Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11295/co-nas-czeka-w-2019-roku

Co nas czeka w 2019 roku?

18 wartościowy tekst

Już wkrótce dokonacie wyboru, które książki zasługują na tytuł  Książek Roku 2018 w plebiscycie lubimyczytac.pl. Oczekując na jego start, przyjrzeliśmy się najgorętszym literackim zapowiedziom na cały rok 2019. Możemy zapewnić, że będzie to czytelniczo satysfakcjonujący rok, w którym nie zabraknie książek znanych autorów oraz ciekawych debiutów. Zaledwie pobieżny ogląd tego, co zaplanowali polscy i zagraniczni wydawcy, gwarantuje, że na półce „Chcę przeczytać” znajdzie się wiele dobrych tytułów.

Wydarzenia podzieliliśmy na premiery w języku polskim i oryginalnym. Istnieje szansa, że zagraniczne tytuły zostaną szybko przetłumaczone i błyskawicznie trafią na nasz rynek.

Premiery na rynku polskim:

1. Dobry kawałek literatury dla największych fanów kryminałów. Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA (wyd. Znak) trafi do księgarń już 16 stycznia. Mroczna tajemnica serii zbrodni i obsesja dziennikarki prowadzącej śledztwo to lektura obowiązkowa dla miłośników tego gatunku. A w naszym serwisie już znajdziecie jej oficjalną recenzję

2. Znienawidzona przez ludzkość, sfrustrowana Śmierć postanawia porzucić swoje zajęcie. To zaskakujące wydarzenie początkowo wydaje się błogosławieństwem, by później odsłonić skomplikowane zależności pomiędzy Kościołem, państwem i zwykłym codziennym życiem... Nowa powieść José Saramago Rozterki śmierci ukaże się nakładem wydawnictwa Rebis 5 lutego.

3. Nowa książka Anny H. Niemczynow Jej portret (wyd. Filia) będzie miała premierę 30 stycznia.

Maja Preis jest spełnioną kobietą. Odniosła zawodowy sukces, ma wspaniałą rodzinę i piękny dom. W pogoni za inspiracją, znudzona życiem, wyrusza w samotną podróż. Nieoczekiwanie spotyka miłość sprzed lat. Odżywają dawne wspomnienia i tęsknota za wyidealizowanym uczuciem. Maja staje przed trudnym wyborem. Jej serce rozpada się na milion kawałków, które próbuje pozbierać, aż w końcu nie ma już odwrotu…

Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt
Bo tego nie wiesz nawet sama Ty…

4. W lutym pojawi się długo wyczekiwana premiera książki Dzieci krwi i kości autorstwa Tomi Adeyemi (Wydawnictwo Dolnośląskie). Choć według pierwszych informacji miała być wydana dopiero we wrześniu, to uspokajamy czytelników: powieść trafi na księgarskie półki już 13 lutego!

Zélie jest półsierotą, ponieważ jej matka, obdarzona zdolnościami magicznymi, została zgładzona z rozkazu okrutnego króla. Ona sama mieszka w osadzie z chorym ojcem i bratem. Wkrótce udaje się na wyprawę, której celem jest przywrócenie światu magii. Wówczas zakochuje się w swoim wrogu, synu króla…

5. Dla fanów filmów mamy książkę Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej (wyd.W.A.B.), która pojawi się na rynku tuż przed oscarową galą. Jej autorką jest Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, znana w sieci jako Zwierz popkulturalny. Premiera książki również 13 lutego. Teksty publicystyczne Kasi znajdziecie także w naszym serwisie.

6. Nowa powieść Richarda Flanagana ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Tym razem będzie to powieść sensacyjna, która opowiada o tym, że do młodego pisarza zwraca się jeden z największych krętaczy w historii i zleca mu napisanie własnej autobiografii. Jedynym problemem jest czas, Ghostwriter ma na to jedynie sześć tygodni. Pierwsza osoba pojawi się na księgarskich półkach 27 lutego.

W środku nocy Kif Kehlmann, młody, początkujący pisarz, odbiera telefon. Głos z niemieckim akcentem. To Siegfried Heidl, najsłynniejszy oszust w dziejach Australii. Ukradł bankom 700 milionów dolarów i czeka na proces. Wplątany w niejasne powiązania z CIA, NASA i zabójstwo wspólnika, szuka kogoś, kto napisze jego autobiografię. W sześć tygodni.

Dla Kifa to propozycja życia – honorarium, wynoszące 10 tysięcy dolarów, mogłoby postawić jego rodzinę na nogi i pomóc mu skończyć własną powieść. Zgadza się. Jednak w miarę postępów pracy ma coraz więcej wątpliwości. Dlaczego człowiek, który z łatwością okpił wielkich tego świata, miałby nagle zrzucić wszystkie maski i otworzyć się przed niedoświadczonym pisarzem? Dlaczego do spisania historii swojego życia Heidl wybrał akurat jego – autora książki o tasmańskim modernizmie i kilku opowiadań? Czy to wszystko nie jest czasem kolejną grą, ostatnim wielkim przekrętem króla oszustów? A jeśli tak, to jaka w całej tej bladze ma być rola Kifa?

7. Vox, czyli nowość od wydawnictwa Muza. Feministyczna dystopia o świecie rządzonym przez mężczyzn, w którym kobiety mogą wypowiedzieć tylko sto słów dziennie. Prowokująca do myślenia powieść uznanej neurolingwistki Christiny Dalcher pojawi się w księgarniach 27 lutego. Stanowi ważny głos w ogólnoświatowej dyskusji o prawach kobiet. Pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, w którym panuje skrajna dyskryminacja, a także przypomina, dlaczego dziś powinniśmy mówić na ten temat głośniej i więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Człowiek wypowiada dziennie około 16 tysięcy słów. Wyobraź sobie, że możesz powiedzieć ich tylko 100. Na ręku masz zaciśniętą metalową bransoletkę, która liczy twoje słowa. Przekroczenie limitu oznacza silny ładunek elektryczny wymierzony w dłoń. Licznik zresetuje się o północy. Słowo pisane także ograniczono do minimum. Nie masz już dostępu do komputerów i książek. Nie mówisz i nie możesz pisać. Jak odnaleźć się w tym świecie? Najlepiej pozbyć się wszystkich zbędnych językowych ozdobników, odpowiedzi na pytania ograniczyć do dwóch słów: tak lub nie. Nie pytać dzieci, jak poszło w szkole. Nie wdawać się w dyskusje. Nie sprzeciwiać się werbalnie.

Neurolingwistka dr Jean McClellan większość życia poświęciła badaniom naukowym, a protesty i politykę do tej pory zostawiała innym. Teraz musi żyć w milczeniu i ważyć każde słowo ze swojego dziennego limitu. I nie jest w tym odosobniona. Nowy rząd pod naciskiem grupy fundamentalistów wypowiedział otwartą wojnę nowoczesnemu feminizmowi. 

8. Natomiast marzec będzie należał do Rachel Kushner, zeszłorocznej finalistki Nagrody Bookera. Jej powieść „Mars Room” pojawi się nakładem wydawnictwa W.A.B. Jest to niebanalny obraz życia na marginesie społeczeństwa – bohaterka książki przebywa bowiem w więzieniu dla kobiet. 

9. Cassandra Clare powraca na półki polskich księgarń. W kwietniu ukaże się jej najnowsza powieść Królowa powietrza i ciemności (wyd. Mag). 

10. Wydawnictwo Poznańskie nie zwalnia tempa i obiecuje nam w tym roku kolejną powieść Victorii Schwab. W ręce czytelników ma trafić „Vicious”, czyli książka okrzyknięta mianem bestsellera „The New York Times”. To historia  dwóch nastolatków, którzy w poszukiwaniu wiedzy i doświadczeń związanych ze śmiercią powoli zaczynają przekraczać kolejne granice. Pierwsze ustalenia co do daty premiery to kwiecień.

11. „Serotonina” to nowa powieść Michela Houellebecqao której wciąż niewiele wiemy, ponieważ autor nie chce zdradzać na jej temat żadnych szczegółów. Książka ukaże się 15 maja nakładem wydawnictwa W.A.B.

12Harry Hole powraca! Kto lubi mocne skandynawskie kryminały, ten może już zacierać ręce. Nowa książka Jo Nesbø Nóż (Wydawnictwo Dolnośląskie), będzie miała premierę w czerwcu. Gdy pewnego dnia Harry budzi się skacowany, odkrywa, że jest pokryty krwią i nic nie pamięta. Harry nie tylko będzie musiał zmierzyć się ze swoim śmiertelnym wrogiem, ale także przetrwać osobiste piekło.

13. Wspólna książka Adama Silvery i Becky Albertalli pojawi się w Polsce w połowie roku. „What If It`s Us” (wyd. We Need Ya) to historia Bena i Arthura, których ścieżki skrzyżowały się w Nowym Yorku. Książka dwóch autorów, którzy w zeszłym roku podbili rynek powieści młodzieżowych i serca czytelników.

14. Powieść, którą już w 2018 roku nazwaliśmy jedną z najgrubszych książek 2019 roku, to nowa książka Samanthy Shannon zatytułowana „The Priory of the Orange Tree”. Możemy Wam zdradzić, że jej polski tytuł będzie brzmiał „Zakon drzewa pomarańczy”, a premiera została zaplanowana na wrzesień! A jeśli ciekawość nie daje Wam spać, to wydawnictwo SQN może podarować Wam jej darmowy fragment!

15. Czarne słońce (wyd. Świat Książki) pióra Jakuba Żulczyka to książka, o której jej autor – podobnie jak Houellebecq w przypadku „Serotoniny” – powiedział niewiele. Poinformował jedynie w swoich mediach społecznościowych, że nad nią pracuje i ukaże się jesienią.

16. Ostatnia, niedokończona książka D.F. Wallace'a zatytułowana „Blady król” (wyd. W.A.B.) ukazała się w 2011 roku i znalazła się w finale Nagrody Pulitzera. Znajdziemy w niej stop-klatki z życia ludzi z Biura Izby Rozliczeń Skarbowych. To właśnie tej powieści Wallace poświęcił ostatnie 10 lat swojego życia.  

17. Na zakończenie nie lada gratka dla wielbicieli mrocznych, skandynawskich klimatów. Nowość Camilli Läckberg „Złota klatka” rozpocznie nowy cykl thrillerów, które na rodzimym rynku wyda wydawnictwo Czarna Owca.

Premiery na rynku zagranicznym:

1. Na początku tego roku, czyli 29 stycznia, na amerykańskim rynku pojawi się książka Leigh Bardugo. Początek nowej dylogii, która ma łączyć świat z Trylogii Grisza i Szóstki wron, będzie nosić tytuł King of Scars. Istnieje szansa, że skoro książka zostanie wydana już na początku roku, to do końca 2019 pojawi się również w polskim przekładzie.

2. Nowa książka Angie Thomas. W zeszłym roku do polskich cztelników trafiła jej pierwsza powieść, wielokrotnie nagradzana The Hate U Give. Nienawiść, którą dajesz. W styczniu do kin trafi film na jej podstawie. Akcja „On The Come Up” rozgrywać się będzie na tym samym osiedlu, co „Nienawiść, którą dajesz”. Główna bohaterka spróbuje spełnić swoje marzenie i zostać raperką. 

3. Nowa powieść Marlona JamesaBlack Leopard, Red Wolf” ukaże się na amerykańskim rynku w przyszłym miesiącu. 

4. Marc Elsberg na swoim profilu na Facebooku oświadczył, że 25 lutego na niemieckim rynku pojawi się jego nowa książka. Autor ma na swoim koncie takie bestsellery, jak: Blackout, Zero i Helisa. Jego nowa powieść będzie nosić tytuł „Gier”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Chciwość”. Wiadomość z ostatniej chwili! Wydawnictwo W.A.B. wyda książkę w IV kwartale 2019 - czyli premiera na Targach Książki w Krakowie. 

5Cassandra Clare powróci z nową powieścią. Do Świata Nocnych Łowów zostaną włączone dwa nowe cykle. Pierwszy „The Last Hour” rozpocznie się książką Chain of Gold. Na amerykańskim rynku powieść ma się ukazać 19 listopada. Będzie stanowić uzupełnienie tego, co działo się między „Diabelskimi maszynami” a „Darami anioła”. Natomiast The Red Scrolls of Magic to pierwszy tom trylogii „The Eldest Curses”, która ma się skupiać na postaciach Aleca i Magnusa. Książka ma się ukazać 9 kwietnia.

6. Nowa powieść Thomasa Harrisa zostanie wydana po 13 latach milczenia. Co prawda nie znamy jeszcze polskiej daty premiery, ale tej książki nie mogło tu zabraknąć. Światowa premiera będzie miała miejsce 21 maja! Oczekując na tę nowość, możecie ponownie cieszyć się historią Hannibala. Wydawnictwo Sonia Draga wznowiło już pierwszy tom, a kolejne są w przygotowaniu.

711 lipca ukaże się nowa książka Davida Nichollsa. Po pięcioletniej przerwie na rynku wydawniczym Nicholls powraca z powieścią „Sweet Sorrow”. 

8. Nowy zbiór opowiadań brytyjskiej pisarki Zadie Smith „Grand Union” ukaże się 3 października. Książka będzie zawierać 10 całkowicie nowych historii oraz 10 napisanych i opublikowanych w ciągu ostatnich 20 lat.

9. Nowa powieść Rainbow Rowell to na długo wyczekiwana kontynuacja Nie poddawaj się. „Wayword sons” zapowiadana jest na połowę roku, ale to i tak dość optymistyczna wizja, biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o roku 2020.

10. A na zakończenie naszego zestawienia Elizabeth Gilbert, autorka bestsellerowej powieści Jedz, módl się, kochaj, zapowiada nową książkę pod tytułem "City of Girls". Wydawnictwo Rebis na pewno dołoży wszelkich starań, aby polskie wydanie trafiło do czytelników jeszcze w tym roku. Czekamy!

Jak zatem widzicie, będzie się działo. Wystarczy, że będziecie zaglądać na lubimyczytac.pl, a nie umkną Wam żadne z najważniejszych wydarzeń i książkowych premier. Obiecujemy, że będziemy na bieżąco informować o tym, co w literackim świecie piszczy.

Powiązane treści:
Zimowe zapowiedzi wydawnicze

Podejrzeliśmy zimowe zapowiedzi, by sprawdzić, jakich gorących nowości możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach. Zaplanujcie dobrze czas na czytanie, bo jest w czym wybierać. Zobaczcie sami!więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 42  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 834
Ambrose
13-01-2019 11:55
Już w kwietniu powieść, dzięki której Yukio Mishimy ugruntował swoją wysoką pozycję literacką:

Wyznanie maski Wyznanie maski
książek: 338
Rafał
13-01-2019 19:34
W 2019 roku Remigiusz M. nawiąże współpracę z programistami i wspólnie napiszą generator gniotów, aby wypuszczać przynajmniej jedną książkę w miesiącu. ;)
książek: 1116
Zuba
13-01-2019 21:47
Ja obstawiam, że dawno to zrobił. Kupił na amerykańskiej licencji taki generator, Tess Gerristen pomogła wybrać.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 337
fossa
13-01-2019 19:53
Ubolaweam na brakiem polskich wydań zwycięzców Nagrody Goncourt
z ostatnich lat:
L'ordre du jour
et
Leurs enfants après eux
plus
"De mere inconnue" wydaje się ciekawe
książek: 63
Magdalena
13-01-2019 23:46
Nie mogę się po prostu doczekać powrotu Harry'ego. :)
książek: 179
Sofija
16-01-2019 23:06
... oraz 15 nowych książek Remigiusza Mroza :) Remigiusz Mróz
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zamieć

Co kieruje ludźmi , gdy pewnego dnia nic nikomu nie mówiąc , nie zabierając ze sobą nawet dokumentów, wychodzą z domu po przysłowiowe „jabłka” i prze...

zgłoś błąd zgłoś błąd