Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11102/bestsellerowa-trylogia-stulecie-winnych-w-filmowej-odslonie

Bestsellerowa trylogia „Stulecie Winnych” w filmowej odsłonie

1 wartościowy tekst

Zakończyły się zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Polskiej „Stulecie Winnych”. Serial obyczajowy został zrealizowany na motywach bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej pod tym samym tytułem. Opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa, wplecionych w dramatyczne wydarzenia XX wieku.

Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści.

Stulecie Winnych to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i uniwersalna prawda. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…

Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani ich matka umiera. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.

Za każdym razem, gdy czytelnik ma wrażenie, że wszystko się już układa, że kręte drogi wreszcie się prostują, a ludzie znajdują właściwe ścieżki, przejeżdża czołg historii, siejąc zniszczenie i żłobiąc głębokie koleiny w życiorysach bohaterów. I w tym też leży piękno tej sagi – w nieprzewidywalności.

 

W serialu pojawią się m.in. Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Olaf Lubaszenko, Rafał Królikowski, Adam Ferency, Iwona Bielska, Katarzyna Wajda oraz Roman Gancarczyk. Reżyserem „Stulecia Winnych” jest Piotr Trzaskalski. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik.

Wspaniała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu. Kinga Preis

Na zdjęciu u góry: Kinga Preis i Ałbena Grabowska.

(artykuł sponsorowany)


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 6  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 3446
FannyBrawne
16-11-2018 11:42
Mam nadzieję, że nie zepsują tej historii i nie zrobią z niej telenoweli.
książek: 545
Meszuge
16-11-2018 13:06
Gdy mowa o książkach, to chyba lepiej pasuje "nowe wydanie" niż "nowa odsłona", czyż nie?
książek: 3225
filozof
16-11-2018 15:05
Już zamawiam fotel,do oglądania
książek: 415
jusia1986
16-11-2018 18:03
:) Cieszy mnie to, kilka dni temu skończyłam część 1 sagi. Wkrótce zabieram się za 2 i 3. :)
książek: 698
MałaPisareczka
17-11-2018 08:55
Jestem ciekawa, czy ktoś w końcu zekranizuje Cukiernię pod Amorem :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Friend Zoned

Tina Tomic jest jak iskierka - przyjazna, uśmiechnięta - istny wulkan wesołej energii. Jest jak huragan, który zmiata na swojej drodze wszystkie smu...

zgłoś błąd zgłoś błąd