Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11105/kwiat-wisni-i-czerwona-fasola-juz-w-ksiegarniach

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” już w księgarniach!

2 wartościowy tekst

Kwiat wiśni i czerwona fasola to książka urzekająca swoją prostotą, charakterystyczną dla japońskiej kultury. Doświadczona przez los staruszka uczy swoich przyjaciół szacunku do świata i drugiego człowieka. Mimo swej traumatycznej przeszłości pełna radości życia Tokue pokazuje, jak radzić sobie z przeciwnościami i być otwartym na ludzi. Jej historia przypomina, że życie jest tylko jedno i trzeba je przeżyć jak najlepiej, pomimo tego, co przynosi nam los.

Ta niewielka objętościowo książka to historia spotkania trzech życiowych rozbitków. Sentaro prowadzi sklepik z naleśnikami dorayaki, faszerowanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Niesatysfakcjonująca praca od rana do wieczora siedem dni w tygodniu i przekonanie, że pogrzebał swoje marzenia, wywołują w nim przytłaczające poczucie pustki. Tokue to niepełnosprawna staruszka z tajemniczą przeszłością, doskonała w sztuce przygotowywania tych japońskich słodkości. Wakana, gimnazjalistka pochodząca z ubogiej, rozbitej rodziny, jest typem samotnika. Każda z tych osób ma w sobie rodzaj smutku, bo los nie był – i nie jest – im zbyt przychylny.

Miejscem spotkań całej trójki jest sklepik Sentaro. Chłopak przyjmuje Tokue do pomocy przy przygotowywaniu słodkiego nadzienia do naleśników. Początkowo luźna znajomość ze staruszką okaże się dla niego i dla odwiedzającej sklepik Wakany znacznie ważniejsza, niż mogliby przypuszczać.

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” to książka urzekająca swoją prostotą, charakterystyczną dla japońskiej kultury. Doświadczona przez los staruszka uczy swoich przyjaciół szacunku do świata i drugiego człowieka. Mimo swej traumatycznej przeszłości pełna radości życia Tokue pokazuje, jak radzić sobie z przeciwnościami i być otwartym na ludzi. Jej historia przypomina, że życie jest tylko jedno i trzeba je przeżyć jak najlepiej, pomimo tego, co przynosi nam los.

„Kwiat wiśni i czerwona fasola” to także książka o ograniczeniach, które sami sobie tworzymy, i o tym, że trudno jest nam wyjść ze swojej strefy komfortu, by poszukać życiowej drogi. Durian Sukegawa podkreśla, jak ważny jest szacunek do pracy, która wykonywana z oddaniem i pasją nada sens naszej egzystencji.

To piękna, subtelna i ujmująca prostotą powieść, która wzrusza i długo pozostaje w pamięci.

Na podstawie książki powstał film „Kwiat wiśni i czerwona fasola” w reżyserii Naomi Kawase.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2043
LubimyCzytać
16-11-2018 14:04
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Nowe przygody Bolka i Lolka

Przezabawne przygody bohaterów naszego dzieciństwa. Błyskotliwe poczucie humoru, można pośmiać się razem z dzieckiem. Bardzo polecam!

zgłoś błąd zgłoś błąd