Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11175/trendy-listopada-lubimyczytac-pl

Trendy listopada lubimyczytać.pl

3 wartościowy tekst

Za nami obfity w premiery listopad. Czas więc na zestawienie najpopularniejszych książek miesiąca. Nowości czy starsze tytuły – które z nich zyskały najwięcej uwagi czytelników? Zobaczcie!

W listopadzie Ślepnąc od świateł Jakuba Żulczyka zdeklasowało konkurencję, stając się niekwestionowanym liderem zestawienia. Na popularność wydanej po raz pierwszy cztery lata temu książki wpłynął bardzo dobrze oceniany serial produkcji HBO. Tuż za nią na podium plasuje się „365 dni” Blanki Lipińskiej. Nowość tej autorki również weszła do zestawienia, zajmując czwarte miejsce. O obu tych książkach przeczytacie w naszym artykule Ostrzeżenie: książka tylko dla dorosłych.

Po raz kolejny w rankingu znalazł się Tatuażysta z  Auschwitz, który wraz z Za zamkniętymi drzwiami cieszy się niesłabnącą popularnością. Czytelników, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z powieścią Heather Morris, zachęcamy do wysłuchania audiobooka czytanego przez Filipa Kosiora. Naprawdę warto!

Wśród dziesięciu najpopularniejszych książek znalazły się też dwie powieści na miłośników romansów:  Wszystkie nasze obietnice dwukrotnej zwyciężczyni naszego plebiscytu, Colleen Hoover, oraz After. Płomień pod moją skórą Anny Todd, która swoją karierę pisarską rozpoczęła w serwisie Wattpad. To właśnie tam jej doceniane przez czytelników fanfiki odnaleźli i postanowili wydać przedstawiciele wydawnictw.

Z nowości w pierwszej dziesiątce natkniecie się na Królestwo Szczepana Twardocha, czyli kontynuację losów bohaterów bestsellerowego Króla. Zestawienie zamyka natomiast wydany 2 listopada przez wydawnictwo Dowody na istnienie zbierający wysokie oceny zbiór Mariusza Szczygła Nie ma. Użytkowniczka vandenesse pisze o nim:

W jednym z tekstów, a nawet w kilku, Szczygieł daje nam tak dużo z siebie, teksty są tak mocno osobiste, że czytałam z największą ostrożnością, z uważnością, a nawet z lekkim popłochem, żeby nie okazało się, że tej książki jednak nie ma...

Zapraszamy do zapoznania się z Trendami listopada lubimyczytać.pl.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytac.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej ocenianie, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

Powiązane treści:
Ostrzeżenie: książka tylko dla dorosłych

Dziś pojawiły się na moim biurku dwie książki. Z jednej okładki łypie na mnie okiem dość interesujący mężczyzna, z drugiej całkiem atrakcyjna kobieta. To sprzedażowe hity, które na listach książkowych bestsellerów utrzymują się już długie tygodnie. I chcę zadać wam – czytelnikom, wydawcom, księgarzom i całej branży książkowej – pytanie: dlaczego na okładkach książek nie umieszcza się informacji „dozwolone od lat 18”?więcej
Opowieść o zemście nigdy nie będzie czarno-biała

Ze współtwórcą serialu „Belfer” i autorem kultowych już książek „Ślepnąc od świateł" i „Zrób mi jakąś krzywdę" – Jakubem Żulczykiem – o tym, co skrywa się pod powierzchnią: przekleństwach, używkach i przemocy, o naszej skłonności do dysfunkcji oraz o historii zemsty i rozpadającej się rodziny w nowej powieści „Wzgórze psów" – rozmawia Zofia Karaszewska.

 więcej
Jesienne zapowiedzi wydawnicze

Jesień rozgościła się na dobre - w kalendarzu i za oknem. Krakowskie Targi Książki za pasem - najwyższy więc czas sprawdzić jakie tytuły przygotowały wybrane wydawnictwa. Wśród naszych propozycji odnajdą się zarówno miłośnicy prozy artystycznej, jak i tej rozrywkowej. Czytelnicy poezji i biografii także znajdą coś dla siebie! Nie zabraknie głośnych nazwisk, jak i debiutantów.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 41  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 585
Edyta
03-12-2018 19:15
Taki ranking jest bez sensu.
Miesiąc temu odbyła się ciekawa dyskusja na ten temat, ale chyba nic mądrego z tego nie wynikło.
książek: 308
Jagrys
03-12-2018 20:37
Bo temat powraca regularnie jak cykl, nieprzymierzając, miesięczny. ;q
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 172
Mysza
04-12-2018 15:00
Nie rozumiem czemu książki Blanki Lipińskiej są w tym zestawieniu....
książek: 1212
Nesihonsu
04-12-2018 17:40
Prawdopodobnie z tego samego powodu dla którego ludzie wolą słuchać Beyonce zamiast np. Góreckiego.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 125
Gryzek
04-12-2018 15:48
Te "trendy" to w większości przypadków zwykłe gnioty.
książek: 1008
marcin
09-12-2018 15:39
Miałem cichą nadzieję że Twardoch będzie zdecydowanie wyżej. 2 i 4 miejsce to jakieś nieporozumienie.
książek: 1346
Monika
09-12-2018 16:19
Nieporozumieniem to są te comiesięczne zestawienia, natomiast miejsca zajmowane przez poszczególne książki są prostą konsekwencją zasad, według których się te "trendy" wyznacza. To nie jest zestawienie książek najlepiej ocenianych, najczęściej czytanych, najczęściej kupowanych czy wzbudzających chęć przeczytania u największej liczby użytkowników. To jest zestawienie książek, które miały... Nieporozumieniem to są te comiesięczne zestawienia, natomiast miejsca zajmowane przez poszczególne książki są prostą konsekwencją zasad, według których się te "trendy" wyznacza. To nie jest zestawienie książek najlepiej ocenianych, najczęściej czytanych, najczęściej kupowanych czy wzbudzających chęć przeczytania u największej liczby użytkowników. To jest zestawienie książek, które miały największą klikalność, najwięcej wejść na stronę. Czyli tych, o których było najgłośniej, które były wyszukiwane bezpośrednio na LC, których ludzie spoza LC szukali przez google i znajdowali na LC, do których prowadziły linki w różnych miejscach sieci, w które ludzie klikali. Każda reklama daje szansę, że ktoś wyszuka tytuł i przeczyta opis czy jakąś recenzję żeby przekonać się, co to za książka i czy ją chce. Każdy artykuł sponsorowany, konkurs, inny tekst na LC odsyłający do książki daje szansę na kliknięcie. Recenzje blogerów i opisy promowanych tytułów w księgarniach, jeśli zawierają link do LC, dają kliknięcia. I wreszcie każde oburzenie na książkę takich czy innych środowisk, każda kontrowersyjna wypowiedź piętnująca takie czy inne wady książki, zwłaszcza niewłaściwe przedstawienie w niej seksu, religii, miejsca kobiety w społeczeństwie i innych popularnych tematów, każdy szum medialny wpływa na wzrost liczby kliknięć. Bo ludzie sprawdzają o co ten hałas, co to za książka. I choćby wszyscy po samym zerknięciu na okładkę ze wstrętem stronę zamknęli, choćby nikt książki nie chciał czytać, choćby ocena była 1,0, to i tak kliknięcia się liczą i książka jest "popularna" - bo ludzie chcieli się dowiedzieć co to za gówno. Przy takich kryteriach doboru książek do zestawienia dziwi i zaskakuje jakikolwiek przyzwoitej jakości tytuł gdziekolwiek w czołówce.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 150
deltakom
31-12-2018 07:05
Statystyka wejść na opis książki , to zupełna pomyłka , świadczy jedynie o skuteczności promocji . Portal LC , nie jest stroną biznesowo-marketingową , tylko czytelniczą . Ranking miesiąca , czy roku powinien zatem dotyczyć czytelnictwa , a nie poziomu zainteresowania i skuteczności reklamy . Ja osobiście chciałbym wiedzieć , jakie książki są najbardziej poczytne lub jakie uzyskały najwyższe... Statystyka wejść na opis książki , to zupełna pomyłka , świadczy jedynie o skuteczności promocji . Portal LC , nie jest stroną biznesowo-marketingową , tylko czytelniczą . Ranking miesiąca , czy roku powinien zatem dotyczyć czytelnictwa , a nie poziomu zainteresowania i skuteczności reklamy . Ja osobiście chciałbym wiedzieć , jakie książki są najbardziej poczytne lub jakie uzyskały najwyższe oceny . Przekładając to na język statystyki , chciałbym dowiedzieć się , która z książek w danym miesiącu była najczęściej opiniowana przez czytelników i która uzyskała najwyższe oceny . Ilość opinii świadczy o tym jak często pozycja była naprawdę przeczytana , a ilość gwiazdek powiedziałaby mi , którą z powieści czytelnicy oceniają najwyżej .
Inną sprawą jest wrzucanie wszystkich działów do "jednego worka" , skutkuje to tym , że w zestawieniu mamy romans Colleen Hoover obok "Tatuażysty z Auschiwitz" . To jakaś paranoja . Podział na gatunki podpowiedziałby wielbicielom danego działu literatury kilka tytułów , a nie jeden . Dzięki takim statystykom byłoby łatwiej znaleźć to co poczytne i wartościowe .
pokaż więcej
książek: 10057
tsantsara
03-01-2019 08:41
Zgadzam się po części co do postulatu udostępniania statystyk tworzonych co miesiąc na podstawie najwyższej oceny przez czytelników oraz stratyfikacji wg kategorii. Po części, ponieważ nie łudźmy się, da to bardzo podobny obraz: czytelnicy będą oceniać na bieżąco rzeczy "modne", o których się mówi, czyli siłą rzeczy te podparte najsilniejszą reklamą. Poza tym nie każdy tytuł, zwłaszcza... Zgadzam się po części co do postulatu udostępniania statystyk tworzonych co miesiąc na podstawie najwyższej oceny przez czytelników oraz stratyfikacji wg kategorii. Po części, ponieważ nie łudźmy się, da to bardzo podobny obraz: czytelnicy będą oceniać na bieżąco rzeczy "modne", o których się mówi, czyli siłą rzeczy te podparte najsilniejszą reklamą. Poza tym nie każdy tytuł, zwłaszcza ambitniejszej literatury, o ile da się zakwalifikować do jakiejś skróconej listy gatunków literackich (teoria gatunków nie jest jednolita, więc choć np. poezja, proza w podziale na opowiadanie i powieść, ew. literatura dla dzieci i młodzieży oraz dramat, esej, reportaż), to już literackie żanry (fantastyka, kryminał, powieść historyczna itp.) to już zupełnie co innego...

Co do LC, obawiam się, że jednak bardziej to pierwsze (jest stroną biznesowo-marketingową), niż drugie (platformą czytelniczą)...
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zabójca Skavenów

Witam Sposobiąc się do remontu, zmuszony byłem opróżnić biblioteczkę. Podczas tego jakże "uroczego" zajęcia, znalazłem książeczkę, którą cz...

zgłoś błąd zgłoś błąd