roku 2018 zostało Wydawnictwo Poznańskie, które uhonorowano „za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną”. W poprzednich latach tytuł ten przyznano wydawnictwom: Dwie Siostry (2017) i Świat Książki (2016).

W tym roku postanowiono również przyznać tytuł Wydawca Stulecia, które otrzymało wydawnictwo Nasza Księgarnia „w uznaniu artystycznej klasy i edytorskiego dorobku i za mistrzowskie wykorzystanie słowa i obrazu w służbie czytelnikowi”.

„Magazyn Literacki Książki” ukazuje się od 1992 roku, jest miesięcznikiem o zasięgu ogólnopolskim poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowanym do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką.

Na łamach pisma ukazują się artykuły o charakterze przeglądowym (analizy sektorów rynku wydawniczego), poradnikowym, opisywane są najciekawsze inicjatywy edytorskie i akcje promocyjne.

Laureatom gratulujemy!


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 11
Eskarina
24-01-2019 12:24
Gratulacje :)
Z wyróżnionych chcę przeczytać "Unię polsko-litewską" :)
książek: 6759
allison
24-01-2019 23:05
Nie znam wszystkich nagrodzonych, ale szczerze im gratuluję!
Zawsze cieszą mnie czyjeś zasłużone sukcesy.
Znajomy powiedział mi niedawno, że z tego względu powinnam chyba urodzić się pod inną szerokością geograficzną:)
książek: 2129
Sillie
25-01-2019 12:19
Gratuluję nagrodzonym, naprawdę szczerze.
Ale mam małe wątpliwości co do Naszej Księgarni. Oni wydają Michalakową, nie wiem, czy to właściwa wizytówka dla "wydawnictwa stulecia".
książek: 56
Lena
25-01-2019 12:55
Nie znam żadnego z tych tytułów, chyba ta lista nagrodzonych nie pokrywa się z popularnością.
książek: 2129
Sillie
25-01-2019 14:24
Nie żartuj sobie. O "Mirabelce" Harasimowicza jest bardzo głośno od pewnego czasu, a "Filary Ziemi" to przecież już niemalże klasyk. "Kamerdyner" był głośny w ubiegłym roku za sprawą ekranizacji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 270
Anna
26-01-2019 00:50
Moje gratulacje dla wszystkich wyróżnionych autorów książek oraz Wydawnictw.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Detoks

Łódź, w jednym z mieszkań zostają znalezione zmasakrowane i pocięte zwłoki młodej dziewczyny. Zamordowaną okazuje się studentka Martyna Bułecka; polic...

zgłoś błąd zgłoś błąd