Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10970/anna-burns-z-nagroda-bookera

Anna Burns z Nagrodą Bookera!

2 wartościowy tekst

Pięćdziesiąta Nagroda Bookera powędrowała w ręce irlandzkiej pisarki Anny Burns za powieść „Milkman”. Burns jest pierwszą pisarką z Irlandii Północnej, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. 

Wczoraj na uroczystej gali przyznano jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Nagroda Bookera, która wzbudza niemałe emocje, została wręczona już po raz pięćdziesiąty. Z okazji półwiecza nagrody w tym roku mogliśmy obserwować przyznanie aż trzech statuetek. Najpierw 22 maja statuetka The Man Booker International Prize trafiła w ręce polskiej pisarki – Olgi Tokarczuk. A z okazji półwiecza nagrody wręczono specjalną nagrodę – Złotego Bookera. Ta powędrowała do Michaela Ondaatje i jego powieści Angielski pacjent. Wczoraj główna statuetka powędrowała w ręce Anny Burns.

Burns jest pierwszą pisarką z Irlandii Północnej, która została uhonorowana Nagrodą Bookera. Odebrała ją za powieść Milkman. Akcja powieści rozgrywa się w Irlandii Północnej w trakcie etniczno-narodowego konfliktu pomiędzy irlandzkimi republikanami a brytyjskimi unionistami. Główną bohaterką jest kobieta, która wdała się w romans ze starszym i żonatym mężczyzną.

Oprócz Anny Burns w finale Nagrody Bookera znaleźli się:

Esi Edugyan (Kanada) Washington Black

Daisy Johnson (Wielka Brytania) Everything Under

Rachel Kushner (Stany Zjednoczone) The Mars Room

Richard Powers (Stany Zjednoczone) The Overstory

Robin Robertson (Wielka Brytania) The Long Take

Wiemy już, że wydawnictwo W.A.B. wyda w przyszłym roku powieści Rachel Kushner i Richarda Powersa. Prawdopodobnie kwestią czasu jest ogłoszenie, które z polskich wydawnictw zakupiło prawa do zwycięskiej powieści. Zwycięstwo w postaci Nagrody Bookera to nie tylko 50 tysięcy funtów, ale także nagły wzrost sprzedaży książki. Można to było zaobserwować w przypadku zeszłorocznego zwycięzcy Lincolna w Bardo.

Powiązane treści:
The Man Booker International Prize dla Olgi Tokarczuk

22 maja Olga Tokarczuk i jej tłumaczka na angielski Jennifer Croft otrzymały jedną z najważniejszych literackich nagród, czyli Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”. Wyróżnieniem honoruje się autorów najwybitniejszych dzieł literackich z całego świata, przetłumaczonych na język angielski. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest również ich tłumaczom.więcej
Złoty Booker dla „Angielskiego pacjenta”!

Wczoraj wieczorem wręczona została jubileuszowa statuetka z okazji półwiecza Nagrody Bookera. Złoty Booker dzięki głosom czytelników z całego świata trafił w ręce Michaela Ondaatje.więcej
Znamy finalistów Nagrody Bookera!

Kapituła Nagrody Bookera ogłosiła wczoraj sześć tytułów, które przeszły do finału, czyli tak zwaną krótką listę. Wśród finalistów znalazły się książki czterech autorek i dwóch autorów. Publikacja części z nich została już zapowiedziana przez polskich wydawców. więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2061
LubimyCzytać
17-10-2018 09:23
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 0
mastayodafari
17-10-2018 13:59
Czy wiadomo, które polskie wydawnictwo ma prawa do "Mleczarza" i kiedy ma się ukazać na polskim rynku?
książek: 216
PedroP
17-10-2018 15:11
Czyli Booker dla Tokarczuk jawi się jako nagroda pocieszenia, mająca niewiele wspólnego z główną The Man Booker Prize. Zresztą kwestię hierarchii rozwiewa poczciwa Wikipedia, w której International Man Booker Prize widnieje na samym dole, coś jak ciekawostka, tudzież dodatek do głównego konkursu (w wersji anglojęzycznej poszli dalej i nagroda International jest wymieniona pod nagłówkiem... Czyli Booker dla Tokarczuk jawi się jako nagroda pocieszenia, mająca niewiele wspólnego z główną The Man Booker Prize. Zresztą kwestię hierarchii rozwiewa poczciwa Wikipedia, w której International Man Booker Prize widnieje na samym dole, coś jak ciekawostka, tudzież dodatek do głównego konkursu (w wersji anglojęzycznej poszli dalej i nagroda International jest wymieniona pod nagłówkiem 'Related awards' - auć). Mój komentarz wcale nie służy deprecjonowaniu nagrody dla Tokarczuk, ale raczej wskazaniu hierarchii ważności, która jest dość nieubłagana.
pokaż więcej
książek: 0
mastayodafari
17-10-2018 16:06
Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcą.
Czy Oskar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego również jest "nagrodą pocieszenia"? Otóż nie. Jest to po prostu inna kategoria i tyle.

Na oficjalnej stronie internetowej konkursu, nagroda The Man Booker International Prize jest umieszczona obok nagrody The Man Booker Prize, bez żadnej gradacji "ważności" i wcale nie wygląda na jakiś dodatek do...
Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcą.
Czy Oskar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego również jest "nagrodą pocieszenia"? Otóż nie. Jest to po prostu inna kategoria i tyle.

Na oficjalnej stronie internetowej konkursu, nagroda The Man Booker International Prize jest umieszczona obok nagrody The Man Booker Prize, bez żadnej gradacji "ważności" i wcale nie wygląda na jakiś dodatek do głównego konkursu.

Oczywiście Oskar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego (czy międzynarodowy Booker) jest i zawsze będzie mniej popularny niż nagroda główna, ale nazywanie Bookera dla Tokarczuk "nagrodą pocieszenia" wydaje mi się krzywdzące dla laureatki. Tym bardziej, że nie mogła ona zdobyć głównego Bookera, ponieważ nie jest autorką angielskojęzyczną.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Everest. Na pewną śmierć

Książka bardzo nierówna. Bardzo dobra część pierwsza, w której Autor opisuje fatalną w skutkach wyprawę. Genialna część ostatnia z opisem życia Autor...

zgłoś błąd zgłoś błąd