Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10976/szesc-roznych-ksiazek-w-jednej

Sześć różnych książek w jednej

7 wartościowy tekst

Wielbiciele e-booków niezmiennie wychwalają to, że w jednym urządzeniu są w stanie pomieścić tysiące historii, a wielbiciele papieru mogą zmieścić w swojej torbie tylko jedną książkę i nabawić się skrzywienia kręgosłupa. Okazuje się jednak, że już w XVI wieku ktoś udowodnił, że w jednej książce może zmieścić się sześć historii.

Sześć różnych historii w jednej oprawie? Brzmi jak marzenie każdego książkoholika. Pewna XVI-wieczna książka zawiera właśnie tyle różnych tekstów w jednym wydaniu. Książka aktualnie znajduje się w archiwach Biblioteki Królewskiej w Szwecji.

Teksty publikowane w tym niezwykłym woluminie były drukowane w Niemczech w latach 1550 i 1570. Wśród nich znajduje się dzieło Marcina Lutra („Der kleine Catechismus”). Uczeni zwracają uwagę, że książka z pewnością należała do jakiegoś uczonego. W tamtych czasach, przy wysokim poziomie anafalbetyzmu, tylko niektórzy przedstawiciele wyższych kręgów społecznych i kast religijnych w ogóle używali książek.

Jak dostać się do poszczególnych historii? Każda z nich zaczyna się w innym miejscu. Książka otwiera się na sześć różnych sposobów! Jak sami badacze przyznają, dość trudno ją zrozumieć i śledzić tekst, ale zabawa przy tym musi być przednia.

źródło: http://www.openculture.com


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 7  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2061
LubimyCzytać
18-10-2018 10:56
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 1118
Zuba
18-10-2018 13:28
Ratunku! Przecież XVI wiek to nie jest średniowiecze! Rozumiem, że ta notka to przedruk z zagranicznego serwisu ale takiego byka nie wyłapać...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Carrie

Książka od której Stephen King rozpoczął swoją karierę. Przyznać się muszę, że nigdy wcześniej nie miałem okazji przeczytać żadnej książki autorstwa K...

zgłoś błąd zgłoś błąd