Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10945/nowa-powiesc-colsona-whiteheada-ukaze-sie-w-lipcu-2019

Nowa powieść Colsona Whiteheada ukaże się w lipcu 2019

4 wartościowy tekst

Colson Whitehead, który za swoją poprzednią powieść „Kolej podziemna” otrzymał wiele znaczących nagród literackich, zapowiedział właśnie kolejną książkę. „The Nickel Boys” ukaże się w lipcu 2019 roku i ponownie będzie spojrzeniem na tragiczną przeszłość Stanów Zjednoczonych.

Akcja „The Nickel Boys” rozgrywa się w zakładzie poprawczym na Florydzie w latach 60. Oparta jest na prawdziwych wydarzeniach – The Nickel Academy zasłynęła wyjatkowo brutalnym traktowaniem swoich wychowanków: w ciągu 111 lat istnienia „skrzywiła i zniszczyła życie tysięcy dzieci”.

Powieść zapowiadana jest jako bolesna i druzgocąca, a jednocześnie istotna dla zrozumienia dzisiejszych realiów Stanów Zjednoczonych. Sam autor mówi, że to „historia, która nie została jeszcze opowiadziana. Kolejna sekretna tragedia naszego kraju. Chciałem dać im [wychowankom placówki – przyp.red.] głos, jakkolwiek mały by on był".

„The Nickel Boys” opowiada historię dwóch chłopców skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym The Nickel Academy, gdzie dochodziło wobec nich do nadużyć fizycznych, emocjonalnych i seksualnych. Osoby odpowiedzialne za zarządzanie placówką dopuszczały się korupcji i malwersacji, a chłopcy, którzy buntowali się przeciwko takim rządom, znikali w niewyjaśnionych okolicznościach. Jeden z bohaterów, Elwood, wierzy w zasady głoszone przez Martina Luthera Kinga, że trzeba nadstawiać drugi policzek i w ciszy znosić cierpienie, drugi z kolei, Turner, to cynik, który uważa, że świat jest zepsuty, a jedyną szansą na przetrwanie jest wyeliminowanie okrucieństwa i cynizmu innych ludzi. Zapowiedź książki brzmi: napięcia między idealizmem Elwooda a cynizmem Turnera prowadzą do decyzji, których konsekwencje będą wybrzmiewać przez dekady.

W Polsce powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Albatros.

źródło: www.thebookseller.com


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2058
LubimyCzytać
11-10-2018 11:50
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 2416
Karolina
11-10-2018 13:10
Cieszę się na nową powieść Whiteheada, chętnie ją przeczytam.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zabójca Skavenów

Witam Sposobiąc się do remontu, zmuszony byłem opróżnić biblioteczkę. Podczas tego jakże "uroczego" zajęcia, znalazłem książeczkę, którą cz...

zgłoś błąd zgłoś błąd