Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11309/15-ksiazek-ktorych-ekranizacje-zobaczymy-w-2019-roku

15 książek, których ekranizacje zobaczymy w 2019 roku

8 wartościowy tekst

Oto 15 powieści, które w 2019 roku zobaczymy na wielkim ekranie. Zanim wybierzecie się do kin, koniecznie przeczytajcie książki, bo wiadomo „najpierw książka, później film”.

Chłopiec z burzy i inne opowiadaniaColin Thiele (wyd. Albatros)

Premiera: 18 stycznia

Reżyseria: Shown Seet, scenariusz: Justin Monjo, obsada: Jai Courtney, Goeffrey Rush, David Gulpilil, dystrybutor: Monolith Films

Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone ma­lutkie pelikany. Tak zaczyna się wzruszająca opowieść o przyjaźni chłopca z jednym z pelikanów, zwanym Panem Percivalem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży. Czy ich przyjaźń jest w stanie przetrwać?

Po wielu latach zamożny biznesmen Michael Kingsley powraca w rodzinne strony, by opowiedzieć ukochanej wnuczce o niezwykłym przyjacielu z dzieciństwa. Stojąc u progu życiowych podsumowań, rozumie, że to nie rodzinna fortuna, ale ta niezwykła opowieść jest czymś najcenniejszym, co może przekazać Madeline.

The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz, Angie Thomas (wyd. Papierowy Księżyc)

Premiera: 25 stycznia

Reżyseria: George Tillman Jr., scenariusz: Audrey Wells, obsada: Amandla Stenberg, Regina Hall, Russell Hornsby, dystrybutor: Imperial – CinePix

Starr Carter nieustannie balansuje między dwoma światami: biedną, w przeważającej części czarną dzielnicą, w której mieszka, a bogatą, w większości białą szkołą, do której uczęszcza. Chwiejna równowaga między tymi światami zostaje zakłócona, gdy Starr staje się świadkiem, jak policjant śmiertelnie rani jej najlepszego przyjaciela z dzieciństwa, Khalila. W obliczu presji ze strony społeczności Starr musi odnaleźć własny głos i stanąć w obronie wszystkiego, co uważa za słuszne.

Zwycięzca William C. Morris Award, National Book Award Longlist, Printz Honor Book, Coretta Scott King Honor Book, Bestseller „New York Timesa” i najlepszy debiut w kategorii „Autor 2017”

Złe wychowanie Cameron PostEmily M. Danforth (wyd. Balzer Bray)

Premiera: 25 stycznia

Reżyseria: Desiree Akhavan, scenariusz: Desiree Akhavan, Cecilia Frugiuele, obsada: Chloë Grace Moretz, John Gallagher Jr., Sasha Lane, dystrybutor: Aurora Films

Opowieść o losach Cameron Post, nastolatki z Montany, której rodzice giną w wypadku samochodowym. W tym samym czasie dojrzewająca dziewczyna odkrywa swój homoseksualizm. Cameron trafia pod opiekę babki ze strony ojca oraz konserwatywnej ciotki Ruth.

Kiedy krewni nakrywają dziewczynę w niedwuznacznej sytuacji z jej najbliższą przyjaciółką, Coley, postanawiają wysłać ją na obóz, gdzie ma przejść „terapię konwersyjną” i nauczyć się „właściwych ról płciowych”. Cameron poznaje tam nowych przyjaciół, z pomocą których postanawia zawalczyć o własne życie i przekonania.

O psie, który wrócił do domu, W. Bruce Cameron (Wydawnictwo Kobiece)

Premiera: 25 stycznia

Reżyseria: Charles Martin Smith, scenariusz: Cathryn Michon, obsada: Ashley Judd, Barry Watson, Alexandra Shipp, dystrybutor: United International Pictures

Po wielkim sukcesie uroczego Baileya, bohatera powieści „Był sobie pies”, nadszedł czas na wesołą suczkę Bellę. Bella to uroczy szczeniak, który trafia w ramiona Lucasa. Ponieważ mężczyzna nie może go zatrzymać w swoim mieszkaniu, postanawia podjąć ryzyko i zabiera go do szpitala, w którym pracuje. Pies wnosi mnóstwo radości w życie pacjentów. Jednak pracownicy Kontroli Zwierząt twierdzą, że zwierzę jest niebezpieczne ze względu na swoją rasę, która w Denver jest zakazana. Zrozpaczony Lucas musi rozstać się z ukochaną Bellą, która zostaje wywieziona do innego domu, poza granice stanu.

Mimo to pies nie zamierza żyć z dala od swojego najlepszego przyjaciela i postanawia wziąć sprawy we własne łapy. Teraz Bella staje przed ważnym wyzwaniem. Musi odnaleźć drogę do swojego człowieka. Wyrusza w wielką, pełną przygód i niebezpieczeństw podróż, aby wrócić do domu. Czy jeszcze zobaczy Lucasa?

W domu innegoRhidian Brook (wyd. Wielka Litera)

Premiera: 19 marca

Reżyseria: James Kent, scenariusz: Joe Schrapnel, Anna Waterhouse, obsada: Keira Knightley, Alexander Skarsgård, Jason Clarke, dystrybutor: Imperial – CinePix

Prowokacyjna powieść o zakazanej miłości w powojennych czasach, gdy już nikt nie był bohaterem. Hamburg, 1946 rok. Do zniszczonego wojną miasta przyjeżdża brytyjski pułkownik Lewis Morgan, który ma nadzorować odbudowę zdewastowanego Hamburga. Ponieważ jest na pozycji zwycięzcy, rekwiruje piękną posiadłość nad brzegiem Łaby, gdzie ma zamieszkać z żoną i jedynym synem, który przeżył wojnę. Lewis, którego poczucie sprawiedliwości jest silniejsze od nienawiści, nie chce wyrzucać z domu jego właściciela – niemieckiego wdowca z córką.

Choć okrucieństwa minionych lat zmieniły serca ludzi, pod gruzami wojny budzi się nadzieja, że znów będzie można żyć jak kiedyś. Podczas gdy dwie rodziny mieszkają pod jednym dachem, wrogość i strach stopniowo ustępują miejsca jeszcze bardziej niebezpiecznemu uczuciu – namiętności.

Ciemno, prawie nocJoanna Bator (wyd. W.A.B.)

Premiera: 22 marca

Reżyseria: Borys Lankosz, scenariusz: Magdalenę Lankosz, Borys Lankosz, obsada: Magdalena Cielecka, Anja Rubik, Aleksandra Konieczna, Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik, dystrybutor: Kino Świat

Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek.

Po jego śmierci grupa zbuntowanych mieszkańców gromadzi się wokół samozwańczego „syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ.

Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Gdzie jesteś, Bernadette?Maria Semple (wyd. Media Rodzina)

Premiera: 22 marca

Reżyseria: Richard Linklater, scenariusz: Scott Neustadter, obsada: Cate Blanchett, Billy Crudup, Kristen Wiig, Laurence Fishburne

Bernadette Fox nie cieszy się dobrą reputacją. Jej mąż, guru w środowisku Microsoftu, uważa, że jest niesłychanie uparta. Zdaniem sąsiadów i rodziców ze szkoły jej córki przynosi hańbę miastu i szkole. Dla orłów designu jest genialną rewolucjonistką w dziedzinie architektury. Dla swojej piętnastoletniej córki, Bee, najlepszą przyjaciółką i, po prostu, mamą.

Nagle Bernadette znika. Historia zaczyna się, gdy Bee przynosi znakomite świadectwo i prosi o obiecaną nagrodę: rodzinną wycieczkę na Antarktykę. Ale nasilająca się alergia Bernadette na Seattle – i na ludzi w ogóle – rodzi w niej taką agorafobię, że nawet w podstawowych czynnościach pomaga jej wirtualna asystentka z Indii. Podróż na kraniec świata może być więc sporym problemem. Żeby odnaleźć matkę, Bee zbiera e-maile, oficjalne dokumenty, prywatną korespondencję – tworząc wciągającą i wzruszającą powieść o niezrozumianym geniuszu i niezachwianej miłości córki do niedoskonałej matki.

„Gdzie jesteś, Bernadette?” to światowy bestseller, pełna humoru cięta satyra na współczesną rodzinę, mieszczaństwo, środowisko Microsoftu i informatyków w ogóle. Jest książką wyjątkową, wymykającą się wszelkiej klasyfikacji. Na nowo odkrywa zapomniany gatunek powieści epistolarnej. W dodatku autorka potrafi bawić czytelnika od początku do samego końca.

Cmętarz zwieżątStephen King (wyd. Prószyński i S-ka)

Premiera: 3 maja

Reżyseria: Kevin Kolsch, Dennis Widmyer, scenariusz: Jeff Buhler, David Kajganich, obsada: Jason Clarke, John Lithgow, Amy Seimetz

Przeprowadzka to zazwyczaj początek nowego życia, ale dla rodziny Creedów stała się początkiem ich końca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem – przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las; idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi – i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków, z napisem na bramie: CMĘTARZ ZWIEŻĄT (cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię...). Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają... i nie chcą słuchać ostrzeżeń.

Stephen King napisał tę powieść podczas pobytu w wynajętym domku w Orrington, w stanie Maine. Fakt ten nic by nie znaczył, gdyby nie cmentarz zwierząt, który znajdował się za domkiem...

Artemis FowlEoin Colfer (wyd. W.A.B.)

Premiera: sierpień 2019

Reżyseria: Kenneth Branagh, scenariusz: Michael Goldenberg, , obsada: Ferdia Shaw, Miranda Raison, Judi Dench, dystrybutor: Disney

Nowoczesna opowieść o wróżkach, trollach i elfach. Tytułowy Artemis to przedsiębiorczy i niezwykle inteligentny dwunastolatek, potomek sławnego przestępczego rodu. Pewnego dnia postanawia ukraść elfom ich legendarny skarb i przywrócić rodzinie renomę.

Najnowsza ludzka i krasnoludzka technologia, magiczne zaklęcia, szybka akcja i błyskotliwe dialogi – to wszystko sprawia, że „Artemis Fowl” może stać się prawdziwym zagrożeniem dla Harry'ego Pottera.

ToStephen King (wyd. Albatros)

Premiera: 6 września

Reżyseria: Andy Muschietti, scenariusz: Gary Daberman, obsada: James McAvoy, Jessica Chastain, Bill Hader, Jay Ryan, James Ransone, Andy Bean, dystrybutor: Warner Bros

Druga część najstraszniejszej historii Stephena Kinga. Tytułowe To stanowi metaforę tkwiącego w ludziach zła. 

W Derry w stanie Maine dochodzi do eskalacji zbrodni, okrutnych morderstw, gwałtów i tajemniczych wypadków. W kanałach miasteczka zalęgło się To. Bliżej nieokreślone, przybiera najróżniejsze postacie – klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach. Poluje na dzieci. Tylko dzieci potrafią dostrzec To. I dlatego właśnie one stają do walki z potworem.

Po dwudziestu kilku latach To powraca. Dzieci są już dorosłymi, ale muszą odnaleźć w sobie dziecięcą wiarę, lojalność i odwagę, by skutecznie stawić mu czoło.

Kobieta w oknieA.J. Finn (wyd. W.A.B.)

Premiera: 4 października

Reżyseria: Joe Wrihgt, scenariusz: Tracy Letts, obsada: Amy Adams, Julianne Moore, Gary Oldman, Wyatt Russell, dystrybutor: Fox 2000

Anna Fox straciła wszystko: szczęśliwą rodzinę, pracę i zdrowie. Od miesięcy nie wyszła z domu. Całe dnie spędza w Internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia, coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze…

Najwięcej uwagi poświęca Russellom, nowej rodzinie w tej okolicy i tak podobnej do tej, którą jeszcze niedawno sama miała. Jednak pewnej nocy widzi coś, czego nie powinna zobaczyć. Jej świat się rozpada, a na jaw wychodzą szokujące sekrety. Co jest prawdą, a co zmyśleniem? Kto jest w niebezpieczeństwie, a kto panuje nad sytuacją?

SzczygiełDonna Tartt (wyd. Znak Literanova)

Premiera: 11 października

Reżyseria: John Crowley, scenariusz: Peter Straughan, obsada: Nicole Kidman, Ansel Elgort, Sarah Paulson

Theo Decker cudem udaje się przeżyć wybuch. W irracjonalnym odruchu wykrada z ruin muzeum niewielki obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. 

Szczygieł, pilnie strzeżony symbol bezpowrotnie utraconego życia, będzie towarzyszył Theo w nieustającej podróży: od apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Z podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi na niego śmiertelne niebezpieczeństwo.

Szczygieł to epicka opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i bezlitosnych kolejach losu, którego nie da się oszukać. Powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. 

Małe kobietkiLouisa May Alcott (wyd. W.A.B.)

Premiera: 25 grudnia

Reżyseria: Greta Gerwig, scenariusz: Greta Gerwig, obsada: Emma Watson, Timothée Chalamet, Saoirse Ronan, Laura Dern

„Małe kobietki” to jedna z najpopularniejszych, uwielbianych przez kolejne pokolenia czytelniczek XIX-wiecznych powieści amerykańskich. Opowiada opartą na wspomnieniach autorki historię zubożałej rodziny Marchów. Cztery siostry – Meg, Jo, Beth i Amy – starają się jak mogą, by urozmaicać sobie bardzo skromne życie, a swym optymizmem i ogromnym entuzjazmem zarażają wszystkich dookoła, podczas gdy ich ojciec bierze udział w wojnie secesyjnej.

Cudownie staroświecka, niezwykle klimatyczna i urocza, ze świetnie naszkicowanymi portretami psychologicznymi, to jedna wielka pochwała rodziny, przyjaźni i szczerej miłości.

Zew krwiJack London (wyd. Zielona Sowa)

Premiera: 25 grudnia

Reżyseria: Chris Sanders, scenariusz: Michael Green, obsada: Harrison Ford, Karen Gillan, Dan Stevens, Omar Sy

Dla Bucka beztroskie lata szczenięce mijają z chwilą, gdy zostaje porwany i sprzedany poszukiwaczowi złota. Będzie musiał stawić czoło licznym niebezpieczeństwom ze strony dzikiej przyrody, ale i złych ludzi. To książka o niesamowitych przeżyciach dzielnego psa.

Książka została wydana pierwszy raz w 1903 roku i jest uważana za jedną z najważniejszych powieści dla dorastających Amerykanów.

Dobry omenTerry PratchettNeil Gaiman (wyd. Prószyński i S-ka)

Premiera: 2019 rok

Reżyseria: Douglas Mackinnon, scenariusz: Neil Gaiman, obsada: Michael Sheen, David Tennant, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Adria Arjona

Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszcze dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem. I to jest główny kłopot Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem starego przyjaciela Azirafala (autentycznego Anioła). Bo nie chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Najważniejsze jednak jest, by zabić Antychrysta. Kłopot w tym, że ma on dopiero 11 lat, kocha swego piekielnego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

Powiązane treści:
Co nas czeka w 2019 roku?

Przyjrzeliśmy się najgorętszym literackim zapowiedziom na cały rok 2019. Możemy zapewnić, że będzie to czytelniczo satysfakcjonujący rok, w którym nie zabraknie książek znanych autorów oraz ciekawych debiutów. Zaledwie pobieżny ogląd tego, co zaplanowali polscy i zagraniczni wydawcy, gwarantuje, że na półce „Chcę przeczytać” znajdzie się wiele dobrych tytułów.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 23  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1733
Renax
16-01-2019 04:56
O psie, Zew krwi oraz Bator.
książek: 167
Gabrysia
16-01-2019 08:28
After jeszcze!!!
książek: 288
matt4e
16-01-2019 10:03
słyszałem też ,że Opowieści z Narnii też xd pod koniec 2019 xd
książek: 51
dzidek99
16-01-2019 10:56
Bardzo mnie ciekawi "IT chapter 2". Oryginał z 1990 był wspaniały, w 2017 roku dostaliśmy, można powiedzieć remake dzieła Tommiego Lee Wallace'a który w moim mniemaniu był świetny, nie był przerażający lecz trzymał w napięciu.
Nie czytałem jeszcze książki, muszę się przyznać, dlatego jestem bardzo ciekawy co się stanie w drugiej części.
książek: 90
senoreugenio
18-01-2019 08:26
Zdziwion, iż nie ma nic o ekranizacji "Malowanego ptaka", czyli filmu, który wywoła w Polsce najprawdopodobniej olbrzymią zawieruchę.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Bazar złych snów

Książka ta jest zbiorem krótszych form literackich, których ja osobiście jakoś specjalnie nie darzę sympatią, być może dlatego tak długo zajęło mi czy...

zgłoś błąd zgłoś błąd