Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10961/mysliwski-egan-i-lindgren-w-nowym-numerze-dwumiesiecznika-ksiazki

Myśliwski, Egan i Lindgren w nowym numerze dwumiesięcznika „Książki”

7 wartościowy tekst

Do kiosków trafia właśnie piąty numer „Magazynu do czytania Książki”. Co w nim znajdziecie? Przede wszystkim obszerny wywiad z Wiesławem Myśliwskim, który przeprowadził Michał Nogaś, o „Uchu igielnym” pisze też Joanna Bator. Oprócz tego queerowy Londyn Piotra Tarczyńskiego, Norwegowie, którzy stali się dupkami, i Marcin Wicha o swojej nowej książce. Sponsorką numeru jest Astrid Lindgren.

17 października nakładem wydawnictwa Znak ukaże się powieść Wiesława Myśliwskiego Ucho igielne. Z autorem najbardziej oczekiwanej powieści tej jesieni rozmawia Michał Nogaś. Dziennikarz pyta o śmierć i lęk przed nią, o pamięć i samotność. Z książką mierzy się też Joanna Bator w swojej recenzji zatytułowanej: Czas jest chytry jak lis

„Życia nie da się tak w try miga opowiedzieć. Nawet po śmierci chciałoby się opowiadać”, mówi zwielokrotniony w różne czasy i persony narrator „Ucha igielnego”. Żyjemy w innych, nawet tak przypadkowych, jak ten człowiek, który na dworcu dosiada się do bohatera „Ucha igielnego” uciekającego nocą przed organizatorami honorowego pobytu w mieście jego młodości: „Tak zawsze jest, kiedy człowiek wysłucha czyjegoś życia, nie może się już z niego potem wydostać. Będzie żył w nim jak w swoim”. Ja tak żyję w książkach Myśliwskiego. – fragment tekstu.

Ciekawie zapowiada się również wywiad, który z Jennifer Egan, autorką Manhattan Beach, przeprowadziła Katarzyna Wężyk. To rozmowa o Nowym Jorku lat 30. i 40. minionego wieku, o pisarstwie o mediach społecznościowych.

Ale jak na osobę, która nie korzysta z mediów społecznościowych, nieźle je pani rozumie.

Jest w tej machinie natychmiastowej satysfakcji coś, co stanowi przeszkodę dla mądrości. Chociaż nie, mądrość to złe słowo: perspektywy. Zamknięcie się w tej bańce wydaje mi się krótkowzroczne. Ale nie oceniam, mówię tylko o tym, dlaczego dla mnie jest to niebezpieczne. Wczoraj skończyłam 56 lat i jestem ostatnią osobą, którą powinno się pytać o media społecznościowe. Moi synowie pewnie stwierdziliby: „Nie słuchaj jej, ona nienawidzi ekranów”. Mój starszy syn na kartce urodzinowej napisał wręcz, że życzy mi, żeby Ameryka zakazała ekranów! Bo zawsze im truję: „Odspawajcie się od telefonów! Wyłączcie komputer!”. Z drugiej strony nie chcę brzmieć jak stara zrzęda. Dla mnie skupianie się na tym, co ludzkość myśli o tym, co akurat robię, to dokładnie odwrotny stan umysłu niż ten, którego potrzebuję, jeśli chcę zrobić coś interesującego. 

Ponadto w numerze Wojciech Szot o Mariuszu Szczygle, Marcin Wicha o swojej następnej książce, Weronika Murek o Goliardzie Sapienzy, a Janusz Rudnicki o Mai Berezowskiej. A także tekst o komiksie na podstawie „Bram raju” Andrzejewskiego i komiksie nominowanym do Bookera. Redakcja przedstawia najważniejsze (ich zdaniem) premiery jesieni, czyli rzeczy od Christensena, Twardocha, Rejmer i Małeckiego.

W dodatku dla dzieci i młodzieży znaleźć można obszerny wywiad, który z Jackiem Staniszewskim przeprowadziła Justyna Suchecka, o tym jak opowiadać dzieciom o historii i jakie książki z nimi czytać. Joanna Olech poleca 22 najlepsze nowości dla najmłodszych. Można też przeczytać opowiadania Tomasza Minkiewicza, autora komiksu „Wilq Superbohater”, zatytułowane „Automat z przekąskami”. 


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2061
LubimyCzytać
15-10-2018 12:44
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Krucyfiks

Lubię tę książkę. Wciąga, czyta się ją dobrze. Trochę mnie zdenerwowało, że autor zrobił z głównego bohatera geniusza psychologii. Wszystko wie prakty...

zgłoś błąd zgłoś błąd