Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11026/fantastyczne-opowies-ci-o-okropnos-ciach-seksizmu

Fantastyczne opowieści o okropnościach seksizmu

4 wartościowy tekst

31 października premierę ma debiutancki zbiór opowiadań nominowany do National Book Award i Kirkus Prize w 2017 roku. „New York Times” umieścił Jej ciało i inne strony na liście 15 książek napisanych przez kobiety, które zmieniły sposób, w jaki odbieramy i tworzymy literaturę.

Osiem drapieżnych i przekraczających granice opowiadań: pewna kobieta zachowuje tylko jedną tajemnicę przed mężem – zielonej wstążki na szyi. Inna zaczyna słyszeć sekretne myśli aktorów z filmów porno. Katalog partnerów seksualnych jednej z bohaterek stanowi tło dla opowieści o epidemii pustoszącej kraj. Najdłuższe opowiadanie zbioru to brawurowy eksperyment polegający na przepisaniu streszczeń odcinków 12 sezonów amerykańskiego serialu kryminalnego „Prawo i porządek” – sekcja specjalna, do którego dodaje pierwiastek paranormalny: duchy ofiar przemocy seksualnej zaczynają prześladować detektywów. W jednym z opowiadań z niewyjaśnionych przyczyn kobiety zaczynają tracić ciała i znikać. W innym bohaterka poddaje się radykalnemu zabiegowi, który ma sprawić, że poczuje się piękniejsza niż kiedykolwiek.

W swojej prozie Machado testuje więzy z rzeczywistością, igra z formą, tworząc swoisty feministyczny realizm magiczny. Świat jej gotyckiej wyobraźni zapełniają bohaterki, dla których ciała są źródłem przyjemności i opresji, jej opowiadania są zarówno dosadne, jak i liryczne, pulsują czystym, nieujarzmionym erotyzmem, seks w tym świecie po prostu się zdarza, a bohaterki potrafią go przyjąć.

Zbiór „Jej ciało i inne strony” wyrasta z surrealnego pierwiastka, który łamie konwencjonalną narrację, wzbogacając opowieść o elementy dziwności i niesamowitości. Groza, niepokój, baśniowa aura wyłaniają się z tego tomu i materializują w opowieść o uniwersalnym kobiecym doświadczeniu: relacjach seksu i władzy, uprzedmiotowieniu, tyranii kanonów piękna, stereotypów, mizoginii i przemocy.

Niewielu pisarzom przed nią udało się pierwszą książką, w dodatku zbiorem opowiadać, zdobyć tak szerokie uznanie. Jest to ważny i odświeżający debiut.

Carmen Maria Machado – pisarka i wykładowczyni University of Pennsylvania. Jej eseje, opowiadania i teksty krytyczne publikowane są m.in. na łamach „New Yorkera”. Wychowała się w rodzinie o kubańskich i austriackich korzeniach. Publikować zaczęła w 2012 roku. Debiutancki zbiór opowiadań Machado „Jej ciało i inne strony” ukazał się dwa dni przed wybuchem afery Weinsteina, filmowego producenta od lat molestującego hollywoodzkie aktorki. Ben Marcus pisał o twórczości Machado: „To nowy rodzaj prozy: doskonałej, oszałamiająco dziwacznej i idealnie dostrojonej do zagrożeń oraz smutków naszych czasów”. Mieszka z żoną w Filadelfii.

(artykuł sponsorowany)


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
30-10-2018 13:12
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Dziewiętnaście minut

Druga książki Jodi, po którą sięgam. Dziewiętnaście minut to bardzo długa i wielowymiarowa powieść, poruszająca chyba jeden z najważniejszych problemó...

zgłoś błąd zgłoś błąd