Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11189/factfulness-dlaczego-swiat-jest-lepszy-niz-myslimy

„Factfulness”: dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy

8 wartościowy tekst

Sprzedaż książki „Factfulness” zmarłego w 2017 roku Hansa Roslinga przekroczyła właśnie milion egzemplarzy. Profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca TED w porywający sposób wyjaśnia w niej, dlaczego tak bardzo mylimy się w ocenie świata.

Factfulness to nawyk wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty.

Kiedy ktoś zadaje nam proste pytania na temat światowych trendów – np. jaki procent światowej populacji żyje w biedzie; dlaczego liczba ludności na świecie rośnie; jaki procent dziewcząt kończy szkołę podstawową – zwykle udzielamy błędnych odpowiedzi. I to do tego stopnia, że szympans, który wybiera je losowo, uzyskuje lepszy wynik od nauczycieli, dziennikarzy, laureatów Nagrody Nobla czy bankierów inwestycyjnych.

Trzy minuty z Hansem Roslingiem zmienią Twoje spojrzenie na świat.
„Nature”

W książce Factfulness profesor zdrowia międzynarodowego i wykładowca konferencji TED Hans Rosling wraz z dwoma wieloletnimi współpracownikami, Anną i Olem, proponują nowe, dość radykalne wyjaśnienie tego zjawiska. Opisują dziesięć instynktów, które zakłócają nasz punkt widzenia – począwszy od tendencji do podziału świata na dwa obozy („my” i „oni”), poprzez sposób, w jaki odbieramy informacje medialne (w których dominuje strach), a kończąc na tym, jak postrzegamy postęp (zwykle zakładamy, że wszystko idzie ku gorszemu).

Okazuje się, że nasz świat pomimo swoich niedoskonałości znajduje się w znacznie lepszym stanie, niż się spodziewamy. Nie oznacza to jednak, że prawdziwe zagrożenia nie istnieją. Jednak gdy nieustannie martwimy się o wszystko, zamiast skupiać się na faktach i na ich podstawie budować sobie obraz świata, możemy nie zauważyć tego, co naprawdę nam zagraża.

Inspirująca i rewolucyjna, pełna interesujących anegdot i poruszających historii. „Factfulness” jest książką, którą należy przeczytać, ponieważ zmieni ona twój sposób postrzegania świata.

Specjalnie dla was mamy test, który autor książki przeprowadził w 2017 roku. Koniecznie sprawdźcie, jaki będzie wasz wynik.

Książka pojawiła się na półkach księgarskich 31 października nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

artykuł sponsorowany


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 19  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 747
Kubencjusz_Ziegler
06-12-2018 07:06
taki trochę naciągany ten quiz.
książek: 1347
Monika
09-12-2018 15:02
Artykuł bardzo sponsorowany i mocno nastawiony na sprzedaż książki, bo nawet maks w teście owocuje zaleceniem jej przeczytania:

Wow, poszło Ci naprawdę dobrze. Książka „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” pomoże Ci uzupełnić swoją wiedzę i dostrzegać jeszcze więcej. Dowiesz się też, dlaczego innym poszło gorzej od Ciebie i jak...

Artykuł bardzo sponsorowany i mocno nastawiony na sprzedaż książki, bo nawet maks w teście owocuje zaleceniem jej przeczytania:

Wow, poszło Ci naprawdę dobrze. Książka „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” pomoże Ci uzupełnić swoją wiedzę i dostrzegać jeszcze więcej. Dowiesz się też, dlaczego innym poszło gorzej od Ciebie i jak wystrzegać się ich błędów.


:)
pokaż więcej
książek: 85
Marcel
11-12-2018 22:12
Jeżeli o mnie chodzi to nigdy za bardzo nie interesowałem się takimi statystykami, więc mój wynik 4/12 raczej nie wynika z kierowania się stereotypami, co po prostu braku wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Myślę więc, że taki prosty czynnik może tu też grać dużą rolę... Co oczywiście nie pozostaje w sprzeczności z główną ideą tej książki.
książek: 5890
Fidel-F2
12-12-2018 08:50
Jeśli nie masz wiedzy, to czym się kierujesz? Najprędzej stereotypami właśnie.
książek: 1428
Rudzielec
12-12-2018 09:14
A co z logiką, zdrowym rozsądkiem i intuicją? ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 365
Petroniusz
13-12-2018 10:11
U mnie 10/12 - co nie oznacza że jakoś szczególnie optymistycznie oceniam to co się dzieje wokół, ZWŁASZCZA w kwestii klimatu (który za chwile wyzeruje nam wszystkie inne problemy).
Rozumiem że w teście chodzi o zauważenie ogólnych tendencji, niż dokładnych danych - których raczej mało kto zna.
Dla mnie takim przykładem jest pytanie o poziom ubóstwa - tak rzeczywiście na świecie spada,...
U mnie 10/12 - co nie oznacza że jakoś szczególnie optymistycznie oceniam to co się dzieje wokół, ZWŁASZCZA w kwestii klimatu (który za chwile wyzeruje nam wszystkie inne problemy).
Rozumiem że w teście chodzi o zauważenie ogólnych tendencji, niż dokładnych danych - których raczej mało kto zna.
Dla mnie takim przykładem jest pytanie o poziom ubóstwa - tak rzeczywiście na świecie spada, jednocześnie zaś w spektakularny sposób rosną nierówności społeczne.
Większość dwutlenku węgla ma pochodzenie naturalne, jednocześnie to my mamy radykalny wpływ na zmiany klimatu etc. etc.
Z danymi tak to jest że są ważne, ale w znaczeniu tendencji, w kontekście i w interpretacji i to rozbijają się chyb dyskusje.

Choć fakt, że fakty tak mało znane, rzeczywiście ustawia dyskusje
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Czarownica

Jak zawsze Camila Lackberg nie zawiodła. Każda jej cześć jest inna i już można byłoby przypuszczać że nic nowego nie wymyśli a jednak... Czarnowica je...

zgłoś błąd zgłoś błąd