Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11233/prolog-cotygodniowy-program-o-ksiazkach-w-sieci

„Prolog” – cotygodniowy program o książkach w sieci

7 wartościowy tekst

„W moich książkach w ogóle przyroda i to, co się dzieje na zewnątrz, to też jest bohater”. „Pisarz z natury rzeczy jest człowiekiem, który w siebie mocno wątpi”. „Jestem grafikiem, trochę na wagarach, ale grafikiem”. A to tylko wybrane wypowiedzi, które mogliśmy usłyszeć w programie „Prolog”. Za nami już 25 odcinków i nie możemy się doczekać kolejnych. W najnowszym odcinku gościem była Katarzyna Puzyńska.

„Prolog”, program o książkach, wystartował w czerwcu. Każdy z nich budowany jest wokół gościa programu i jego zazwyczaj, najnowszej książki. Do dziś przed kamerami usiedli tacy autorzy, jak: Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Zygmunt Miłoszewski, Vincent V. Severski, Sylwia Chutnik, Marcin Wicha, Magdalena Witkiewicz, Ryszard Ćwirlej, a ostatnio Robert Biedroń czy Katarzyna Puzyńska. Ekipa „Prologu” gościła też na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i na Festiwalu „Literacki Sopot”.

Pierwszym punktem odniesienia byli moi rodzice, pierwszym żródłem informacji byli moi rodzice, którzy w ogóle są ciut młodsi od bohaterów powieści, ale nie są nastolatkami. Pamiętają lata 60. i to głównie z ich pamięci korzystałem na początku pracy. I to w ogóle była super przygoda. Tak słuchałem i myślałem: „hmmm... czemu w ogóle potrzebowałem książki, żeby z nimi o tym pogadać?”.

Emitowane przez pierwsze miesiące wyłącznie na YouTubie odcinki miały od kilku do kilkudziesięciu tysięcy wyświetleń. Rekordzistą jest ten, którego gościem był Remigiusz Mróz. Na YT trafiają zresztą nie tylko kolejne edycje „Prologu”, ale również wywiady liczące nawet pół godziny (Katarzyna Bonda), długości. Sam „Prolog” nie trwa zaś więcej niż 10 minut, aby utrzymać uwagę i zainteresowanie widza przyzwyczajonego do internetowego formatu.

Pisarz z natury rzeczy jest człowiekiem, który w siebie mocno wątpi. (...) Gdybym na jakiś pseudonim literacki się porwał w przyszłości, co wcale nie jest wykluczone, to nie. To zakumufluję się już tak, że tym razem nikt nie będzie wiedział przez 10 lat.

Każda edycja zawiera rekomendacje nowości wydawniczych, recenzje oraz konkursy, w których można wygrać czytniki e-booków i abonamenty do Legimi. Przy polecanych książkach pojawiają się rownież ocena użytkowników serwisu lubimyczytac.pl dotycząca danej pozycji. Program prowadzi Agnieszka Błaszczyk.

Czułam ulgę i taki rodzaj satysfakcji, że udało mi się ten syzyfowy kamień wnieść na górę. (...) Miałam już dosyć pod koniec.

W najnowszym odcinku pojawiła się Katarzyna Puzyńska, która opowiadała o swojej nowej książce - Rodzanice.

W moich książkach w ogóle przyroda i to, co się dzieje na zewnątrz, to też jest bohater.

A to dopiero pierwszy etap pracy nad „Prologiem”. Już nie możemy się doczekać, aż będziecie mogli zobaczyć nowe odcinki.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 8  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2061
LubimyCzytać
13-12-2018 11:38
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1044
betsy
13-12-2018 22:16
Wstyd się przyznać, ale dotąd nie znałam tego programu. Dzięki waszemu przypomnieniu obejrzałam kilka bardzo interesujących i świetnie przeprowadzonych wywiadów z pisarzami, których czytam albo czytałam: Marcinem Wichą, Mariuszem Czubajem, Wojciechem Chmielarzem, Zygmuntem Miłoszewskim, Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską, Remigiuszem Mrozem. Najsłabiej zrealizowany był ten z jednym z moich... Wstyd się przyznać, ale dotąd nie znałam tego programu. Dzięki waszemu przypomnieniu obejrzałam kilka bardzo interesujących i świetnie przeprowadzonych wywiadów z pisarzami, których czytam albo czytałam: Marcinem Wichą, Mariuszem Czubajem, Wojciechem Chmielarzem, Zygmuntem Miłoszewskim, Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską, Remigiuszem Mrozem. Najsłabiej zrealizowany był ten z jednym z moich ulubionych autorów Ryszardem Ćwirlejem, bo przeprowadzony był w jakimś strasznie hałaśliwym miejscu (dodano napisy, ale myślę, że pisarzowi kiepsko się rozmawiało), i może dlatego był taki krótki. Można się było dowiedzieć nie tylko co jest dla nich ważne w pisaniu, ale także którzy się lubią, a którzy nie bardzo... Chętnie obejrzałabym wywiad z Grzegorzem Kalinowskim i Robertem Małeckim przeprowadzony przez tą samą (mądrą i nienachalną) dziennikarkę!
pokaż więcej
książek: 164
mati7500
14-12-2018 11:51
Też nie znam tego cyklu. A gdzie on jest umieszczony.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 286
Jagłosia
13-12-2018 22:22
Przeczytałam cztery pierwsze książki Puzyńskiej. Trzy bez szału, "Trzydziesta pierwsza" całkiem niezła, z lekko horrorowym klimatem. Ale nie o tym chciałam. Zajrzałam na jej fanpage na Facebooku. Owszem, być może nie powinien żyć on wyłącznie jej twórczością, ale ile można wklejać postów o nowej fryzurze, tatuażach i wrzucać fotek z kolejnych sesji zdjęciowych? Najgorsze jednak jest to, że... Przeczytałam cztery pierwsze książki Puzyńskiej. Trzy bez szału, "Trzydziesta pierwsza" całkiem niezła, z lekko horrorowym klimatem. Ale nie o tym chciałam. Zajrzałam na jej fanpage na Facebooku. Owszem, być może nie powinien żyć on wyłącznie jej twórczością, ale ile można wklejać postów o nowej fryzurze, tatuażach i wrzucać fotek z kolejnych sesji zdjęciowych? Najgorsze jednak jest to, że sądząc po ilości lajków i komentarzy, na takie posty jest odzew, podczas gdy na przykład o wiele ciekawszy content wrzucany przez Chmielarza przechodzi totalnie bez echa. Smutne, że w dzisiejszych czasach aby być cenionym pisarzem musisz jednocześnie stać się celebrytą.

PS Ciekawe jest też to, że w tym materiale pani Katarzyna zrobiła wszystko, by ukryć i fryzurę, i tatuaże (z których jeden ma na przykład na szyi, pod brodą). Nie wiem, jak to interpretować, ale w gruncie rzeczy jedyne sensowne wytłumaczenie nasuwa się samo.
pokaż więcej
książek: 1274
Batalia
14-12-2018 00:08
Dokładnie! Chyba jeszcze gorzej jest na insta, tam w ogóle jej książki giną w potoku selfiaczków, a to ze spaceru, a to z szafy, a to z windy, a to z poczekalni u tatuażysty... Tu też warto porównać content do profilu Chmielarza. No ale followersów niemal cztery razy mniej :/

No i samo nasuwa się pytanie, gdzie kończy się "wyrażanie siebie" a zaczynają problemy. Nie wierzę, że dziewczyna...
Dokładnie! Chyba jeszcze gorzej jest na insta, tam w ogóle jej książki giną w potoku selfiaczków, a to ze spaceru, a to z szafy, a to z windy, a to z poczekalni u tatuażysty... Tu też warto porównać content do profilu Chmielarza. No ale followersów niemal cztery razy mniej :/

No i samo nasuwa się pytanie, gdzie kończy się "wyrażanie siebie" a zaczynają problemy. Nie wierzę, że dziewczyna wytatuowana na całym ciele i z głową ogoloną na łyso nie ma kompleksów. I to poważnych.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 371
Marcin
24-12-2018 12:03
Pierwsze słyszę o tym kanale na YT. Będę musiał zajrzeć i pooglądać. Mam nadzieję że to nie jest kanał tylko dla tych co siedzą w samych romansidłach i ambitnych i wybitnych książkach. Że znajdzie się coś dla fanów pulpy, literatury rozrywkowej, klasy B szeroko rozumianej. Muszę pooglądać i sprawdzić.
książek: 248
ao12
31-12-2018 15:17
Znam, i co tydzień oglądam 🤣
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Żmijowisko

No sorry , ale thriller to to nie jest. Taka historia bardzo kojarząca mi się z "rodzinną" aferką z polskiego paradokumentu. Niby coś się dz...

zgłoś błąd zgłoś błąd