Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10986/nowa-ksiazka-jacka-bochenskiego-juz-w-ksiegarniach

Nowa książka Jacka Bocheńskiego już w księgarniach

1 wartościowy tekst

Jacek Bocheński, mając 83 lata, zaczął prowadzić blog. Właśnie ukazała się kolejna, druga odsłona jego blogowego dorobku – „Justyna. Blog drugi”. W najnowszej książce uderza niezwykła trafność spostrzeżeń cenionego pisarza. Zachwyca także solidna dawka autoironii i humoru.

Refleksje na temat faszyzmu przeplatają się z dialogami spod osiedlowego sklepu, wspomnienia z dzieciństwa pojawiają się po relacji z udziału w marszu kobiet, a przepowiednie na temat przyszłości Polski sąsiadują z opowieścią o kumkających żabach. To także, a może przede wszystkim, historia o miłości. Czy dziewięćdziesięcioletni autor słynnej „Trylogii rzymskiej” zakochał się naprawdę w kobiecie, która mogłaby być jego wnuczką? Czy może dał się tylko zwieść internetowi, a teraz, po swojemu, z klasą, dystansem, erudycją i humorem, zwodzi nas? Mistrz Bocheński wirtuozowsko gra – ze sobą, ze swoją „ukochaną”, z konwencjami romansu, z wirtualem i realem, i oczywiście z czytelnikami.

Jacek Bocheński daje się poznać jako wnikliwy obserwator świata. Z jednej strony w jego zapiskach pobrzmiewa zachwyt nad życiem, tą zupełnie zwyczajną codziennością, z drugiej: czuć troskę pisarza wobec ciągle zmieniającego się otoczenia. Rzeczywistość – zarówno polska, jak i światowa – to źródło jego rozważań.

Kłamstwa populizmu, Wielki Prezes, Wałęsa i sens demokracji, a także konsekwencje zamykania się przed uchodźcami i nieuchronna globalizacja kultury, feminizm i ruch #MeeToo, który może wstrząsnąć posadami świata. Jacek Bocheński śledzi bieżące wydarzenia. Z mądrym dystansem popartym solidną wiedzą potrafi celnie wyciągać wnioski. Zresztą jego przewidywania na najbliższą przyszłość już zaczęły się sprawdzać. Przede wszystkim dlatego warto sięgnąć po tę książkę.

Justyna. Blog drugi od 17 października jest dostępna w księgarniach nakładem wydawnictwa Agora.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2034
LubimyCzytać
22-10-2018 13:20
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Dziadka Rocha opowieści z Kaszub

„Dziadka Rocha opowieści z Kaszub” w wielu miejscach razi banałem. Zdaję sobie sprawę z tego, że ta książka została pomyślana tak, by jej forma była b...

zgłoś błąd zgłoś błąd